• strach

    Dobrý den! Začala som 17tt a v 14týždni mi zistili že mám nisko placentu a uchytenu na zadnej strane chcem sa spýtat či to má nejaký vplyv pri rastu bruška kedže som už v 5mesiaci na začiatku je to moje druhe tehotenstvo a nepozorujem na sebe rást bruška je to v poriadku alebo sa mám obávat? Na poradnu aj na sono idem až 24.4 a chcem sa zatial uistit či aj napriek tomu je všetko ok a plod vomne rastie lebo ani pohyby ešte necítim vlastne niečo možno aj hej len neviem na 100percent či su to pohyby.Krvácat nekrvácam,mam len zvýšený výtok a občasne bolesti skor na lavej strane ale sem tam aj na pravej. Dalšia otázka ako sa vlastne roztahuje maternica myslím len na jednej strane alebo v celosti že to možem cítit akoby v celom podbruší? A kedy sa začne vlastne placenta vytahovat? Myslíte si že je všetko v poriadku alebo sa niečo deje ked mam pocit že brucho mám stále rovnake a nerastie je pravda že mi začalo aj chutit jest ale nejak na váhe tiež nepriberám.A ešte zbadala som že po stlačení prs mi začalo vytekat taka tekutina čo to je? dakujem za vašu odpoved

    Dobrý deň,
    všetko sú to zmeny, ktoré sú pre tehotenstvo absolútne typické a vôbec sa nemusíte obávať. Nízko uložená placenta v 17 týždni gravidity ešte vôbec nič neznamená, je to viac menej informácia pre lekára a začne to byť podstatné až po 30 týždní gravidity. dovtedy sa väčšina takto nízko uložených placent "vytiahne" rastom maternice. Uloženie placenty nemá vplyv na rast bruška, no bežne v 17 týždni gravidity ešte nemusí byť bruško poriadne vidno. Po 20 týždni tehotenstva začne zväčša bruško pekne rásť. Pohyby plodu u prvorodičiek sa objavujú okolo 19 týždňa gravidity. Všetko je teda absolútne v poriadku.