Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,712 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Krvácanie

  , Autor: Monka411

  Dobrý deň. Rodila som začiatkom novembra, 4 dni po pôrode mi bola robená kyretaz kvôli tvorbe koagul a zostatku placenty v maternici. Pár hodín po kyretazi som veľmi krvácala, prikladali mi na brucho ľad a podali oxytocín a metergin(snáď som to správne napísala) potom sa krvácanie zmiernilo. Cele sestonedelie som krvacala v norme, ku koncu to bolo slabe spinenie, pár dni skoro nič. Bola som 2x na kontrolnom sone kde bolo vidieť že tam ešte stále mám koagula a asi aj kusom placenty. Tento týždeň ma začali bolieť kríže vystrelujucou bolesťou a včera som začala krvácať. Bolesti mám dosť veľké, boli ma brucho a vystreľuje mi bolesť do krížou(nad zadkom) väčšinou len pri pohybe. Ale znepokojuje ma silne krvácanie a bolesť rodidiel. Viete mi prosím poradiť, či sa môže jednať o menštruáciu? Dcérku plne dojčím. Koncom mesiaca mam ísť na kontrolu, doktor teraz nepracuje.
  A ešte dodám, že som mala “lenivú” maternicu-nechcela sa zavinuť, horšie reagovala na injekciu a ak dojčenie ( necítila som bolesti sťahovania).
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, iba na základe opisu je veľmi ťažké sa bližšie objektívne vyjadriť. Rozhodujúci je USG nález. Samozrejme, môže sa jednať aj o menštruačné krvácanie. Tým, že kojíte, môže byť menštruačný cyklus nepravidelný a krvácanie môže byť rôznej intenzity. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

Podobné otázky

 • Špinenie po missed abortion

  , Autor: katarinaa

  Dobrý deň, dňa 19.4. som bola poslaná na pozorovanie kvôli pomaly stúpajúcemu hcg a tomu, že nebolo nič vidieť v maternici ani mimo nej pri hcg 1400. 20.4. sa mi samé spustilo krvácanie a hcg začalo klesať. Po cca 10 dňoch bolo na nule. Krvácanie ako také nebolo extra silné, skôr ako klasický menzes. Trvalo to 5 dní. Uzavreli to nakoniec ako missed abortion. Od tej doby však stále prerušovane špiním. Jeden deň takmer vôbec, druhý trochu viac. Väčšinou je to v takej intenzite že nie je potrebná žiadna vložka a je to len po utretí na wc, v horších dňoch stačí intímka. Včera som začala občas počas dňa veľmi slabo krvacať červenu krv. Dnes sa to opakuje, ale je to znovu len občas. Myslíte že môže ísť o prvý menzes po potrate? A čo mohlo spôsobovať také dlhé špinenie? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, môže sa jednať o prvú “normálnu” menštruáciu po potrate. Maternici chvíľu trvá, kým sa vyčistí. Ak sa navyše nejednalo o regulérne tehotenstvo, keď v maternici nebolo vidieť zárodočné štruktúry, mohlo špinenie trvať aj dlhšie. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak bolo kontrolné USG v poriadku a betaHCG negatívne, malo by to byť v poriadku. Ak sa jednalo o plánované tehotenstvo, vyčkajte ešte dve menštruácie a môžete sa opäť začať snažiť otehotnieť. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Stav po cisárskom reze

  , Autor: Verča12345

  Dobrý deň, pán doktor,
  som 10 dní po cisárskom reze a v mieste jazvy na ľavej strane mám asi 3cm hrčku, ktorá je bolestivá, aj pri pohybe aj na dotyk. Tak isto krvácanie je stále dosť intenzivne. Prosím, je to normálne, alebo sa môže jednať o problém?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, mierny opuch, najmä nad rezom je pomerne častý. Bez videnia nálezu sa Vám však takto neviem bližšie objektívne vyjadriť, či sa jedná o primerané hojenie rany, ani či sa jedná o primerané krvácanie, ktoré je v šestonedelí normálne. V prípade pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte zdravotnícke zariadenie, kde bol výkon realizovaný a ktoré Vás má počas obdobia šestonedelia v starostlivosti.

