• blížiaci sa pôrod

    , Autor: kikus1990

    Dobrý deň, som prvorodička a pohyby som cítila veľmi skoro (18tt), malá je od vtedy veľmi aktívna.momentálne som v 37tt, dieťatko je hlavičkou dolu od 30tt.už som sa začala cítiť inak ako počas celého tehotenstva, tak sa chcem spýtať či veľmi aktívne bábätko môže byť príčinou skoršieho pôrodu? Tiež sa chcem spýtať či podľa vás prvorodička zvládne pôrod bez epiduralu? Chcela by som totiž rodiť čo najviac prirodzene a tiež mám z toho strach.Ďakujem vám veľmi pekne za odpovede

    Dobrý deň,
    hyperaktivita plodu je veľmi subjektívny pocit a že by častejšie alebo silnejšie pohyby dieťatka vyvolali predčasný pôrod nie je pravdepodobné. Navyše ste v už v 37 týždni tehotenstva, takže ešte pár dní a už nepôjde o žiadny predčasný pôrod. Myslím, že si zbytočne robíte starosti. Ak od 30 týždňa nedošlo k progresii vaginálneho nálezu, tak už teraz "nestihnete" porodiť predčasne. Čo sa týka epidurálnej anestézy, nemyslím si, že by bola niečim menej prirodzeným, no je to vyslovene na prianí rodičky, závisí od toho ako subjektívne vníma bolesť.. Pôrod určite zvládnete aj bez epidurálu, no ja osobne prvorodičkám epidurál doporučujem. Nejde len o samotný pôrod ale následne aj o šitie prípadných pôrodných poranení. Najlepšou voľbou je absolvovať poučenie o epidural. anestezii a následne sa až počas prvej doby pôrodnej už na pôrodnej sále rozhodnúť či ho chcete alebo nie. Držím palce!