• Vajcovod

    , Autor: tryinka1234

    Pan doktor, ešte otázka, ak žene zistili prostredníctvom hyfosy nepriechodný pravý vajcovod, ste za odstránenie tohto vajcovod laparoskopicky? Je možná zla reakcia na stimuláciu pred ivf ak mám vajcovod ktorý je nepriechodný? Alebo to s nízkou odozvou na stimuláciu nemá nič spoločné?

    Dobrý deň, ak aj bol zistený nepriechodný vajíčkovod, so stimuláciou to súvis nemá. Ak máte ľavý vajíčkovod ako aj ľavý vaječník v poriadku, spontánne otehotnenie je možné. Treba ešte povdedať, že HyFoSy je menej spoľahlivé vyšetrenie ako LSK s chromopertubáciou, 10-20% reálne priechodných vajíčkovodov sa nepotvrdí, to znamená, že aj keď je vajíčkovod priechodný, na HyFoSy vyšetrení sa môže javiť ako nepriechodný. Čo sa týka prípadného ponechania skutočne nepriechodného vajíčkovodu, pri asistovanom otehotnení je vyššie riziko tubárnej gravidity, teda že sa oplodnené vajíčko uhniezdi v nepriechodnom vajíčkovode, ale jeho odstránenie nie je za každých okolností nevyhnutné.