Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,772 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Krvácanie

  , Autor: Monka411

  Dobrý deň. Rodila som začiatkom novembra, 4 dni po pôrode mi bola robená kyretaz kvôli tvorbe koagul a zostatku placenty v maternici. Pár hodín po kyretazi som veľmi krvácala, prikladali mi na brucho ľad a podali oxytocín a metergin(snáď som to správne napísala) potom sa krvácanie zmiernilo. Cele sestonedelie som krvacala v norme, ku koncu to bolo slabe spinenie, pár dni skoro nič. Bola som 2x na kontrolnom sone kde bolo vidieť že tam ešte stále mám koagula a asi aj kusom placenty. Tento týždeň ma začali bolieť kríže vystrelujucou bolesťou a včera som začala krvácať. Bolesti mám dosť veľké, boli ma brucho a vystreľuje mi bolesť do krížou(nad zadkom) väčšinou len pri pohybe. Ale znepokojuje ma silne krvácanie a bolesť rodidiel. Viete mi prosím poradiť, či sa môže jednať o menštruáciu? Dcérku plne dojčím. Koncom mesiaca mam ísť na kontrolu, doktor teraz nepracuje.
  A ešte dodám, že som mala “lenivú” maternicu-nechcela sa zavinuť, horšie reagovala na injekciu a ak dojčenie ( necítila som bolesti sťahovania).
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, iba na základe opisu je veľmi ťažké sa bližšie objektívne vyjadriť. Rozhodujúci je USG nález. Samozrejme, môže sa jednať aj o menštruačné krvácanie. Tým, že kojíte, môže byť menštruačný cyklus nepravidelný a krvácanie môže byť rôznej intenzity. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

Podobné otázky

 • Krvacanie po pôrode

  , Autor: JePaTa

  Dobrý deň prajem,

  29.3. Som prirodzene porodila bez akýchkoľvek komplikácií, a tie 4 dni v nemocnici som pravdaže krvacala, ale stále to slablo a slablo, už to nebola ani taká červená sýta krv, ale skôr krvavý výtok.
  Teraz ale týždeň aj niečo po pôrode sa mi spustilo silné krvácanie, krv je sýta niekedy až tmavocervena, a krvacanie oveľa intenzívnejšie.
  Je to normálne alebo treba vyhľadať lekára?
  Niekde som čítala, že krvácanie by malo slabnúť a nie naopak.
  Bojím sa ísť do nemocnice, nakoľko kojím a nechcem byť bez malej, tak da najorv opýtam Vás, ďakujem pekne.

  Pekný zvyšok dňa.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ste pomerne čerstvá šestonedieľka, takže krvácanie sa môže vyskytovať. Šestonedelie trvá 6 až 8 týždňov, počas ktorých sa maternica čistí. Nepoznám však žiadne bližšie okolnosti pôrodu, ani ďalšie informácie, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte zdravotnícke zariadenie, kde ste rodili, kde sa Vám budú vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Prva menštruácia po umelom prerušený tehotenstva

  , Autor: Hanka21

  Dobrý večer prajem, som už 4 týždeň po kyrete, prvá menštruácia došla včera, moje krvácanie je dosť silné aj zo silnými bolesťami v ľavom vaječníku kde mám cystu, plus bolesti aj v podbrušku,
  Je možné že ta cysta praskla?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepoznám žiadne bližšie informácie ohľadom spomínanej cysty, mohlo sa jednať iba o tehotenské žlté teliesko. Mohlo dôjsť k obnoveniu ovulačného cyklu, čo môže byť príčina spomínaných bolestí. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Krvavé ocistky

  , Autor: Zzuunnaa

  Dobrý deň, som 10ty deň po pôrode a stále mám krvavé ocistky (jasne červená krv ako pri MS). Dve noci za sebou sa mi stalo (raz po odsavani mlieka, druhý krát bez akéhokoľvek súvisu s dojčením) že mi zrazu začalo veľmi silne krvácanie (tiekla mi krv až po nohách, druhý krát vyšla aj veľká zrazenina), minula som asi 3 vložky v priebehu minuty. Potom sa krvácaní ustalilo a opäť je ako pri MS (červená krv, vsiaka do vložky). Žiadna zmena farby na hnedú a pod. Zaroven sa stalo, že sa mi rozpadla rana (vonkajšie stehy), doktor mi dal na to len takú hnedú masť, vraj sa to nemusí zašiť. Chcem sa opýtať, či sú tieto krvavé ocistky stále v poriadku? A dokáže sa rana po nástrihu (má cca 4 cm) zrast aj napriek tomu že je rozostupena? Ďakujem za odpoved, prídem si už ako hypochonder :/

