• Krátky cyklus

    Dobrý deň,
    S priateľom sa snažíme o bábätko zatiaľ len 2 mesiace. Po 3,5 roku som vysadila antikoncepciu,v prvý mesiac som hneď začala ovulovať, taktiež aj druhý mesiac, v druhý mesiac som si nechala spraviť hormonálny profil a všetko vyzerá byť v poriadku, dokonca aj žlté teliesko sa udržalo.Je pravda, je bazálna teplota mi trošku skáče pretože mi jej meranie spôsobuje veľký stres aby všetko bolo v poriadku. Moja otázka znie, či je v poriadku, že oba cykly som mala iba 21-22 dňové, hoci pred braním antikoncepcie boli pravidelné 28 dňové. Môže narušený spánok a stres spôsobovať problémy s cyklom, resp.je potrebné to už takto skoro riešiť s lekárom?
    Ďakujem

    Dobrý deň, kratší cyklus nemusí byť prekážkou. Samozrejme, nedostatok spánku, či narušený biorytmus, a najmä vplyv stresu môže a aj má vplyv na menštruačný cyklus. Ak nemáte iné ťažkosti, zatiaľ Vám gynekológ veľmi nepomôže, respektíve je to zatiaľ zbytočné riešiť. Pri plánovaní tehotenstva odporúčam praktizovať nechránený pohlavný styk 2 až 3 krát týždenne počas celého cyklu, okrem obdobia menštruácie a uvidíte. Ak by sa Vám aj napriek tomu nepodarilo otehotnieť do roka, bude vhodné navštíviť obvodného gynekológa a stanoviť ďalší postup.