Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
11,690 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Hysterektomia

  , Autor: Iveta

  Pan doktor, som v perimenopauze a kvoli silnemu a dlhemu krvacaniu sposobene hormonmi, kde nepomaha hormonalna lečba Duphastonom a naslednej anemii mi bola doporučena hysterektomia abdominalna, kvoli zväčšenej maternici.
  Chcela by som sa opytať, či je pre ženu tato operácia naročna, ako to ženy zvladaju, čo sa tyka bolesti tesne po operácii a komplikacii. Aj čo sa tyka intimneho života po operácii.A aka priprava ma čaka pred operáciou? Klystir, zavedenie katetra a aj tamponada pošvy sa robi? Tu som mala robenu raz, po porode som sa natrhla a bolo to strašne neprijemne a bolestive pre mňa.Ďakujem Vam za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, každý operačný výkon je pre ženu zaťažujúci. Ženy to zvládajú pomerne dobre, záleží od viacerých okolností, veku, prahu bolesti, pridružených ochorení, ... Lieky proti bolesti sa samozrejme pooperačne podávajú. Ak sa všetko zahojí ako má a prebehne bez komplikácií, zásadný vplyv na pohlavný styk to nemá. Je to však tiež vysokoindividuálne. V závislosti od diagnózy sa dá odstrániť iba telo maternice a krčok maternice sa ponechá. Nie je to však vždy ideálne riešenie. Každé zdravotnícke zariadenie má svoju prípravu k operácii, klystír, či zavedenie permanentného močového katétra je štandardom všade. Tamponáda pošvy sa nerobí, nie je dôvod. Pri akýchkoľvek nejasnostiach sa nebojte pýtať v zdravotníckom zariadení, kde bude operačný výkon realizovaný.

Podobné otázky

 • vyskúšať hak?

  , Autor:

  Pán doktor vdaka za odpoved, písala som otázku o norethisterone…cyklus mi takto blbne už necelý rok, v zmysle, že mi najskor mešká, potom som mala aj dva krát za mesiac menzes, alebo dostanem menzes načas, ale nechce mi skončit. Pred 7 mes. som bola aj na hsk+kyret, kde sa nezistilo nič podozrivé, ani žiadna organická príčina, lekár to uzavrel ako hormonálnu záležitost. Navrhol mi ešte na upravu cyklu hak, zrejme sa na to dám a vyskušam,lebo potom asi už ostáva len hysterektomia a to budem mat v lete „eštelen“ 40...

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hormonálnu antikoncepciu môžete vyskúšať, poraďte sa s Vašim obvodným gynekológom.

 • hysterektomia

  , Autor:

  Dobrý den, aké môžu nastat komplikácie po simplexnej vaginálnej hysterektomii s ponechaním vaječníkov? A aká dlhá je rekonvalescencia a pn?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od toho, či bude výkon robený laparoskopicky alebo otvorením dutiny brušnej. Od toho sa odvíja aj samotná rekonvalescencia, ako aj PNka. V prípade otázok sa neváhajte informovať v zdravotníckom zariadení, kde plánujete výkon realizovať.

 • hysterektomia

  , Autor: mimka1976

  dobrý deň..pred nedávnom som Vám písala o mojom probléme,že v oktobri som mala robenú kyretáž polypu krčka maternice odvtedy som nemala menštruáciu lekár mi nasadil rôznu liečbu ale nič nezabralo nakoniec zistil že mám poškodenú sliznicu maternice každý mesiac vždy v čase kedy by mala byť menštruácia mám strašné bolesti a iba jednodňové špinenie ale lekár mi potom zistil aj ashermanov syndrom a aj pravdepodobne zrasty tak mi v nemocnici odporučili vybrať maternicu laparoskopicky ...chcem sa opýtať nebola by tam ešte iná možnosť aby maternica nemusela ísť von?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  ďalší manažment závisí od vášho veku. Liečba Ashermanovho syndrómu je veľmi zdĺhavá a komplikovaná a má vyznam u žien, ktoré ešte chcú otehotnieť. Ak už máte svoje reprodukčné "povinnosti" splnené a neplánujete ďalšie dieťa súhlasím s postupom hysterektómie ak máte bolesti. Veľmi pravdepodobne vám vaječníky nechajú preto hormonálne hladiny budú bez zmeny. Maternica nevylučuje žiadne hormóny ak máte obavy z toho, že by ste sa dostali do prechodu.