• Kortikoidy

    , Autor: Moravcikmima

    Dobrý deň,
    Rada by som sa informovala nakoľko mám atopický ekzém a niekoľko rokov som bola liečená mastičkami s kortikoidmi či ich dlhodobé užívanie má vplyv na plodnosť ?

    Dobrý deň, je to skôr otázka na reprodukčného imunológa, ale pomerne často sa v liečbe neplodnosti používajú aj kortikoidy, takže ak máte na mysli, či dlhodobé užívanie kortikoidov znižuje plodnosť, myslím si, že je to skôr opačne. Atopický ekzém je však istou fomou poruchy imunitného systému, čo v konečnom dôsledku môže mať istý vplyv na otehotnenie.