Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,088 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • hranicne prietoky

  , Autor: allys

  Dobrý deň, som v 31 tt a pán doktor ma dnes po ultrazvukovom vyšetrení vystrašil, že mám hraničné hodnoty prietokov RI. Bola som tam 11.7 a nameral hodnotu RI 0, 72 a dnes 23.7 nameral RI 0,68 a SD 3,12. Ostatné hodnoty k 11.7 boli BPD 7,5 TAD 24,6 FL 5,3 alebo 5/3 POLOHA hlav. POSTAVENIE II AS + PP ++ morfológia 1320 g placenta vzadu gradin PP placenty II mnozstvo plod vody norm.
  Chcem sa spýtať či je všetko v poriadku lebo na ANTOLSKEJ okrem toho že na ultrazvuk čakajú mamičky min. 3 hodiny tak sa nakoniec od PÁNA doktora nič nedozviem. A nabudúci týždeň mám ísť na kontrolu. A nemám dobrý pocit z toho,že musím chodiť každý týždeň na kontrolu. A ešte ma trápi veľkosť bruška, podľa porovnania s ostatnými tehuľkami v tomto období, nemám až také veľké bruško.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  bábätko je troška menšie čo sa váhy týka, štandardne je dieťatko veľké cca 1500-1700 gramov, na druhej strane to nemusí vôbec nič znamenať. Niektoré detičky sú jednoducho menšie ale rovnako zdravé. Hraničné prietoky je nutné sledovať , je to v podstate to isté ako keby vám namerali vyšší tlak krvi - z jedného merania sa nedá nič povedať a môže ísť o náhodný nález. Presne tak je to aj s dieťatkom. Otázne bude, aký bude hmotnostný prirastok za dva týždne. Držím palce!

Podobné otázky

 • Prietoky

  , Autor: soledat

  Dobry den som v 30/6 tyzdny bola som dnes na ultrazvuk v tretom trimestry.namerali mi hranicne hodnoty prietokov RI:0.76 .Ostatne parametre su BPD: 7,54 cm. OFD: 9,84 cm. HC: 27,91cm. AC: 27,10cm. FL: 5,99cm.termin porodu mam 20.9.2022.Mam ist na kontrolu o dva tyzdne neni to neskoro ako to podla vas vyzera mam sa zacat báť?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, iba na základe opísaných výsledkov je ťažké sa bližšie objektívne vyjadriť. Hodnota rezistenčného indexu (RI) je síce v pásme hraničnom až patologickom, norma RI pre 31. týždeň je do 0,74, neznepokojujte sa však. Hraničné prietoky je nutné sledovať, je to v podstate to isté, ako keby vám namerali vyšší tlak krvi. Z jedného merania sa nedá nič povedať a môže ísť o náhodný nález. Dôležité sú však aj parametre pulzatilného indexu (PI), pomeru D/S, ako aj vyšetrenie prietokov v cieve mozgu (MCA). Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pochybnostiach sa dá USG zopakovať, aj s odstupom niekoľkých dní. V prípade nejasností alebo ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa, prípadne tehotenskú ambulanciu nemocničného zdravotníckeho zariadenia, kde nález skontrolujú a určia ďalší postup.

