Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,205 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • otázka

  , Autor: maja29

  reagujem na odpoved
  dlhodobé špineniemariena, 04.01.2013 (18:26)
  dobrý večer, mám jeden problém, prosím poradte mi, už neviem čo mám robit, dosť ma to otravuje, doktor to nijako nerieši, ževraj už nevie čo so mnou, všetky možné vyšetrenia už urobil...mám 32 rokov, dve deti (11 a 3) normálnou cestou aj splodené a aj porodené v termíne. Môj problém so špinením začal už pred 11 rokmi, po prvom pôrode a stááále trvá...menzes som mávala v celku pravidelne. len medzi menzesom mám špinenie...špinenie býva čiernou krvou, občas aj červenou. Brala som aj rôznu HAK(vtedy špinenie nebývalo), len v poslednom čase mna z nej dosť bolievala hlava, tak som sa rozhodla si dať Mirenu (15.júna 2012). Počas mireny som menzes normálny nemala, mám iba špinenie, ktoré je skoro každodenne, je to červené, občas aj čierne, niekedy slabšie inokedy silnejšie, pri styku je to čistou krvou zakrvácané, už skoro pravidelne po každom...začala som užívať aj ascorutin, ale moc nepomáha, pijem aj čaje ale takisto bez výsledku, prosím Vás poradte mi čo mám robiť, už som z toho zúfalá a manžel takisto, lebo nemám ani chuť na sex, kedže viem že budem zase špiniť, je mi to blbé... a už len kvôli manželovi,....pravidelne chodím na cytologiu, robili mi aj cytobrush a bola som aj na kyretáži, a to všetko bez nálezu....ďakujem veľmi pekne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
  Dobrý deň,
  určite si váš stav vyžaduje riešenie, no takto na diaľku to nepôjde. Bolo by vhodné vyšetrenie hormónov počas jednotlivých fáz cyklu, pôjde pravdepodobne o hormonálnu nedostatočnosť. Mohol by pomôcť Duphaston v špeciálnom dávkovaní, ak sa vylúčia organické príčiny teda nález na krčku maternice, myomy maternice, cysty vaječníkov a podobne. Ak to pán doktor nerieši tak zmeňte lekára. Držím palce!
  Dobrý deň, chcem sa Vás spýtať že čo teraz, kedže som bola už aj na vyšetrení u doktora na preventívke, a bavili sme sa o mojom probléme a on mi zase povedal, že ja som výnimočný druh, že mám problémy so špinením aj pri mirene a nevie si to vysvetliť, že prečo...robil mi aj sono maternice, ale nič tam nevidel, že žiadne cysty, myomy, nič, že maternica je krásna, mirena na svojom mieste, a od cytologie neočakáva žeby bola nejaká zlá...ale dal mi ešte poslednú možnosť, že čo mi môže vyskúšať Estradiol na 1 mesiac, že ten mám skúsiť. Čo vy nato, má ho zmysel brať??? neuškodí mi nejako???kedže v letáku sú písané nežiadúce účinky, ktorých sa bojím...prosím &vás ešte o odpoved, lebo som z tohoto všetkého zúfalá a už ma to nebaví stále nosiť vložky, a stále špiniť a krvácať....a ešte mi aj navrhol už ozaj tú poslednú možnosť, že vybrať maternicu, ale v mojich 33 rokoch??? síce deti už nechcem, mám už dve.....ďakujem veľmi pekne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň prajem,
  bohužiaľ niekedy si ani lekári nevedia rady, a niektoré stavy proste vyriešiť nevieme akokoľvek sa problému venujeme. Ak teda naozaj nie je zistiteľná a teda aj odstrániteľná príčina krvácania je jednou z možností užívanie Estradiolu, no malo by sa jeho užívanie kombinovať s užívaním gestagénov. Určite to skúste, ak už iné nezaberá. Hysterectomia - teda odstránenie maternice je závažné rozhodnutie, a naozaj ste ešte mladá, je potrebné si to poriadne rozmyslieť, zvážiť možnosť či o pár rokov nebudete chcieť mať ešte dieťatko.

Podobné otázky

 • Tehotenstvo

  , Autor: Anetuska12344

  Dobrý deň som v 7 mesiaci môžem si farbiť vlasy neuškodí to babetku ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v súčasnosti sa už používajú farby na vlasy, ktoré nemajú vplyv na tehotenstvo. V minulosti sa používali farby iného zloženia. Vo všeobecnosti sa farbenie neodporúča do 12. týždňa tehotenstva, aj to iba preventívne. Po 16. týždni tehotenstva by to malo byť v poriadku. Je to však otázka skôr pre kaderníka.

