Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,868 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Zápaly

  , Autor: Adenka123

  Dobrý deň prajem
  Moje časté problémy sa týkajú častých zápalov ,že stači keď sa v lete osprchujem vonku 40 stupňov a idem von a na druhý deň cítim vaječniky a kríže cez zimu stačí že idem von zostane mi zima a na druhý deň tiež to samé vaječníky a kríže odpálené. A potom keď dostanem menzes tak to su ozaj bolesti ešte väčsie vaječníkov a krížov.
  Ešte sa mi prednedávnom pridružili aj Bartoliny žlazy sa mi zapálili ale obe naraz,neskutočná bolesť a hneď obe. Dostala som aj antibiotiká preliečila som sa a momentálne mám menzes a zase ma bolia vaječníky a kríže a znova cítim bartolinky keď dlhšie stojím. Dostala som aj odporučenie na imunologické testy. Stále sa to opakuje tento proces s tými vaječníkmi a krížami dokolečka už som z toho zúfalá.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa opisu určite istú úlohu zohráva aj imunitný systém, ktorý bude potrebné podporiť. Čo sa týka gynekologickej stránky, bez vyšetrení, či výsledkov USG sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Zápal Bartholínskej žľazy sa štandardne na prvýkrát preliečuje antibiotickou liečbou. Pri opakovaných zápaloch, cystách, či abscesoch je vhodné chirurgické odstránenie. Na podporu pošvovej mikroflóry odporúčam realizovať pravidelné desaťdňové kúry vaginálnymi probiotikami. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás eventuálne odošle na vyššie pracovisko.

Podobné otázky

 • Zápal mocovych ciest

  , Autor: Simonas

  Dobry den chcen sa poradit ohladom opakovanych zapalov mocovych ciest. Ktore bakterie v posve by ho mohli sposobovat. Chcela by som s aobjednat u svojej lekarky na kultivaciu len sa chcem spytat ci by to bolo mozne zistit zo standardnych vysledkov.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na zistenie príčiny zápalu močových ciest sa musí realizovať vyšetrenie cievkovaného moču, kde sa v prípade prítomnosti baktérií realizuje kultivačné vyšetrenie moču, na základe ktorého sa zistí konkrétna baktéria. Najčastejšie je baktériou, ktorá je prítomná v pošve a často spôsobuje aj zápaly močových ciest E.coli. Bez výsledkov vyšetrenia moču a pošvy sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ako aj obvodného lekára, ktorý Vám vie realizovať vyšetrenie moču.

 • Menstruacny kalisok

  , Autor: katarina-32

  Dobrý deň.

  Mam časté opakujúce sa zápaly a vytoky. Riešim to s mojim gynekológom. Preto som sa rozhodla ze počas menštruácie vymením tampóny za menstruacny kalisok. Zdalo sa mi to lepšia voľba počas zápalov ako tampóny. Len teraz sa obávam ze v prípade zápalu je vhodný aj kalisok. Ci baktérie sa "neusadia" a nezostanú na kalisku aj po sterilizacia a tým pádom si budem zase škodiť. Ďakujem za odpoveď. Kalisok prevaríme a sterilizujem aj tabletkami na sterilizáciu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak mávate časté zápaly, je vhodné používať namiesto tampónov menštruačné vložky. Použitie menstruačného kalíška nie je úplne najvhodnejší nápad, ak však dodržíte zásady hygieny, môžete ho vyskúšať. Po skončení menštruácie si skúste realizovať aspoň desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami na úpravu vaginálnej mikroflóry. Odsledujte si to.

