• Varixy

    , Autor: Mišena

    Dobrý deň pán doktor, chcem sa opýtať. Cca v šiestom mesiaci som si nahmatala na pravej strane intímneho miesta malú hrčku. Pán doktor tomu neprikladal žiadnu vážnosť, no približne od siedmeho mesiaca sa to začalo zhoršovať a vytvorili sa mi varixy v oblasti intímneho miesta. Je viditeľné že je to vystúpená žila, ktorá sa tak hrčkatie, a mám celú pravú stranu môjho intímneho miesta opuchnutú, a však Je to neuveriteľne bolestivé a každým dňom len horšie. Môžem sa opýtať či to má vplyv aj na pôrod a aký je postup? ĎAKUJEM

    Dobrý deň, záleží od nálezu, takto sa objektívne ozaj neviem vyjadriť. Ak sú prítomné len lokálne malé varixy vulvy, môže žena rodiť spontánne, pri rozsiahlom náleze varixov pošvy a vulvy, teda vonkajších rodidiel, sa môže uvažovať o vedení pôrodu cisárskym rezom. Od ukončeného 36. týždňa tehotenstva (36+1 tg a viac) sa štandardne robia tehotenské poradne v zdravotníckom zariadení, kde žena plánuje rodiť. Tam na základe objektívneho nálezu a jeho prípadnej progresie rozhodnú o spôsobe vedenia pôrodu.