 • Porucha

  , Autor: Emymary

  Dobrý deň
  Chcela by som sa opýtať na dcérku, a jej problém.
  Dcérka má 13 rokov a už 3 mesiace jej mešká menzes.
  Neviem, či je to v jej veku normálne alebo je lepšie ísť k lekárovi?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v tomto veku je to normálne. Niekedy dievčatá začnú menštruovať a po pár mesiacoch sa menštruácia vytratí aj na rok. Nemusí sa jednať o problém. Je to však skôr otázka pre detského gynekológa, prípadne pediatra.

 • Tampón počas pohlavného styku

  , Autor: Iveta11223344

  Dobrý deň, počas menštruácie som si zavádzala tampon. Nepamätám si ze by som ho vôbec vytahovala a na to sme mali s partnerom pohlavný styk niekoľko krat. Bola som na pohotovosti den na to. Ciže vyšetrenie prebehlo počas silnejšiej menatruacie. Lekárka povedala ze nic nevidí na vyšetrenie použila prsty a gynekologicke zrkadlo. Čiže vyšetrenie bolo bez pouzitia ultrazvuku. Moja otázka znie mohol sa ten tampon tak hlboko zatlačiť tym pohlavným stykom ze by to lekárka nevidela ? Mohol sa tym pohlavným stykom dostať do krčka maternice ? Alebo mohlo krvácanie zapríčiniť že by si tampón nebolo možné všimnúť ? Čítala som od jednej pani v príspevku ze jej lekár našiel tampon na deložnej stene maternice. Tak som vydesena či si to naozaj lekárka na pohotovosti nemohla nevšimnúť. Ďakujem pekne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tampón v pošve na USG nemusí byť vidieť, najmä ak má žena menštruáciu. Ak ste boli vyšetrená v gynekologických zrkadlách, je extrémne malá pravdepodobnosť, že by si vyšetrujúci lekár tampón nevšimol. Pravdepodobnosť, že by sa tampón dostal do krčka je extrémne malá. Krčok maternice by ste museli mať otvorený aspoň pre prst, čo je možné v období po pôrode alebo po viacerých tehotenstvách (4,5,6 a viac). Samozrejme, v medicíne je možné všetko a ľudské telo nikdy neprestane prekvapovať, ale pravdepodobnosť je naozaj veľmi malá. Osobne som sa s tým ešte nestretol, tak isto neviem o tom, že by aj kolegovia mali s niečím takým skúsenosť. Ak máte obavy, navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás vie skontrolovať ešte raz. Ja sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť neviem.

 • Zabudnutý tampon

  , Autor: Matka1233

  Dobrý deň, počas svojej menštruácie som si zavádzala tampon.. nie som si uplne ista ci som ho vybrala no na to sme mali s partnerom pohlavný styk.. pre istotu som na druhý deň navštívila pohotovostnú službu ci tam neostal ..tam mi povedali ze nic tam nevidia ze by tam bol.. moja otázka znie je možné ze by si to lekár na pohotovosti nevšimol ? Môže sa dostať tampon tak velmi hlboko pri pohlavnom styku alebo poprípade na nejako miesto kde by si to samotný lekár nevšimol pri vyšetrení ? Ďakujem krásne za radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak Vás na pohotovosti vyšetrovali v gynekologických zrkadlách, tampón by bol určite vidieť. Ak gynekológ v pošve tampón nevidel, nebol tam.

 • Menzes

  , Autor: Marijaia

  Dobrý vecer, dcerka sa mi priznala, ze uz cca pol roka nemala menzes a od 24.7 do 30.7 mala hnedocerveny vytok, viec hnedy, a potom zacala krvacat, ale tak ze doobeda skoro nic, iba na wcku na toaletaku a poobede slabo, tak na jednu dve vlozky a večer zase cca 3hodiny nic a potom v noci slabo, ale ze na wcku si vzdy utrie kusok krvi. A toto jej uz 4ty deň pretrvava. Ja sa celkom obavam co by to mohlo byt, za posledny rok pribrala asi 13kg, prvy menzes dostala v January 2022, od vtedy mala prve 3mes. Cca pravidelne a potom jej to zacalo chodit ako sa zachcelo, niekedy raz za 4mes. Niekedy raz za 2mes. A niekedy raz za 25-35dni., tento rok bude mat 14rokov. Ďakujem za pomoc. Nechcem ju zatial vlacit po doktoroch, aby som ju zbytocne nestrachovala.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, dievčatá v tomto veku prechádzajú hormonálnymi zmenami. Zmena hmotnosti mohla spôsobiť nepravidelnosť menštruačného cyklu. V tomto veku je to pomerne časté. U dievčat môže dôjsť k vynechaniu menštruácie aj na niekoľko mesiacov, aj na rok a následne sa cyklus opäť obnoví. Nevylučujem, že sa môže u dcéry jednať aj o endokrinologický problém, so štítnou žľazou. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Je to otázka pre detského gynekológa.