• Sekundárna amenorea

    , Autor: natie

    Dobrý deň, prosím vás, od svocjih 17 rokov sa trápim so sekundárnou amenoreou, teraz mám 18. Bol mi robený hormonálny profil a mám nedostatok estrogénu a progesteronu. Pre návrat som skúsila už všetko možné (bylinky, vitamíny, prírodné lieky, gynex, vyradila som namáhavé aktivity a cvičenie, dokonca som bola na 2 vyvolavacich injekciach u gyn), ale nič z toho nezabralo. Moja gyn vidí cestu už len s antikoncepciou, ale ja by som potrebovala dostať menštruáciu svoju, prirodzenu, nie umelo vyvolanu, navyše sa bojím o svoju psychiku pri brani antikoncepcie. O žiadnej inej možnosti ako antik.mi nepovedala a ani nechcela počuť, chcem sa preto spýtať vás, vedeli by ste mi, prosím, poradiť nejakú možnosť, liečivo, kľudne aj klasické lieky? Veľmi by ste mi tým pomohli, pretože ma to naozaj veľmi trápi a prestávam mať silu tento môj problém naďalej riešiť

    Dobrý deň, celý menštruačný, ako aj ovulačný cyklus fungujú na princípe zmien hormonálnych hladín. Keďže je to otázka hormonálna, problém sekundárnej amenorrhey je často hormonálny, ak sa samozrejme vylúčia všetky ostatné možné príčiny, preto je aj liečba hormonálna. Existujú viaceré hormonálne preparáty, ktoré sa však aplikujú väčšinou jednorázovo, prípadne aj niekoľkokrát, ale nemusia dosiahnuť trvalé výsledky. Hormonálna antikoncepcia sa používa dosť často na úpravu a riadenie menstruačného cyklu. Niekedy stačí aj niekoľkomesačná liečba. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, výsledky vyšetrení, ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Nevidím však problém vyskúšať hormonálnu antikoncepciu, ktorá by mohla vyriešiť Vaše problémy.