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, červené očistky sú desať dní po pôrode normálne. Počas šestonedelia, ktoré trvá 8 týždňov, sa postupne menia červené lochie na tmavohnedé, ktoré sú potom nahradené žltými, tie sa následne vyčíria, až následne číry výtok zmizne. Každá z týchto etáp trvá individuálne dlho. Počas kojenia, ale hlavne po kojení, kedy sa maternica sťahuje najintenzívnejšie, môžu odchádzať aj krvné koagulá až veľkosti päste. Čo sa týka dehiscencie pôrodníckej rany, bez videnia nálezu sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Povolené stehy, prípadne rozpadnuté šitie sa opätovne nešije. Aplikovať si môžete DermoChlorophyl sprej päťkrát denne, po každej sprche, či toalete. Rana sa musí vyhojiť, zo spodiny musí vygranulovať granulačným tkanivom. Okraje sa potom k sebe priblížia a prirastú. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste rodili. Oni sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť k nálezu.

 • Cakat ze sa vycistim sama?

  , Autor: Sass

  Dobry vecer prajem pan doktor.
  Rada by som sa s vami poradila.
  Som po MA, lekar mi odporucil kyretaz. Vysledky zo sona su: deformovany GS priemer 19mm=5+4, vonvnutri 2 dutinky, jedna pravdepodob.zltkovy vacok priemer 7,4mm, druha zodp.degenerat.plodu, sliznica vysky 2,4cm

  V piatok mam ist na kyretaz, dnes c stredu som zacala spinit. Myslite ze vzhladom na vysku sliznice by som mohla pockat na samovycistenie a kyretaz zrusit, alebo to nemam riskovat? Pan doktor ma strasil, ze mam vysoku sliznicu a mam prist na kyret.

  Budem vam vdacna za vas nazor,
  Dakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vo väčšine prípadov, aj keď dôjde k spontánnemu potratu, je potrebné dutinu maternice dočistiť pre prítomné zvyšky. Krvácanie pri "samovyčisťovaní" môže trvať aj niekoľko týždňov, čo Vás bude anemizovať a tiež to nezaručuje efektívne vyčistenie maternice. Vhodnejšie bude realizovať inštrumentálne vyčistenie dutiny maternice. Postupujte podľa odporúčaní lekárov.

 • Hnedý vytok

  , Autor: Tama244

  Dobrý deň, som takmer 8 týždňov po druhej akútnej sekcii, plne dojčím. Čistila som sa mesiac, potom dva dni nič a následne 10 dní krv (tmavá, jasná, niekedy to malo formu ako prvé krvavé ocistky). Krvácanie skončilo presne 6ty týždeň po pôrode. Po piatich dňoch mi zase prišiel hnedý výtok a trvá už sedem dní (raz tmavý niekedy až čierny, inokedy zase bledý..). Asi od tretieho týždňa po sekcii ma mierne pobolieva podbruško, striedavo ide ako keby o menštruačnú bolesť, tupú a pálivú bolesť. Na pár dní mi začalo v pošve svrbenie a štípanie, ktoré sa neskôr stalo menej intenzívnym, v tehotenstve som bola 3x preliecena na baktérie ecoli. Opäť má tiež začala bolieť aj vonkajšia jazva, je to taká rezavá a pulzujúca bolesť. Je to normálny stav po druhej sekcii? Po prvej sekcii som po dvoch týždňoch nemala žiadne ocistky ani bolesti..

  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, čo sa týka špinenia, či krvácania po ôsmich týždňoch po sekcii, je možné, že sa Vám dostavila menštruácia. Šestonedelie trvá osem týždňov. Čo sa týka bolestí, iba na základe opisu sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.