Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • triple test

  , Autor: miriama81

  Dobry den chcem sa opytat mam vysledok triple testu z 15tt a 2 den
  MS AFP 115,0KIU/L 4,03MOM
  uE3 HODNOTA 1,9ng/mL 1,67MOM
  Total hCG HODNOTA 78,2kiu/l 2,14 MOM
  PAPP-A HODNOTA 6,2iu/L 1,76MOM
  NT meranie 1,60mm 0,99MOM
  Nosova kost pritomna
  je velmi velka pravdepodobnost ze je dieta postihnute.?Moze byt vysledok falosne pozitivny???

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  hodnoty nie sú úplne v poriadku, na základe týchto hodnôt absolvujete genetické vyšetrenie a oni vám povedia na aká je približná pravdepodobnosť postihnutia. A samozrejme je niekedy výsledok aj falošne pozitívny, viem, že je to ťažké ale naozaj dopredu nezúfajte.

Podobné otázky

 • Testy nifti vz bežné testy

  , Autor: kate1407

  Dobrý deň,chcem sa spýtať. Nifty testy som mala všetky v poriadku, potom mi brali krv u gynekológa a tam vyšiel pozitívny screening, to bol 2 odber. Prvý odber v 1 trimestri bol negatívny ale v šedej zóne. Čo sa vlastne berie do úvahy? Nie sú tieto obyčajné testy zavádzajúce? Ak nifti bol v poriadku potom nechápem. Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na základe opisu mi nie je celkom jasné, ktorý test Vám vyšiel pozitívny. Ak máte na mysli Triple test, ten niekedy môže vyjsť falošne pozitívny, preto sa v takom prípade odporúča realizovať Nifty Pro alebo Trisomy test. Ak bol Nifty Pro test negatívny, malo by to byť v poriadku. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Papp test pozitivny

  , Autor: Ivka2023

  Dobrý deň pán doktor,
  K menstruacii po prvom porode nedoslo takze termin druheho porodu je urceny podla uzv vysetrenia a velkosti plodu a to 2.10.2023. V tom case budem mat 29 rokov. Momentalne som v 13+2tt. Z odberu 14.3 a uzv merania CRL 43,25mm (11+1) PAPP-A 0,48iu/L Freebeta-hCG 101,9 iu/L zvysene riziko downovho syndromu 1v30 len podla veku matky. Definitivne zhodnotenie az po odbere v 2. Trimestry integrovanym testom. Moj gynekolog ma 3d4d uzv a tvrdi ze morfologicky vyzeralo vsetko ok. Otazka znie bolo by vhodne navstivit aj ineho odbornika na 1trimestralny screening ? Pripadne ako by ste postupovali? Dakujem za vas cas.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, PTS (prvotrimestrálny screening), ktorý patrí medzi špeciálne skríningové vyšetrenia nerealizuje každý gynekológ, ale gynekológ s atestáciou a certifikátom FMF. Ak Vám PTS realizoval Váš obvodný gynekológ, ktorý nemá spomínanú atestáciu z maternofetálnej medicíny a FMF certifikát, je vhodné realizovať PTS u kompetentného špecialistu. Ak ste dnes 11+1, máte ešte možnosť sa na špecializované vyšetrenie objednať. Prvotrimestrálny screening sa realizuje od 11. do ukončeného 14. týždňa tehotenstva. Následne je potrebné vyšetrenie Triple testu v 16. až 17. týždni tehotenstva. Ak si chcete byť ešte istejšia, viete si dať realizovať TRISOMY test, ktorý sa však hradí v plnej cene. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani okolnosti, ani výsledky vyšetrení, či nálezy, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Pozitívny triple test

  , Autor: Ellie1209

  Dobrý deň,

  Som po IVf, absolvovala som prvotrimetrálny skrining v obdobi 11/3 tg. Hodnoty boli CRL 49,5 mm, NB bola vizuálna, NT 1,28 mm. Tak som sa už tešila a konečne aj chválila okoliu svojim tehotenstvom. No prišli výsledky triple testu, kde vyšlo riziko pozitivity na trisomy 21 v hodnotách 1:87, slovami neviem opísať to sklamanie.
  Snažím sa po tom všetkom, veriť, ze to nie je pravda. Podstúpila som aj trisomy krvný testxy, no v case odberu som bola chorá, je možné ze to skresli výsledky? Mám navštíviť iného lekára ktorý mi ešte raz urobi skrining? Alebo mám absolvovať odber plodovej vody?

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Triple test môže byť za istých okolností aj falošne pozitívny a plod môže byť v poriadku. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, vek, ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjdriť. Vyčkajte na vysledok Trisomy testu. Áno, je na mieste zvážiť aj amniocentézu, teda odber plodovej vody. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Pozitívny screening

  , Autor: Lujza 06

  Dobrý deň
  Prosím vás vyšiel mi pozitívny screening môžem poprosiť o vysvetlenie . Tieto hodnoty .
  D-AFP-11,81 ng/ml
  DD-DT-beta HFGHC- 49 533 lu/ ml
  MS-AFP-0,46 mom
  A ešte otázočka môžu tieto hodnoty ovplyvňovať aj to že ja som Rh negatív a manžel Rh pozitív /2.tehotenstvo ?
  Poslali má na morfologicky usg . Mám sa obávať
  Ďakujem veľmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, krvná skupina nemá na výsledky vyšetrení vplyv. Nepoznám však ďalšie informácie, ani výsledky ďalších vyšetrení, preto sa Vám iba na základe hodnôt neviem bližšie objektívne vyjadriť. Triple testy často vychádzajú falošne pozitívne. Ak je triple test pozitívny, neznamená to, že plod bude postihnutý. V prípade pozitívneho testu sa odporúča odber plodovej vody (amniocentéza), prípadne pri nerealizovaní amniocentézy sa odporúča morfologické (genetické) USG vyšetrenie. Dôležité je, či bol kombinovaný prvotrimestrálny USG v poriadku. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Tripple testy

  , Autor: Anid157

  Dobrý deň pán doktor,
  V 16tt som bola na odbere krvi a hmotnosť som uviedla odhadom 62kg lebo som sa doma nevážila. Ale druhý deň som sa vážila a mam 65 kg. Má hmotnosť vplyv na výsledky testov?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, rozdiel 3kg nemá na výsledok Triple testu vplyv. Nemusíte sa obávať.