Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,164 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Predčasný pôrod

  , Autor: VanesaS.

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať, či pri danom náleze hrozí pôrod v najbližších dňoch. Žiaľ, pri prepúšťaní z nemocnice mi odmietli spraviť dodatočnú kontrolu po dvoch dňoch, nakoľko predpokladajú, že sa nález nezmenil pokiaľ som nemala pretrvávajúce bolesti. Rodiť plánujem v inej, hodinu vzdialenej, nemocnice kde sa mám prísť ukázať až o týždeň v pondelok.
  Nález: hrdlo 1 cm dlhé, polotuhé, mediosakrálne orientované, CK voľne pre prst priestupný, na vchod nalieha hlavička plodu v zachovalom vaku blán.
  Aktuálne som 35+2 týždeň.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na základe nálezu na pôrodných cestách sa nedá vyjadriť k odhadu začiatku pôrodu. Nález na pôrodných cestách máte zrelý, predpokladám, že ste viacrodička, ste v 36. týždni tehotenstva v behu. Ak nemáte žiadne ťažkosti, pravidelné bolesti, neporodíte. Bez kontrakcií neporodí ani dvanástorodička. Nemusíte sa báť. Do hodinu vzdialenej pôrodnice by ste sa mali dostať bez väčších problémov. Odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

Podobné otázky

 • Cvičenie s aniballom

  , Autor: Ellie1209

  Dobrý deň pan doktor,

  Aktuálne som v 37/3 tt.
  Krčok mám skrátený na 1,5 cm, polotuhý. Vonkajšia bránka je pre prst a vnútorná uzatvorená, vak blán zachovaný, hlavička už nalieha na panvový vchod.
  Denne od 36 tt pijem caje z alchemilky, malinika, lanových semienok, užívam pupalkovy olej a masírujem hrádzu.
  S aniballom som sa za 5 dni dostala zatiaľ na 29 cm.
  No na poradni mi bolo povedané, že by som mala prestať cvicit s aniballom, aby som si nevyvolala predčasný pôrod, no nebol mi vysvetlený dôvod.

  Chcela by som vedieť Váš názor.

  Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, keďže ste už v 38. týždni tehotenstva, v prípade pôrodu by sa už nejednalo o predčasný pôrod. Na základe opisu nevidím dôvod, pre ktorý by ste nemohli s Aniballom cvičiť. Nález na pôrod zatiaľ nemáte.

 • Skrátený krcok

  , Autor: NBi

  Dobrý deň, v 36tt 6 som bola v poradni. Krcok skrátený na 2 CM, sakrálne, zatvorený. Je to v poriadku, či je to veľmi krátke? Mám indikáciu na sekciu o 2 týždne a bojím sa predčasného pôrodu. Dieťa má už teraz 3 566 gr. Vraj to zodpovedá 39+5. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, podľa opisu je krčok uzatvorený a nevyzerá to na predčasný pôrod. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Hrozí predčasný pôrod?

  , Autor: JanaS95

  Dobrý deň. Momentálne som 33+2tt, druhorodicka. Bola som hospitalizovana pre hroziaci predčasný pôrod (infuzie magnezia a progesteron cipky, tie aj nadalej užívam doma + 3×2tablety magnezia). V prepúšťacej správe stojí, že hrdlo 2 cm, prechodné pre prst, na vchod nalieha hlavička plodu vo vaku blan. Je pri takejto diagnóze potrebny kludovy rezim? Doteraz na každej poradni s krckom problem nebol, až na tej poslednej, z ktorej ma doktor poslal na príjem do nemocnice. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, za týchto okolností je vhodnejšie dodržiavať kľudový režim. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Vyradenie liečby v 34+0

  , Autor: Zlatahviezda

  Dobrý deň pán doktor. Mám skrátený krčok od 20tt tehotenstva. Po korone som mala tvrdnutie brucha a bolesti v podbrušku. Najprv bol do 2.5cm. V 24+1 mi robili serkláž kde sa predĺžil na 3.1. Následne sa skrátil na 2.2. Od serkláže mám liečbu magnéziom, salbutamolom, isoptinom a samozrejme progesteron. Keďže vždy sa nájde nejaká infekcia raz e coli, potom pseudonomas a podobne vždy to preliečuju. Dávam si aj vaginálne probiotika.
  V 30tt ma previezli do Martina, pretože krčok sa skrátil na 1.4. Že vraj ho drži iba steh nakoľko mám lievik. Dnes mi bolo oznámené že od 34+0 sa vysadzuje liečba a uvidíme čo ďalej. Kontrakcie som do teraz nemala, nevieme či kvôli tlmeniu alebo nie. Nie je to nejak skoro na vyradenie utrogestanu aj ostatných liekov, hlavne keď je tam serkláž? Nejak by som chcela dobojovať aspoň do 36tt. Nakoľko aj prvý syn sa mi narodil kvôli takýmto problémom no tam ma museli občas tlmiť aj gynipralom a nebola mi robená serkláž. Pôrod prišiel spontálne (po týždni vyradenia liečby, mi praskla voda) samozrejme bol na neonatologii, keďže mal nižšie apgar skóre a mal infekcie (neviem či kvôli tomu že som bola dlhodobo otvorena)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, štandardne sa liečba progesterónovým blokom, ako aj magnezioterapia začína vysadzovať po ukončenom 34. týždni tehotenstva postupne až do ukončeného 36. týždňa, kedy sa liečba končí úplne. Cerclagny steh sa odstraňuje až pri samotnom nástupe pôrodnej činnosti alebo väčšej progresii vaginálneho nálezu. Keďže už máte ukončený 34. týždeň tehotenstva, aj v prípade, že by sa pôrod rozbehol, jednalo by sa síce ešte o predčasný pôrod, ale s pomerne vyššou pravdepodobnosťou dobrej popôrodnej adaptácie novorodenca. Aj napriek opisu nepoznám všetky informácie, napríklad, či Vám bola podaná kortikoidná príprava pľúcnej zrelosti pľúc, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná.

 • Anniball

  , Autor: Vikit

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa opýtať, či môžem používať anniball a malinik, keď ma dnes prepustili z nemocnice, lebo mám ukončený 36 tt. v nemocnici som bola hospitalizovaná od 32+5 kvôli pokročilému nálezu (otvorená na 3cm) a riziku predčasného pôrodu. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, po ukončenom 36. týždni tehotenstva sa už v prípade rozbehnutia pôrodu nebude jednať o predčasný pôrod. Aniball môžete používať. Samozrejme, pri vytláčaní balónika môže dôjsť napríklad k prasknutiu plodových obalov a odtoku plodovej vody, na čo by ste mali byť upozornená.