Poradňa gynekológa

Gynekológ
5,520 otázok , Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Mg

  , Autor: Dena

  Dobry den
  Prosim Vas aky mate nazor na uzivanie magnezia v tehotenstve? Je vhodne uzivat ho preventivne alebo az ked ma zena nejake problemy - bolesti? Som v 16tt zatial bez tazkosti.
  Dakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, preventívne užívanie magnézia nie je potrebné, ani v tehotenstve. Pri indikácii na užívanie magnézia nie je v tehotenstve nebezpečné, používa sa pomerne často, ale netreba to prehánať, preto pri sa pri prípadnom užívaní magnézia poraďte so svojím obvodným gynekologóm.

Podobné otázky

 • Dojcenie a lieky

  , Autor: Peta

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať bolo mi zavedené vnutromaternicoce teliesko. Mám však problém s dlhodobým krvácaním u gynekologicky som bola dnes a po kontrole mi predpísala 2 lieky a to Etamsylat p.o.500mg a Cyclonamine 500mg. Mám však 5 mesačného synčeka ktorého dojcim a s problémami budeme len začínať v pribalovom letáku sa píše že v prípade užívania na ma doručenie prerušiť čo by som nerada gynekologicke budem volať zajtra na kolko už ma po ordinacnych hodinach môže liek zacat brat alebo radšej nie.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, obidva lieky sú rovnaké, majú rovnakú účinnú látku, je to prakticky ten istý liek. Dojčiť aj v prípade ich užívania môžete. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Hustá krv

  , Autor: bb1bb

  Dobrý deň,
  som v 11tt po IVF. Minulý týždeň mi robili odber a včera mi lekárka povedala, že mám hustú krv. Od ET si ale pichám Fraxiparine 0,3. Podľa USG v 10tt bolo bábätko primerane veľké, srdiečko bilo, pohyby prítomné.
  Mohol byť výsledok skreslený tým, že odber bol vykonaný ráno, keď som ešte veľa nepila? Bojím sa o bábätko, či mi hustota mojej krvi nemohla nejako ublížiť.
  Hodnoty zo správy: D-dimer 1.11mg/l FEU, PrS 31,4 %
  Na radu lekárky som zvýšila príjem tekutín, pridala som železo a kyselinu listovú v tabletkovej forme.
  Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, pojem "hustá krv" súvisí s parametrami zrážania krvi. Ak už užívate nízkomolekulárny heparín, malo by sa to upraviť. V prípade potreby Vám lekár navýši dávku nízkomolekulárneho heparínu. Postupujte podľa odporúčaní lekára a v prípade akýchkoľvek nejasností alebo ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • kofeínový nápoj

  , Autor: Veronika

  obrý deň, som v 12tt, od cca 5tt mávam veľké nevolnosti, ktoré čoraz viac prechádzajú do hroznej bolesti hlavy. Prvé tri týždne som bola ako s chrípkou, bolesť celého tela. Pred otehotnením som pila 3-4 kávy. Tlak mávam nízky 57/98 . Káva mi však teraz vôbec nechutí a keď som skúšala nasilu vypiť, vždy som ju vyvrátila. Vyskúšala som si raz dať pol plechovky (165ml) rýchlo vstrebateľného nápoja s obsahom BCAA, kofeínu a vitamínov, bez cukru. Po 10 minúťach od vypitia je zo mňa doslova nový človek. Paralen mi tiež nezaberá. Chcem sa teda spýtať či si môžem tento nápoj naďalej v polovičných dávkach dávať a či jeho zloženie nemôže uškodiť babätku.
  Hodnoty sú na celu plechovku 330ml:
  BCAA 4:1:1 3000 mg **
  L-karnitín 400 mg **
  Kofeín 180 mg **
  Vitamín D 5,0 mcg 100%
  Biotín 50 mcg 100%
  Kyselina listová 200 mcg 100%
  Niacín 16 mg 100%
  Vitamín B6 1,4 mg 100%
  Vitamín B12 2,5 mg 100%

  vopred ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, energetické nápoje vo všeobecnosti nie sú vhodné v tehotenstve. Predpokladám, že pod nízkym tlakom ste mysleli tlak 98/57. Osobne si myslím, že niekde na plechovke je uvedené, že tento nápoj nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Skúste užívať kofeín v tabletkovej forme a piť po menších duškoch ale častejšie.

 • Štítna žľaza

  , Autor: Ria

  Dobrý deň. Môžu sa užívať vitamíny Femibion 2 počas tehotenstva ak sa liečim na zvýšenú funkciu š.žľazy? Ktoré iné vitamíny by ste odporučili, ak ten femibion sa nemá brať? Zatiaľ beriem len samotnú kyselinu listovú 1000 µg. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, Femibion by sa u tehotných s poruchami štítnej žľazy nemal užívať pre obsah jódu, ale je to skôr otázka na endokrinológa. Osobne si myslím, že stačí užívať Acidum Folicum, teda kyselinu listovú, 10 mg tabletku denne.

 • Uerplasma

  , Autor: Michaela

  Dobrý deň ja som dnes bola u gynekologicky som v 12 týždni tehotenstva a potvrdila mi uerplasmu viac ako 10 4. Povedala mi ze v 5 mesiaci mi da na to antibiotiká a ze v tomto štádiu by to nemalo ublížiť bábätku. Chcem sa spýtať ze ci sa naozaj nemusím ničoho obávať? Bábätko je zatiaľ v poriadku a ze sa vyvíja presne ako sa ma. Ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, v prvom trimestri máme v podstate zviazané ruky čo sa týka liečby antibiotikami. Môže sa skúsiť liečba vaginálnymi čapíkmi Nistatin Galvex eventuálne antibiotikami Sumamed alebo Doxyhexal 200mg po zvážení. Je dôležité povedať, že sa udáva, že až 40-80% sexuálne aktívnej populácie je nosičmi Ureaplazmy, ktorá ak nespôsobuje problémy sa nezvykne liečiť. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.