Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,632 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Sliznica maternice

  , Autor: Prelka

  Dobrý deň, pán doktor,
  kvôli silnejšiemu menštruačnému krvácaniu aj s krvnými zrazeninami som zatiaľ 4 mesiace užívala duphaston. Krvácanie je teraz normálne, trvá 2 dni bez krvných zrazenín, 3. a 4. je už len veľmi slabé špinenie, takmer žiadne. Dnes som absolvovala preventívku a 23. deň cyklu bola sliznica vysoká 12-13 mm (dlžka cyklu je 30 dní). Môj gynekológ vravel, že by to aj mohlo odpovedať tomu dňu a tiež by mohlo byť aj nemuselo, takže teraz neviem. Histológiu som absolvovala pred necelým rokom a výsledok bol v poriadku. Podľa výsledkov krvných testov je môj progesterón a estradiol nižší. Môže hormonálna nerovnováha spôsobovať takýto nárast sliznice? Ako dlho je vhodné duphaston užívať (užívam 15.-21.deň cyklu)? Je možné, že po vysadení menštruačné krvácanie opäť zosilnie? Iný problém nemám. Inak mám 36 rokov a 1 pôrod za sebou. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, sliznica počas menštruačného cyklu u menštruujúcich žien prirodzene rastie, najnižšia je po menštruácii, najvyššia tesne pred menštruáciou. Pri neistote je možné USG vyšetrenie zopakovať po menštruácii. Pokračujte v užívaní Duphastonu podľa odporúčania. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte alebo kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Oneskorená menstruacia

  , Autor: Viki111

  Dobrý deň , chcela by som sa opýtať . Minuly mesiac som prekonala covid infekciu , niekoľko dni som mala vysoké teploty a zapálene dutiny. Tento mesiac mal prebehnúť prvý cyklus po chorobe, avšak menstruacia mi mešká zatiaľ 8 dni a stále sa nedostavila . Bola som na vyšetrení u gynekológa , hcg je negatívne , ale sliznica maternice je vysoka ako pred menštruáciou, rovnako mám dosť vysokú aj bazalnu teplotu 37.Doposiaľ som takéto ťažkosti nikdy nemala a cyklus bol vždy pravidelný . Je nutne , aby mi gynekológ pichol injekciu na vyvolanie menštruácie , alebo môžem ešte počkať , aby sa menstruacia dostavila prirodzene ? Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, COVID-19 má vplyv na menštruačný cyklus, takže meškanie menštruácie, či nepravidelný menštruačný cyklus nie je po prekonaní COVIDu nič neobvyklé. AK nemáte žiadne ťažkosti, nie je nutný zásah do menštruačného cyklu. Ak však budete chcieť menštruáciu vyvolať, či v prípade nejasností, alebo ťažkostí, navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Vyvolávačka a hnedý výtok

  , Autor: Domi2898

  Dobrý večer. Odjakživa mám problém s menštruáciou- chodí mi extrémne nepravidelne, respektíve viac nechodí ako chodí. Svoju menštruáciu som nemala už vyše roka. No minuly mesiac som mala styk s priateľom a po dvoch týždňoch ma začali bolieť prsia a podbruško a cítila som z ničoho nič nevoľnosti počas dňa ktoré neustupovali, tak som si spravila zopár testov- všetky negatívne. Rozhodla som sa ísť ku gynekológovi. Na sone vyzeralo všetko v poriadku ale povedal že moja sliznica maternice má len 5 mm. Pichol mi vyvolávačku a predpísal Duphaston na udržanie cyklu. Od vyvolávačky už je to týždeň a ja mam len druhy deň hnedé spinenie, no menštruácia nikde. Predtým som vždy do týždňa po vyvolávačke dostala silnú menštruáciu. Neviete kde by mohol byť problém? Je nejaká šanca že som predsa len tehotná? Nevysvetlitelné nevoľnosti mi stále neprechádzajú.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste mali nechránený pohlavný styk, áno, je možné, že ste tehotná. Za týchto okolností Vám menštruácia nedôjde aj napriek podaniu Agolutinu. Pre jednoznačné vylúčenie tehotenstva je nutné realizovať odber krvi na beta HCG. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Nízka sliznica maternice

  , Autor: miroslava88

  Dobrý deň, po kyrete mi nerastie sliznica maternici. Na kontrole tesne pre očakávanou menštruáciou bola iba 2mm.Mam tento problém už 10 mesiacov, menštruácia je iba slabé špinenie raz za deň asi dva dni. Chcem sa spýtať doktor mi predpísal femoston 2 na naštartovanie rastu sliznice. Bojím sa ho brať keď som si prečítala pribalovy leták ohľadom rakoviny. Mám 33 rokov, chcela by som ešte deti. Prírodné lieky nezaberajú. Čo by ste mi odporučil vy? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak nemáte žiadne iné ťažkosti, nevidím dôvod, prečo by ste sa nemali pokúšať otehotnieť. Ak by sa Vám nedarilo otehotnieť počas najbližších 6 mesiacov, aj za predpokladu pravidelného nechráneného pohlavného styku 2 - 3 krát týždenne, bude vhodné to ďalej riešiť. Pri nejasnostiach sa nebojte kontaktovať Vášho obvodného gynekológa.

 • Duphaston

  , Autor: Filomena

  P.doktor menzes mám už 8 deň silnejší a o pár dní mám užívať duphaston..kedy si môžem nasadiť dycinone..aby som už potom nekrvacala...alebo môžem začať užívať ten duphast aj keď budem krvácať.. duphaston využívam kvôli dlhému krvácaniu..mám 50 rokou.. maternicu čistú..nechcem furt vyvolávať doktorovi...lebo si myslím..že v mojom veku asi môžem mať dlhšie a kratšie cykly aj dlhšiu menštruáciu...ešte jedna otázka p.doktor myslíte že ten duphast mi môže ovplyvniť menzes ..a menštruačné cykly...a rastie menej sliznica maternice pri užívaní duphastonu.....inú liečbu mi zatiaľ nenavrhol p.doktor...dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, liečbu si svojvoľne nenasadzujte ani neupravujte. Duphaston má vplyv na menštruačný cyklus, niekedy je však jeho účinok nedostatočný a je potrebné zmeniť postup aj liečbu. Bez poznania výsledkov vyšetrení, okolností, či bližších informácií sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Cez telefón sa ordinovať tiež nedá, preto pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností je potrebné navštíviť Vášho obvodného gynekológa osobne.

 • Klimakterium

  , Autor:

  Pan doktor, som v perimenopauze a trapi ma silne a dlhšie krvacanie,po 3 mesačnom vynechani cyklu, ktore skončilo kyretažou. Vysledok histologie- polypoidna hyúperplazia endometia bez atypii. v tomoto cykle mi lekar nasadil Duphaston, aby mi sliznica maternice nadmerne nenarastla. Lekar mi kazal pouvažovať o operácii, na ktoru nechcem isť, preto hľadam ine riešenie. Chcela som sa opytať, či nie je možne nasdiť HRT liečbu, ktorá by sposobila utlm menštruacie a regres sliznice. Aj duphaston sposobuje regres sliznice?Duphaston mi opäť navodi menštruaciu, no ja by som prijala skor jej ukončenie.Su nejake lieky, ktoré by mi mohli pomocť? ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za istých okolností, by bolo vhodným riešením zavedenie vnútromaternicového telieska, ktoré by spôsobilo útlm rastu sliznice, ako aj krvácania.