Problem
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň už rok sa s priatelom snažime o dieťa bola som na preventivnej prehliadke a lekár povedal že pokial sa to do dalšieho roku nepodarí začne s liečenim ... su nejaké tabletky na podporu otehotnenia
Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň už rok sa s priatelom snažime o dieťa bola som na preventivnej prehliadke a lekár povedal že pokial sa to do dalšieho roku nepodarí začne s liečenim ... su nejaké tabletky na podporu otehotnenia
Dobrý deň, je viacero možností , vo všeobecnosti však platí, že ak neotehotniete do roka od intenzívneho snaženia, je vhodné to riešiť cestou IVF centra, ktoré Vám už predstaví možnosti liečby a nastaví pre Vás tu najvhodnejšiu.
Dobrý deň,
s manželom sa snažíme o druhé dieta od septembra a stále nič, prvé dieťa splodené na 1x. Z mojej strany vraj žiaden problém nie je. Manžel je objednaný k urológovi. Styk máme každý druhý deň. Je nejaký spôsob ako otehotnieť čím skôr?
Alebo dôvod prečo sa nám nedarí? Vopred ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň, nie je štandardom otehotnieť po prvom nechránenom pohlavnom styku. Niekedy je to viacmenej vecou náhody. Ak sa snažíte iba od septembra, je to ešte krátka doba. Nemusí sa jednať o žiadnu patológiu a zatiaľ nevidím dôvod pátrať po patológiách. Odporúčam užívať kyselinu listovú v dávke 400ug denne, prípadne Femibion 1. Pokračujte v pravidelnom nechránenom pohlavnom styku 2 - 3 krát týždenne počas celého cyklu, okrem obdobia menštruácie. Nepoznám však žiadne výsledky vyšetrení, nálezy, informácie ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak by sa Vám nedarilo otehotnieť do 1 roka aj napriek pravidelnému nechránenému pohlavnému styku, bude potrebné realizovať vyšetrenia a pátrať po príčine.
Dobrý deň,
s manželom sa niekoľko rokov snažíme o dieťa, manžel hraničný spermiogram (16mil. morphology normal forms 4% - Teratozoospermia index 1.73) mne bola sledovaná niekoľko rokov cysta, ktorá vyzerala ako "endometrióm". V júli tohto roku som podstúpila LSK a prefuk vajcovodov, ktorá ukázala, že spomínaná cysta bola "dermoid", avšak LSK ukázala, že mám dlhšie vajcovody, než obvykle ženy mávajú a tiež "zákrutovité" inak všetko v poriadku. S gynekológom sme sa dohodli na deadline do konca tohto roka, že v prípade, že sa nám nepodarí otehotnieť podstúpime insemináciu. Chcela by som sa však opýtať, či neviem ešte otehotneniu do konca roka dopomôcť prirodzene, nakoľko predpokladám, že môže byť problém aj v tom, že sa spermia nedostane cez vajcovody k vajíčku. Viem, že som raz dostala gél, ktorý dopomáha spermiám, avšak neviem názov, existuje nejaký ktorý by tomu vedel dopomôcť? Prípadne prosím o nejaké skúsenosti a rady s takýmto typom vajcovodov, nakoľko som sa ešte nestretla s tým, aby mal niekto v mojom okolí takýto druh "problému", a či si teda tiež myslíte, že inseminácia by mohla byť vhodnou cestou k počatiu? Ďakujem veľmi pekne.
Dobrý deň, na základe opisu mi nie je celkom jasné, o akú patológiu na vajíčkovodoch sa jedná. Ak sú vajíčkovody priechodné, máte ovulačné cykly a manžel spermiogram schopný spontánneho otehotnenia, problém v tom nevidím. K oplodneniu dochádza vo vajíčkovodoch, kde vajíčko čaká na spermiu alebo častejšie spermia na vajíčko. Čo sa týka spomínaného gélu, na trhu je viacero preparátov s týmto zameraním, napríklad GYNELLA Natal Ferti Gel alebo Conceive Plus gél, či ALIVER Fertility Gel Intense. Keďže však nepoznám ani výsledky chromopertubácie (prefuku vajíčkovodov), ani ďalších informácií a okolností, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Ak sa už snažíte o tehotenstvo niekoľko rokov, a neúspešne, odporúčam navštíviť centrum asistovanej reprodukcie, kde Vám (ako aj partnerovi) vedia realizovať všetky potrebné vyšetrenia a stanovia ďalší postup.
Dobrý deň, ak mám PMS, ale nemám na to žiadne lieky, je nutne pred plánovaným otehotním niečo na to brať, alebo otehotnenie, prípadné udržanie plodu nebude problém pri PMS?
Ďakujem.
Dobrý deň, predmenštruačný syndróm sa štandardne nelieči, iba v prípade, že sú bolesti neznesiteľné, zvyknú ženy užívať niektoré z preparátov proti bolesti. Nie je potrebné kvôli tomu pred plánovaním tehotenstva užívať žiadne lieky, na otehotnenie, či udržanie tehotenstva to nemá zásadný vplyv.
Dobrý večer.
Chcela by som sa spýtať či závisí správna hodnota progesterónu od ovulácie?
Ovuláciu mám potvrdenú, ale jedna hodnota progesterónu v 2.fáze mi vyšla nízka.
25.deň cyklu 2,06 nmol/l, avšak ten deň som aj dostala menzes, takže neviem v ktorej fáze som bola. Ráta sa to už skôr do folikulárnej, alebo ešte do luteálnej?
Doktor mi k tomu nepovedal nič.
Ak ho mám nízky môže to robiť problém s otehotnením?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň, ak ste v deň odberu dostali menštruáciu, je to už súčasť folikulárnej fázy. Nepoznám však bližšie výsledky hormonálneho profilu, ani ďalšie okolnosti a informácie, takže sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky výsledky vyšetrení, nálezy, informácie, ako aj okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám bude vedieť vyjadriť.
Dobrý deň. Stále sa neviem dopátrať, či môže žena otehotnieť, aj keď má muž horší spermiogram? Manžel bol na spermiograme v roku 2017. Výsledky boli trochu horšie, ale potom som otehotnela v r. 2019 - normálny prirodzený pôrod. Po tomto tehotenstve 3 potraty r. 2021 (13.tt), r. 2023 (7.tt), r. 2024 (7.tt), manžela posielajú na spermiogram, všetky vyšetrenia absolvované, hematológia v poriadku, imunológia( liečba nasadená až keď otehotniem), genetika v poriadku, endokrinológia (bez liekov, sledovaná, okamžité vyšetrenie až v tehotenstve). Mňa skôr zaujíma, či vlastne žena môže otehotnieť, aj keď má muž horší spermiogram alebo žena otehotnie, lebo nemám problém otehotnieť a môže tam byť tá spermia zlá, čiže to dieťa sa ako keby nedovyvinie a potom sú tie potraty ....neviem, či ma chápete, či som dobre položila otázku. Ďakujem
Dobrý deň, to, že bol spermiogram vyšetrený v roku 2017 je t.č. už nepodstatné. Dôležitý je aktuálny stav spermiogramu, keďže sa spermiogram môže pomerne radikálne meniť. Záleží od výsledkov a patológie spermiogramu. Ak máte realizované všetky vyšetrenia, hematologické, endokrinologické, genetické a imunologické a výsledky sú primerané a nevysvetľujúce príčinu potratov, určite je potrebné vyšetriť aktuálny stav spermiogramu. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť.