Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Sliznica maternice

  , Autor: Prelka

  Dobrý deň, pán doktor,
  kvôli silnejšiemu menštruačnému krvácaniu aj s krvnými zrazeninami som zatiaľ 4 mesiace užívala duphaston. Krvácanie je teraz normálne, trvá 2 dni bez krvných zrazenín, 3. a 4. je už len veľmi slabé špinenie, takmer žiadne. Dnes som absolvovala preventívku a 23. deň cyklu bola sliznica vysoká 12-13 mm (dlžka cyklu je 30 dní). Môj gynekológ vravel, že by to aj mohlo odpovedať tomu dňu a tiež by mohlo byť aj nemuselo, takže teraz neviem. Histológiu som absolvovala pred necelým rokom a výsledok bol v poriadku. Podľa výsledkov krvných testov je môj progesterón a estradiol nižší. Môže hormonálna nerovnováha spôsobovať takýto nárast sliznice? Ako dlho je vhodné duphaston užívať (užívam 15.-21.deň cyklu)? Je možné, že po vysadení menštruačné krvácanie opäť zosilnie? Iný problém nemám. Inak mám 36 rokov a 1 pôrod za sebou. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, sliznica počas menštruačného cyklu u menštruujúcich žien prirodzene rastie, najnižšia je po menštruácii, najvyššia tesne pred menštruáciou. Pri neistote je možné USG vyšetrenie zopakovať po menštruácii. Pokračujte v užívaní Duphastonu podľa odporúčania. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte alebo kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Veľmi dlhé krvácanie

  , Autor: Simona2125

  Dobrý večer , chcela by som sa opýtať aj na iný názor. Minulý rok som porodila druhé dieťa. Pokiaľ som dostala prvú menštruáciu začali problémy a nechcela skončiť. Nepomohli ani injekcie ani tabletky na zastavenie krvácania a nakoniec koncom leta som musela absolvovať kyretáž. Histológia bola v podstate v poriadku jedine tam boli nejaké zápalové ložiská a vraj mám vysokú sliznicu maternice. Cytológia potom bola taktiež v poriadku až na zápal tak som brala antibiotiká a potom sa to už po kyretáži upravilo. Prešlo pár mesiacov a menštruácia sa predlžovala . Posledná bola minulý mesiac 14 dní , 14 dní intenzívneho a veľmi silného krvácania. Tak som znova išla ku doktorovi, ten tam nevidel vôbec nič iba zase veľmi vysokú sliznicu a krv ktorá stále po tých 14tich dňoch ešte neodišla. Chcel ma znova poslať ba kyretáž ale veľmi som nechcela. Nasadil mi na 10 dní Norethisteron a Ascorutin Kanavit a ešte niečo (zabudla som). Zabralo to. Do 2-3 dní mala prísť menštruácia ,ktorá aj prišla no nehorázne silná . Ale s tým som aj rátala. Volala som doktorovi tak mi povedal že mám od 15 dňa od začatej menštruácie začat 10 dní užívať Duphaston. Lenže moja otázka bola čo ak neprestanem krvácať? Vraj mám teraz krvácať lrn nejaké 3-4 dni. Už je to pomaly 5 a stále sa leje. Začínam sa báť čo to môže byť, žiadne bolesti nemám, hormonálnu liečbu odmietam aj teliesko.
  Ďakujem pekne za názor

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa opisu sa jedná najskôr o hormonálny problém a to sa prakticky inak, ako hormonálne riešiť nedá. Ďalšou možnosťou, ako u Vás riešiť problém je realizovať termoabláciu endometria vrámci operačného zákroku. Nepoznám však žiadne výsledky vyšetrení, ani USG nález, ani ďalšie informácie a okolnosti, preto sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť neviem. Najradikálnejším riešením je odstránenie maternice ale myslím si, že ak by sa u Vás nasadila hormonálna antikoncepcia (ak je to možné a nie sú u Vás kontraindikácie), sliznica maternice by toľko nerástla a nebol by teda ani problém s jej odlučovaním počas sedemdňovej pauzy v užívaní, či užívaní placebo tabliet. Odsledujte si to. Samozrejme, ak bude silné krvácanie, ktoré Vás bude anemizovať, pretrvávať, bude potrebné realizovať opäť hemostatickú kyretáž.