 • Opakovane zápaly

  , Autor: Rona

  Dobrý večer chcela by som sa poradiť mám opakujúce ss zápaly začalo to asi v pred letom boli sme vo vírivke a 3 dni na to som dostala zápal ten sa preliecil asi 3 mesiace bolo všetko ok a potom sa to spustilo menštruáciou znovu a od vtedy mám problémy asi už tretí mesiac na žiadanie u gynekologa mi urobil testy vyšla mi klebsiella pneumoniane dostala som macmiror atb beriem 3 krát denne ale pociťujem znova pálenie mala som urobené aj testy na atb tak podľa toho mi asi dal atb mám aj ginela Silver jedno balenie som už vybrala nikdy pred tym som nemala takéto problémy ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, jedná sa u Vás pravdepodobne o tzv. bakteriálnu vaginózu. Predpokladám, že máte poruchu vaginálnej mikroflóry. Ak Vám bol predpísaný Macmiror v tabletkovej perorálnej forme a nie vaginálnej, odporúčam si realizovať jednorázovo vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a následne si realizujte dlhodobo kúru vaginálnymi probiotikami, aspoň 14 dňovú, mimo obdobia menštruácie. Odporúčam užívať aj klasické probiotiká. Do budúcna odporúčam aplikovať si vaginálne probiotiká po každej návšteve wellness centra, mora, bezénu, sauny, vírivky, ... Preferujte sprchovanie sa pred kúpaním. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť, nakoľko nepoznám žiadne bližšie výsledky vyšetrení, nálezy a okolnosti.

 • Výsledok

  , Autor: Nikaaaaa

  Dobrý den,
  rada by som sa opýtala čo znamena výsledok kolposkopie:
  TZ s metapl. epitelom bez sigf.dysplazie
  Cytol.exocervix v norme endocervix - cervicitida v.s
  Reaktívne zmeny endocerv.bb
  Môže mi tento nález robit svrbenie a zápaly? Bolo by vhodné užívať deflagyn?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, TZ je transformačná zóna, ktorá je súčasťou krčka maternice, kde dlaždicové bunky, ktoré tvoria ektocervix prechádzajú do žľazových buniek, ktoré tvoria endocervix. Je to teda hranica medzi sliznicou na krčku maternice a sliznicou kanála krčka maternice. V tejto oblasti krčka maternice sú žľazové bunky, ktoré tvoria endocervix, pomaly nahradené dlaždicovými bunkami. Tento proces sa nazýva skvamózna metaplázia. Výsledkom je, že ektocervix sa časom zväčšuje a endocervix sa zmenšuje. Transformačná zóna je normálnou súčasťou krčka maternice. Vo výsledku máte zachytené zápalové zmeny, nejedná sa však o dysplastické zmeny, teda krčok maternice máte bez patologických bunkových zmien v zmysle prekancerózy. DeflaGyn si aplikovať môžete, určite si nepoškodíte, iba pomôžete. Dobré je tiež realizovať si každý druhý mesiac 10 až 14 dňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa.

 • Opakované infekcie, zápaly

  , Autor: Lena123

  Dobrý deň pán doktor,
  mohla som dostať z Enterococcus faecalis zápal močových ciest?
  Mám opakované zápaly, mykóza,vagintitida.
  Mám zápal tenkého čreva,gastritida.Probiotiká užívam,imunita je oslabená,môže to mať na tie zápaly vplyv? Odporúčate mi brat Wobenzym? Stále mam vaginalne svrbenie, pálenie. Gynekológ ma vždy prelieči,no vždy sa to opäť vráti. Poslal ma ku kožnej. Na alergologií som bola, dali mi broncho vaxom na imunitu,vobec nezbral.
  Momentálne užívam gynoflor probiotiká, keďže som dobrala CIPROFLOXACIN. No stále je to vo vagíne biele,bez zápachu, svrbí to aj pri chôdzi.
  Čo mi odporúčate pán doktor na tie zápaly,už asi 3 rok sa ich nemôžem zbaviť. Hygienu dodržiavam, antikoncepciu neužívam. Myslela som si vždy,že to mám zo sexu,ale som bez už pol roka a vždy sa niečo objaví. Či som bez pohlavného styku alebo nie.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, môže sa u Vás jednať aj o tzv. bakteriálnu vaginózu. Skúste si realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom, skúsiť si môžete aplikovať Canesten krém zvonku a Canesten tabletky do pošvy a následne dolhodobejšie vaginálne probiotiká. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí bude vhodné realizovať rozšírené mikrobiologické vyšetrenie na chlamýdie, mykoplazmy, ureapalzmy. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.