• Hysteroskopia

    , Autor: Paulína81

    Zdravím vás. Môj problém je, že sa mi narušil menštruačný cyklus. Asi 4 cykly boli také, že som mala dlhý cyklus 10-15 dní, ale len také slabé špinenie , kde som zaspinila tak jednu intimku. A jeden cyklus normalny. Memeškalo mi to aj 20 dní, potom som mala 2 do mesiaca. Skrátka sa mi to z nejakého dôvodu rozhádzalo. Moja gynekológička povedala že je to hormonmi a odporučila mi hysteroskopiu s kyretážou. Z dôvodu že sa akoby neviem poriadne vyšpiniť. Niečo som o tom čítala, väčšinou sa tento zákrok robí v celkovej narkóze, no dá sa robiť aj lokálnym umrtvenim. Teda mám dve otázky: 1). Je aj iná možnosť ako hesteroskopia? Napríklad liečenie hormónmi alebo liekmi? 2). Pokiaľ je tento zákrok naozaj nevyhnutný, môžem na vlastnú žiadosť odmietnuť narkózu a zákrok mi bude robený s lokalnym umrtvenim?
    Ďakujem.

    Dobrý deň, nepoznám presne všetky okolnosti ani predchádzajúce postupy alebo liečby u Vás, takže sa k otázke pripadajúcich iných možností, ako je napríklad užívanie Duphastonu, neviem vyjadriť. Existuje asi ale nejaký pádny dôvod, že Vám Váš obvodný gynekológ odporučil hysteroskopiu. Aj na našej klinike sa zákrok robí iba v celkovej narkóze, pri zákroku sa totiž nie len pozerá kamerkou do kanálna krčka a dutiny maternice, čo nie je bolestivá časť výkonu, ale odoberá sa aj vzorka sliznice z kanála a dutiny maternice, čo už je pomerne bolestivý úkon, nevyhnutne spojený s celkovou narkózou. Existujú pracoviská jednodňovej chirurgie, ktoré disponujú tenkými hysteroskopmi a výkon robia bez narkózy, pri tomto výkone sa však odoberá len malá vzorka a nerobí sa frakcionovaná kyretáž.