 • Krvácanie po sekcii

  , Autor: Jika

  Dobrý deň, 13.12. som mala planovanu sekciu, druhú v poradí. Nedojcim. Uz počas sestonedelia som dostala menstruaciu 16.1., stredne silnú. 24.1.som bola na kontrolu po sestonedeli a všetko bolo ok.
  30.1. zas prišla menstruacia, 3.a 4.deň velmi silne krvacanie. Obe trvali 6 dní.
  6.2. zas krvacanie, narazovite, do večera preslo, ďalší den len špinenie. Dnes 11.2.zas tmavohnedé krvacanie slabé. Co to môže byt? Nemam bolesti, ani zvýšenú teplotu. Nie je to krvacanie po styku, nezačalo bezprostredne po. Robí sa kyretaz aj po sekcii? Neporani sa operačná rana? Ak v maternici ostalo, co nemalo, ako je to možné? Ved pri sekcii by mala byt maternica dobre vyčistena. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin špinenia môže byť viacero. Môže sa jednať aj o ovulačné špinenie. Ťažko povedať. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Nemyslím si však, že je hneď potrebné uvažovať nad kyretážou. Áno, v indikovaných prípadoch sa realizuje revízia dutiny maternice vo forme odsatia obsahu dutiny maternice, aj po cisárskom reze. Ak však bola u Vás už realizovaná kontrola po šestonedelí a všetko bolo v poriadku, maternica musela byť čistá, bez reziduí. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Krvacanie po sestonedeli

  , Autor: Apolenkka

  Dobry den,
  Som 10 tyzdnov po vyvolavanom VEX porode, nekojim, uz som mala aj menzes a teraz asi 10 dni po menzese som zacala zase spinit, bolia ma aj krize, trva to treti den.
  Je to normalne ci si mam u gynekologicky ziadat skorsi termin?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin špinenia môže byť viacero. Môže sa jednať aj o ovulačné špinenie. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Nemusí sa však jednať o patológiu. Odsledujte si to.

 • Krvácanie po pôrode

  , Autor: Viemneviem

  Dobrý deň, pred 3 týždňami som porodila sekciou. Už v nemocnici sestričky po pôrode riešili, že spinim slabo. Čakali, ze sa u mňa spustí spinenie deň po sekcii, keď ma postavili na nohy. Moje spinenie bolo na intimku už v pôrodnici. Strašne slabé. Po 4 dňoch ma pustili domov s tým, že maternica sa pekne sťahuje a spinenie pretrváva. 6 dni po pôrode som úplne prestala špiniť. Po dvoch týždňoch som sla na kontrolu do pôrodnice s tým, že mám bolesti v podbrusku. Maternica nebola ešte vycistena. Všetko ostatné bolo v poriadku. Tým, že mi to počas vyšetrenia podrazdili som možno hodinku po vyšetrení spinila. Odvtedy zasa vôbec nič. Jemne bolesti podbruska stále cítim (bolesti ako pred menštruáciou). Je to v poriadku? Nechcem behat do nemocnice len tak pre nič za nič. Po prvom pôrode som však krvacala 7 týždňov. Teraz 6 dni. Som z toho nesvoja a nechcem niečo zanedbať. Okrem jemných bolesti v podbrušku mi zatiaľ nie je vôbec nič. Mám však obavy, aby som nemusela ísť po šestonedelí na nejaké čistenie…

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, iba na základe Vášho opisu je ťažké sa vyjadriť objektívne. Slabé špinenie po cisárskom reze je normálne, najmä prvých štyri - päť dní, nakoľko počas operačného výkonu vyčistíme maternicu, takže sa najbližšie dni po sekcii nemá čo čistiť. Je to úplne iné, ako u pacientky po spontánnom pôrode. Bez vyšetrenia a videnia USG nálezu sa Vám takto naozaj neviem objektívne vyjadriť. Nemusí sa jednať o patológiu, už som zažil pacientku, ktorá špinila celkovo 4 dni a všetko bolo v poriadku. Záleží aj od toho, či kojíte alebo nie. Keďže ste ešte šestonedieľka, v starostlivosti Vás má ešte zdravotnícke zariadenie, kde ste rodili, ktoré navštívte v prípade pretrvávania ťažkostí alebo v prípade nejasností.