 • Oneskorená menstruacia

  , Autor: Viki111

  Dobrý deň , chcela by som sa opýtať . Minuly mesiac som prekonala covid infekciu , niekoľko dni som mala vysoké teploty a zapálene dutiny. Tento mesiac mal prebehnúť prvý cyklus po chorobe, avšak menstruacia mi mešká zatiaľ 8 dni a stále sa nedostavila . Bola som na vyšetrení u gynekológa , hcg je negatívne , ale sliznica maternice je vysoka ako pred menštruáciou, rovnako mám dosť vysokú aj bazalnu teplotu 37.Doposiaľ som takéto ťažkosti nikdy nemala a cyklus bol vždy pravidelný . Je nutne , aby mi gynekológ pichol injekciu na vyvolanie menštruácie , alebo môžem ešte počkať , aby sa menstruacia dostavila prirodzene ? Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, COVID-19 má vplyv na menštruačný cyklus, takže meškanie menštruácie, či nepravidelný menštruačný cyklus nie je po prekonaní COVIDu nič neobvyklé. AK nemáte žiadne ťažkosti, nie je nutný zásah do menštruačného cyklu. Ak však budete chcieť menštruáciu vyvolať, či v prípade nejasností, alebo ťažkostí, navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Vyvolávačka a hnedý výtok

  , Autor: Domi2898

  Dobrý večer. Odjakživa mám problém s menštruáciou- chodí mi extrémne nepravidelne, respektíve viac nechodí ako chodí. Svoju menštruáciu som nemala už vyše roka. No minuly mesiac som mala styk s priateľom a po dvoch týždňoch ma začali bolieť prsia a podbruško a cítila som z ničoho nič nevoľnosti počas dňa ktoré neustupovali, tak som si spravila zopár testov- všetky negatívne. Rozhodla som sa ísť ku gynekológovi. Na sone vyzeralo všetko v poriadku ale povedal že moja sliznica maternice má len 5 mm. Pichol mi vyvolávačku a predpísal Duphaston na udržanie cyklu. Od vyvolávačky už je to týždeň a ja mam len druhy deň hnedé spinenie, no menštruácia nikde. Predtým som vždy do týždňa po vyvolávačke dostala silnú menštruáciu. Neviete kde by mohol byť problém? Je nejaká šanca že som predsa len tehotná? Nevysvetlitelné nevoľnosti mi stále neprechádzajú.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak ste mali nechránený pohlavný styk, áno, je možné, že ste tehotná. Za týchto okolností Vám menštruácia nedôjde aj napriek podaniu Agolutinu. Pre jednoznačné vylúčenie tehotenstva je nutné realizovať odber krvi na beta HCG. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Nízka sliznica maternice

  , Autor: miroslava88

  Dobrý deň, po kyrete mi nerastie sliznica maternici. Na kontrole tesne pre očakávanou menštruáciou bola iba 2mm.Mam tento problém už 10 mesiacov, menštruácia je iba slabé špinenie raz za deň asi dva dni. Chcem sa spýtať doktor mi predpísal femoston 2 na naštartovanie rastu sliznice. Bojím sa ho brať keď som si prečítala pribalovy leták ohľadom rakoviny. Mám 33 rokov, chcela by som ešte deti. Prírodné lieky nezaberajú. Čo by ste mi odporučil vy? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak nemáte žiadne iné ťažkosti, nevidím dôvod, prečo by ste sa nemali pokúšať otehotnieť. Ak by sa Vám nedarilo otehotnieť počas najbližších 6 mesiacov, aj za predpokladu pravidelného nechráneného pohlavného styku 2 - 3 krát týždenne, bude vhodné to ďalej riešiť. Pri nejasnostiach sa nebojte kontaktovať Vášho obvodného gynekológa.

 • Duphaston

  , Autor: Filomena

  P.doktor menzes mám už 8 deň silnejší a o pár dní mám užívať duphaston..kedy si môžem nasadiť dycinone..aby som už potom nekrvacala...alebo môžem začať užívať ten duphast aj keď budem krvácať.. duphaston využívam kvôli dlhému krvácaniu..mám 50 rokou.. maternicu čistú..nechcem furt vyvolávať doktorovi...lebo si myslím..že v mojom veku asi môžem mať dlhšie a kratšie cykly aj dlhšiu menštruáciu...ešte jedna otázka p.doktor myslíte že ten duphast mi môže ovplyvniť menzes ..a menštruačné cykly...a rastie menej sliznica maternice pri užívaní duphastonu.....inú liečbu mi zatiaľ nenavrhol p.doktor...dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, liečbu si svojvoľne nenasadzujte ani neupravujte. Duphaston má vplyv na menštruačný cyklus, niekedy je však jeho účinok nedostatočný a je potrebné zmeniť postup aj liečbu. Bez poznania výsledkov vyšetrení, okolností, či bližších informácií sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Cez telefón sa ordinovať tiež nedá, preto pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností je potrebné navštíviť Vášho obvodného gynekológa osobne.