Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,510 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • triple test

  , Autor: miriama81

  Dobry den chcem sa opytat mam vysledok triple testu z 15tt a 2 den
  MS AFP 115,0KIU/L 4,03MOM
  uE3 HODNOTA 1,9ng/mL 1,67MOM
  Total hCG HODNOTA 78,2kiu/l 2,14 MOM
  PAPP-A HODNOTA 6,2iu/L 1,76MOM
  NT meranie 1,60mm 0,99MOM
  Nosova kost pritomna
  je velmi velka pravdepodobnost ze je dieta postihnute.?Moze byt vysledok falosne pozitivny???

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  hodnoty nie sú úplne v poriadku, na základe týchto hodnôt absolvujete genetické vyšetrenie a oni vám povedia na aká je približná pravdepodobnosť postihnutia. A samozrejme je niekedy výsledok aj falošne pozitívny, viem, že je to ťažké ale naozaj dopredu nezúfajte.

Podobné otázky

 • Vyskedku screeningu v 18tt

  , Autor: Dominika2016

  Dobry den, chcela by som sa opytat na vas nazor vysledku krvnych testov z 18tt. O tyzden idem na morfolog.vysetrenie, sono. V 1.trimestri mi podla testu vyslo riziko DS 1-350 a negativny avsak v spojitosti so sonom + test, PC vypocital pozitivitu 1 v 160.
  Lekarka mi odporucila,aby som pockala na tento vysledok sona + krvnych testov a potom by som sla na tie NIFTY.
  Zatial mam iba vysledok krvnych testov.
  MS -AFP: 61,320KIU/L - 2,05 MoM
  UE3: 2,07nmol/L - 1,00MoM
  Total hCG: 68,403 kvu/L - 3,32MoM
  Nuchal meranie: 1,8mm - 1,11MoM
  PAPP-A hodnota: 3,79iu/L - 1,47MoM
  Frees-hCG hod.: 168,1 iu/L - 5,02 MoM.
  Tu poslednu hodnotu mam asi dost vysoku :-(
  Riziko DS: 1 v 9400
  Riziko NTD: 1 v 1800

  Dakujem za vas nazor

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na základe opísaných výsledkov máte riziko Downovho syndrómu 1:9400 a riziko rázštepu nervovej trubice (NTD) 1:1800, teda riziko je malé. Nepoznám však ďalšie informácie, ako napríklad vek, výsledky Triple testu, preto sa Vám takto jednoznačne vyjadriť neviem. Trisomy test si môžete nechať realizovať. Budete určite kľudnejšia. Najvhodnejšie je sa v prípade nejasností pýtať priamo vyšetrujúcich lekárov, ktorí majú k dispozícii všetky výsledky vyšetrení, poznajú všetky okolnosti aj informácie. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Screening

  , Autor: Marika678

  Dobrý deň, screeningy v tehotenstve mi vyšli negatívne, tak isto aj Nifty pro test a morfologicky usg. Zaujimalo by ma ale, či hodnoty fbhcg 5,33 MoM a Papp-a 2,86 MoM neznacia niečo zle, keďže sú takto zvýšené. Dočítala som sa, že ak je aj hladina fbhcg vyššia, tak riziko potom vyššia hladina papp-a eliminuje. Je to pravda? Môže byt vyssia hodnota fbhcg aj kvôli nesúladu datumu otehotnenia a poslednej menštruácie (posunutá ovulacia)? Pripadne môže táto hodnota značiť aj inú chorobu ako trizomie? Mám sa obávať? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínaná hodnota PAPP-A je v norme. Patologická je pod 0,5. Samotná hodnota PAPP-A nemá žiadnu výpovednú hodnotu. Neexistujú pre ňu referenčné hodnoty, teda ak to je od-do, tak je to v norme, toto pre tento parameter neplatí. Podobne je to aj s fbHCG (free beta HCG). Výsledky získané z odberu krvi sa hodnotia spolu s hodnotami získanými z USG vyšetrenia plodu, kde sa sleduje tzv. NT, teda šijové prejasnenie a nosová kosť, dajú do špeciálneho PC programu, ktorý to celé vyhodnotí a stanoví možné riziko postihnutia plodu. Tento tzv. kombinovaný USG screening, ktorý je určený na vyhľadávanie genetických porúch plodu sa robí od 11+3 do 13+6 tt. Má oveľa väčšiu výpovednú hodnotu ako samotný Triple test, ktorý sa robí od dokončeného 15 tt, najčastejšie v 16 tt a to odberom z krvi. Ak je neistá datácia tehotenstva podľa poslednej menštruácie, objektívne sa to prepočítava podľa USG datácie tehotenstva, ktorá je presnejšia (pre možný dlhší menštruačný cyklus, ako aj posunutú ovuláciu). Ak ste mali všetky USG vyšetrenia, ako aj Nifty negatívne, nemusíte sa obávať. Ak by niečo nebolo v poriadku, určite by Vás o tom lekár informoval. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Pozitívny tripple test

