Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,281 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Vaha babatka

  , Autor: anet2292

  Dobry den pani doktorka prosim va chcel aby som sa opytat , teraz som v 30tt a a malinka ma 1800g len neviem kolko meria doktor my na to povedal ze sa neda zmerat lebo ze je prehnuta....Tak tych 1800g ma dost ci malo ci ako ?? :D Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  dĺžka bábätka kým je v brušku sa nemeria, preto vám ani pán doktor nepovedal koľko vaše dieťatko meria. Akákoľvek snaha o zmeranie dĺžky by bola nepresná. Približná dĺžka plodu v 30 t.g. je cca 40 cm, odhadovaná hmotnosť je v poriadku.

Podobné otázky

 • Bolesť na ľavej strane v tehotenstve

  , Autor: NikaBrut

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať a poradiť... Už pár dní ma pobolievalo v ľavom boku brucha.... Je to medzi rebrami a bokom... Ale už 2 deň ma to začína bolieť aj na dotyk, pri pohybe, v kľude, no proste boli to stále.... Som na začiatku 35 tt a tak neviem, či sa mám začínať obávať a utekat do nemocnice.... Alebo to len tlači babo... Včera som bola na poradni no nebolelo to tak ako začalo už ooobede a hlavne večer a dnes... doktorka pozerala babo a všetko bolo v poriadku... Vaha bábätka cca 2170g....neviem co robiť prosím vaas.. Ci si to nevšímat a čakať už len na pôrod alebo môže to byť problém..... Aby som nezabudla beriem lieky na tak, keďže v tehotenstve mam problém so zvýšeným tlakom ale zatiaľ sa mi ho darí držať.... Ďakujem za každú radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin bolestí pod ľavým rebrovým oblúkom môže byť viacero. Môže sa jednať iba o tlak plodu, ak nie sú bolesti stále. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, prípadne zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.

 • Správa z poradne v 35+4tt

  , Autor: Lienka_09

  Dobrý deň, dnes som absolvovala poradňu, keďže tým číslam absolútne nerozumiem a pán doktor nemal čas mi to vysvetliť lebo popritom ešte musel odbiehat na operacku tak chcem poprosiť vás či by ste mi to vysvetlili. Aktuálne som 35+4tt, váha bábätka je 2570g je to v poriadku alebo je menšie? Doteraz bolo o týždeň väčšie, ako je to možné? Vag. cervix 2cm (pred dvomi tt bolo 2,5cm, 1 živý plod hlavičkou postav. ll., čo prosím vás znamená postavenie ll.? Placenta predná stena, flow RI a.u. 0,60, BFC 0, čo prosím vás znamená RI a BFC, sú tie hodnoty na daný týždeň v norme? OP 129/min regg. Prosím vás je to všetko v poriadku? Neznamená to nejaký predčasný pôrod? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, odhadovaná hmotnosť plodu je v medziach normy. Postavenie II. pozdĺžne hlavičkou znamená, že chrbátik plodu je na Vašom pravom boku. Flowmetria je vyšetrenie prietokov krvi v tepne pupočníka, RI je rezistenčný index, hodnota je v norme. BFC (Blood flow Classes) 0 je tiež v norme. Opísané výsledky USG sú v norme, neznamenajú žiaden predčasný pôrod.

 • Váha bábätká

  , Autor: Niccole_9

  Dobrý večer, pán doktor.
  Chcem sa opýtať, nakoľko mám svoju lekárku ale mám trochu obavu. 6.10. som bola na poradni, 32tt. lekárka mi povedala, že v tomto týždni váži moje bábätko 1300g. No nakoľko som vôbec sní nepribrala, a v aplikácii moje tehotenstvo ukazuje váhu 1700-1900 chcem sa teda opýtať či môže byť niečo zlé, zdá sa mi to malo na takyto týždeň už :(
  Veľmi pekne ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, 1300g je na 32. týždeň tehotenstva veľmi málo. V 32. týždni tehotenstva by mal mať plod okolo 1700g. Dôležitá nie je iba samotná váha, ale aj jednotlivé parametre a k nim prislúchajúci týždeň tehotenstva, vyšetrenie placentárnej jednotky (prietoky v pupočníku a v hlavičke plodu), množstvo plodovej vody, ... Podľa všetkého sa jedná o IUGR. Príčin, prečo je plod malý, môže byť viacero, od infekcie až po vrodenú vývojovú chybu. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odporúčam expertné USG vyšetrenie v spádovej oblasti.

 • 36/0 a mäkký krcok

  , Autor: Adusl

  Dobrý večer,
  mám za sebou ukončený 36 týždeň presne 36/0 dnes na poradni pri palpačnom vyšetrení hrdlo dĺžky 1,5cm mäkkej konzistencie, uložené sakrálne, uzavreté. Naliehajúca časť hlavička roztláča DS.
  Cervikometrie anatom. Dĺžka hrdlá cca 22mm vnútorná bránka bez vezikulizácie. Váha bábätká je cca 2740g
  Chcem sa opýtať či pri mäkkom krčku mám šancu pri kludovom režime vydržať ešte jeden týždeň? Má bábätko v takom týždni šancu byť zdravé? Viem že každé telo a pôrod sú individuálne.
  Ďakujem a pozdravom

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa vôbec obávať. Nejednalo by sa o predčasný pôrod, plod má vytvorené všetko, čo má mať. Máte ukončený 36. týždeň tehotenstva a nezrelý nález na pôrodných cestách. Kľudne sa môže stať, že budete aj prenášať.

 • vaha babatka

  , Autor: ewam

  dobry den.som v 34tyzdni tehotenstva a babatko ma 1880g.je nutna hospitalizacia?dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň.
  závisí od ostatných parametrov a od toho či pomaličky rástlo dieťatko od začiatku alebo zaostáva až teraz, od toho aké sú prietoky a v akom stave je placenta plodu.