Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,166 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • PMS

  , Autor: pinki23

  Dobry den pani doktorka chcela som sa spytaj 1 otazocku. Trapi ma PMS a neviem ako mam predist takymto stavom som velmi zla a podrazdena. Prosim Vas o radu.Dakujem za odpoved .

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  Rady odborníkov odporúčajú vyhýbať sa pitiu kávy a čajov, ktoré môžu zvyšovať podráždenosť a napätie. Konzumácia alkoholu môže spôsobiť prehlbovanie depresívnych nálad. Alkohol môže rovnako zintenzívniť aj bolesti hlavy a únavu, či zvýšiť chuť na sladkosti. Naopak ako jeden z najúčinnejších postupov sa ukázalo pitie dostatočného množstva vody, ktorá podporuje látkovú výmenu v organizme. Denný jedálny lístok by mal byť zostavený zo zdravých potravín s komplexnými sacharidmi a vlákninou, s dostatočným množstvom čerstvého ovocia a zeleniny. Vyvážená strava by mala obsahovať nízky obsah tukov, soli a cukrov. Čiže vyvážená strava, dostatok pohybu - cvičenie 3-4 krát do týždňa. Mimo tieto všeobecné odporúčania sa doporučuje antikoncepcia, nesteroidné antiflogistiká ktoré zmierňujú bolesti ale o tejto terapii sa je nutné poradiť s vašim gynekológom.

Podobné otázky

 • Lenka

  , Autor: Bambulka2020

  Dobrý potrebovala by som poradiť menstruaciu som mala dostať 5.3 ale dostala som až 9.3 meškali mi 4 dní mala so. Ránu nevoľnosť bolest krizov a bolest v podbrusku menzes som mala 4 dní a nevoľnosti mam stále aj bolesti krizov a v podbrusku môžem byť tehotná test som si robila 3.3 a bol negatívny a brala som aj antikoncepciu vysadila som ju v januári

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, štyri dni meškajúca menštruácia ešte nič neznamená. Spomínané bolesti mohli byť vrámci predmenštruačného syndrómu (PMS). Tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí, v prípade nejasností, ako aj pre jednoznačné potvrdenie, či vylúčenie tehotenstva navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Veľmi citlivé prsia

  , Autor: Iglia

  Dobrý deň pán doktor chcem sa opýtať, ostávajú mi 8 dní do najbližšej menštruácie ale mám veľmi citlivé prsia aj na dotyk, ešte som toľko dní pred menštruáciou nikdy nemala také citlivé prsia. Už to trvá nejakých 4-5 dní, menštruáciu mám vždy pravidelnú ( sem tam chybne jeden deň) robila som aj tehotenský test ale bohužiaľ vyšiel negatívny... Čím to je spôsobené? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa opisu sa jedná o bežné prejavy predmenštruačného syndrómu (PMS). Tehotenský test nemá zmysel teraz realizovať. Odsledujte si to. Pri meškaní menštruácie minimálne 14 dní si môžete realizovať tehotenský test. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Predmenštruačný syndróm

  , Autor: bb636

  Dobrý deň pán doktor! Už je to 2.cyklus, čo mám PMS. Nikdy som tým netrpela, aspoň nie až tak dlho (14 dní). Som matkou dvoch detí, pred dvoma týždňami som skončila s kojením. Po prvej dcérke ( 2 roky som kojila) nič také som nemala, druhú som kojila 18 mesiacov. Ale mala som PMS aj keď som ju kojila, takže asi to nebude tým, že som prestala kojiť.... Čo by ste mi poradili urobiť? Čím je to spôsobené alebo upraví sa to? Čo pomáha na zmiernenie? Je to hrozné byť len týždeň po menštruácii Ok,a potom mať stále bolesti v podbrušku, byť unavená, podráždená....

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin ťažkostí môže byť viacero. Ak ste v nedávnej dobe ukončili kojenie, predpokladám, že podiel na ťažkostiach môže mať aj hormonálna nerovnováha. Je možné, že sa stav spontánne upraví. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

 • Palenie v prsnikoch

  , Autor: Sisi2212

  Dobry den pan doktor, vzdy tak 3-4 dni pred ms ma bolia prsia, avsak posledne dva mesiace sa mi tato bolest zmenila na palenie v prsnikoch, cim to moze byt? Co moze sposobit taketo palenie prsnikov pred ms? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, pravdepodobne sa jedná o prejavy PMS (predmenštruačného syndrómu). Prečo sa v posledných mesiacoch zintenzívnila mastodýnia Vám povedať neviem. Príčinou môžu byť cyklické hormonálne výkyvy, hormonálna nerovnováha, zvýšené hladiny prolaktínu alebo neschopnosť žltého telieska tvoriť hormón, ktorý riadi druhú polovicu menštruačného cyklu. S pribúdajúcim vekom narastá častejší výskyt mastodýnie a to až do obdobia menopauzy. Existuje viacero voľnopredajných preparátov s obsahom Indol-3-karbinolu, pre začiatok by som vyskúšal to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Prosba o názor,radu

  , Autor: Michi2930

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa spýtať, partner chcel vyskúšať styk počas menštruácie, a tak sme to mali, s tým, že ejakuloval do mňa, bolo to proste rýchle.
  Budúci týždeň mám dostať menzes, a od ovulácie, ktorá prebehla cca 6-7.meho, mám tak ako každý mesiac PMS.
  Cyklus mám 28-30 dňový, a tak moja otázka znie, či je možné tehotenstvo? Ďakujem Vám.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, za daných okolností je pravdepodobnosť tehotenstva minimálna, samozrejme nie nulová. Odsledujte si to.