  , Autor: Simkaaa

  Dobrý deň. Dosť má vystrašilo výsledky z krvi, ktoré mi odoberali 10t0 podľa utz u gynekológa. Podľa poslednej menštruácie 26.9. mi vyrátali v labor gestacny vek 11t2dni v deň odberu. Podľa sona mi môj gynekológ určil ale termín správny, teda aspoň tak som si to vedela aj ja vyrátať, nakoľko viem presne deň kedy došlo k nechránenému pohlavnému styku 17.10. v iné dni nebol. Pozitívny výsledok pripisuje môj gyn k tomu že si ho rátali od poslednej menštruácie, tiež tie výsledky vraj mohol zmeniť fakt že som dojčila, no v čase kedy došlo k styku už nie. Môže byt tento test aj falošne pozitívny? Alebo výsledky mohlo skreslit to že odber robili skoro?
  Výsledky screeningu: PAPP-A hodnota 0,36iu/L 0,27MoM
  FreeB-hCG hodnota: 58,53iu/L 0,82 MoM
  Riziko Downovho syndrómu 1 v 130 v termíne /moj vek 31/
  V poznámke je uvedené ešte: pre skore tehotenstvo nehodnotíme riziko NTD.
  Môžete sa mi prosím k tomu vyjadrit.
  za odpoved vopred ďakujem
  Simona

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, Triple test môže byť aj falošne pozitívny. Na výsledok má vplyv viacero faktorov. Presnejší termín pôrodu je pri veľkej odchýlke prepočítanej podľa poslednej menštruácie stanovovaný podľa prvotrimestrálneho ultrazvuku. Ak si chcete byť istá, dá sa realizovať Trisomy test, ktorý je však spoplatnený. Na základe neho si viete v balíčku XY priplatiť aj za vyšetrenie pohlavia plodu. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Testy nifti vz bežné testy

  , Autor: kate1407

  Dobrý deň,chcem sa spýtať. Nifty testy som mala všetky v poriadku, potom mi brali krv u gynekológa a tam vyšiel pozitívny screening, to bol 2 odber. Prvý odber v 1 trimestri bol negatívny ale v šedej zóne. Čo sa vlastne berie do úvahy? Nie sú tieto obyčajné testy zavádzajúce? Ak nifti bol v poriadku potom nechápem. Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na základe opisu mi nie je celkom jasné, ktorý test Vám vyšiel pozitívny. Ak máte na mysli Triple test, ten niekedy môže vyjsť falošne pozitívny, preto sa v takom prípade odporúča realizovať Nifty Pro alebo Trisomy test. Ak bol Nifty Pro test negatívny, malo by to byť v poriadku. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Papp test pozitivny

  , Autor: Ivka2023

  Dobrý deň pán doktor,
  K menstruacii po prvom porode nedoslo takze termin druheho porodu je urceny podla uzv vysetrenia a velkosti plodu a to 2.10.2023. V tom case budem mat 29 rokov. Momentalne som v 13+2tt. Z odberu 14.3 a uzv merania CRL 43,25mm (11+1) PAPP-A 0,48iu/L Freebeta-hCG 101,9 iu/L zvysene riziko downovho syndromu 1v30 len podla veku matky. Definitivne zhodnotenie az po odbere v 2. Trimestry integrovanym testom. Moj gynekolog ma 3d4d uzv a tvrdi ze morfologicky vyzeralo vsetko ok. Otazka znie bolo by vhodne navstivit aj ineho odbornika na 1trimestralny screening ? Pripadne ako by ste postupovali? Dakujem za vas cas.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, PTS (prvotrimestrálny screening), ktorý patrí medzi špeciálne skríningové vyšetrenia nerealizuje každý gynekológ, ale gynekológ s atestáciou a certifikátom FMF. Ak Vám PTS realizoval Váš obvodný gynekológ, ktorý nemá spomínanú atestáciu z maternofetálnej medicíny a FMF certifikát, je vhodné realizovať PTS u kompetentného špecialistu. Ak ste dnes 11+1, máte ešte možnosť sa na špecializované vyšetrenie objednať. Prvotrimestrálny screening sa realizuje od 11. do ukončeného 14. týždňa tehotenstva. Následne je potrebné vyšetrenie Triple testu v 16. až 17. týždni tehotenstva. Ak si chcete byť ešte istejšia, viete si dať realizovať TRISOMY test, ktorý sa však hradí v plnej cene. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani okolnosti, ani výsledky vyšetrení, či nálezy, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.