• Problémy s plodnosťou

    Dobrý deň,
    zaujala ma Vaša poradňa a rada by som poznala názor aj inej Dr.
    Snažíme sa o otehotnenie 3 roky. Absolvovali sme viaceré vyšetrenie manželovi vyšiel spermiogram 3x krát v poriadku a 1x mierna teratozoospermia. Ja mám všetko v poriadku, raz som mala mierne zvýšenéý hormón FSH, a raz folikulárnu cystu, ktorá ale sama praskla. Absolvovala som hormonálny profil viackrát, folikulometriu viac krát, PCT test a všetko bolo ok. Posledný rok mám počas menzesu vždy na 3 deň silné kŕče a následne zo mňa vychádzajú zrazeniny, niekedy aj dosť veľké, pričom aj samotná menštruácia býva relatívne silná a bolestivá, určite cez 100 ml krvi. Inak je menzes normálny v trvaní cca. 5 dní a pravidelný s odstupom pár dní. Myslíte, že práve tie zrazeniny môžu byť problémom pri otehotneni?

    Dobrý deň,
    v medicíne je možné všetko, aj keď nepredpokladám, že to bude hlavný problém. Každopádne mohli by ste absolvovať hematologické vyšetrenie, za to nič nedáte. Mohlo by ísť ale aj o endometriózu, ktorá sa často spája s veľmi bolestivou menštruáciou a spája sa aj s neplodnosťou, pretože vytvára nepriaznivé prostredie pre embryo, ktoré sa následne neuchytí alebo nepokračuje vo vývoji. Vo vašom prípade však chýba objasnenie príčiny neplodnosti, bolo by preto vhodné absolvovať laparoskopické vyšetrenie priechodnosti vaječníkov a zároveň sa tak vyšetria orgány v malej panve, vylúči alebo potvrdí prítomnosť endometriózy, či inej patológie a podľa toho sa určí ďalší postup.