 • Namerane hodnoty plodu

  , Autor: umenieakrasa

  Dobrý deň, dnes ma doktor hrozne vystrašil. Povedal že mám zhoršené prietoky že mi môže odumriet plod. Hodnota RI : 0,76 .
  Hrozne sa bojím som v 32/1 týždni tehotenstva. Ostatné namerané hodnoty usg sú BP : 31/4 HC: 31/5 AC: 31/5 FL: 32/3
  Komplex biometria : 31/6
  S/D: 4,43 BFC: 1 PV: normohydramnion poloha : PPHL post II
  EFW: 1916 g
  Vôbec týmto hodnotám nerozumiem a neviem podľa týchto hodnôt nájsť nič na internete. Pán doktor nebol ochotný odpovedať na moje otázky atak som z toho zúfala. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa daných biometrických hodnôt plod nezaostáva v raste, takže placenta funguje tak, ako má. Hodnota rezistenčného indexu (RI) aj S/D je síce v pásme hraničnom až patologickom, neznepokojujte sa však. Hraničné prietoky je nutné sledovať, je to v podstate to isté ako keby vám namerali vyšší tlak krvi - z jedného merania sa nedá nič povedať a môže ísť o náhodný nález. Dôležité sú však aj parametre pulzatilného indexu (PI). Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Za daných okolností odporúčam navštíviť tehotenskú ambulanciu nemocničného zdravotníckeho zariadenia, kde nález skontrolujú a určia ďalší postup. Pri nespokojnosti môžete obvodného gynekológa zmeniť.

 • Umelé oplodnenie

  , Autor: Anett16

  Dobrý deň. Ako som už písala aké mám zdravotné problémy chcem sa opýtať dnes som bola na ultrazvuk som v 7. Mesiaci a lekár mi vravel že bábätko má slabé prietoky čo to znamená ???

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, najvhodnejšie je sa pýtať priamo vyšetrujúceho lekára. Môže sa jednať o hraničné prietoky krvi v pupočníku. Keďže nepoznám žiadne bližšie informácie, ani výsledky vyšetrení, takto sa Vám objektívne bližšie vyjadriť neviem.

 • 33tt

  , Autor: patka89

  Dobrý deň pani doktorka.chcela by som sa opýtať.v 30tt som mala zistené hraničné prietoky,bol nasadeny 4x1 magnezium a 2x1 oxyphilin.po týždni na kontrole prietoky boli v poriadku,ale bol zisteny oligohydramnion.dnes po týždni kontrola,prietoky v poriadku,ale stredné ťažký,oligohydramnion,stupeň placentu 2.,3.stupeň,mala ma 1x pupočnik okolo krku-je tam napísané: strangulatio funiculi umbilici 1x,susp. kratší pupocnik.som v 33tt a mala ma 2058g.o týždeň mám kontrolu.mám sledovať pohyby.keby niečo tak ísť do nemocnice.som z toho vystresovana,celý týždeň sa budem báť,či spoznám ak by niečo.oxyphilin vysadený a magnezium 3x1.môžem tomu nejak pomôcť aby to bolo lepšie?bojím sa,kedze ma tu šnúru okolo krku a je kratší.
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  táto situácia je ovplyvnená len tehotenstvom samotným, vy danému stavu nemôžte žiadnym spôsobom pomôcť, pokračujte v liečbe a sledujte si pohyby plodu.To je asi naozaj všetko , myslím, že ste od vášho lekára dobre poučená.
  VeĽa šťastia
  S pozdravom

 • Hraničné prietoky

  , Autor: bubwajz

  Dobry den,
  vcera na UZV mi gynekolog povedal, ze mam hranicne prietoky, ale nemam sa znepokojovat. Babo je vraj mensie o 5 dni, podla PM som 29+6 a zodpoveda to g.t. 29+0. Namerane hodnoty mam nasledovne:

  BPDxFOCD - 75,0
  TADxAPD - 240,2
  FL - 57,4
  Poloha plodu - ppHl 1
  placenta vzadu
  placenta grading - I-II
  RI v a.umbilicalis - Ri a.u 0,71
  hmotnosť plodu - 1360 g
  O 2 tyzdne mam ist na kontrolu prietokov. Trochu sa obavam, ci je vsetko v poriadku, ci kvoli hranicnym prietokom nie je babatko mensie ako by malo byt a ci to nemoze mat za nasledok nejaku poruchu. Prosim, vysvetlite mi, co znamenaju hranicne prietoky a ci vaha mojho babatka je v poriadku rovnako ako vsetky namerane vysledky.
  Velmi pekne Vam dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  všetky hodnoty sú v poriadku, rovnako ako hmotnosť tak aj hodnota prietokov je v škále normy aj keď na jej hranici - čo je však pre týždeň 29 + bežné.