Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Zrasty

  , Autor: Danit

  Dobrý deň. Mám už 2 roky po pôrode. Mesiac po narodeni dcerky mi robili kyretáž, pretože mi v maternici ostali kúsky placenty. Asi o 8 meaiacov nato, som začala mať silné bolesti v podbrušku. Po kontrole u gynekologa mi bolo oznamene, ze mi zacala ovulacia. Od vtedy mam pocas ovulacie neskutocne bolesti (vraj je to ok). Zacne to ako menstruacna bolest a potom to sposobuje az koliku. Stale nemam menzes a to už nekojím asi 7 mesiacov. Na internete som sa dočítala, že podobné problémy majú ženy pri zrastoch. Gynekologicka vsak tvrdi, ze to nebude to, pichla mi vyvolavacku ale zatial nic. Chcem sa len opytat, da sa na tie zrasty prist aj inak ako laparoskopiou? Su nebezpecne? Viem otehotniet aj keby som ich mala? Dost ma to vystrasilo. Vraj sa aj po odstraneni zvyknu vracat. Dakujem za odpoved, som uz zufala. Taha sa to velmi dlho.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na USG veľmi zrasty nie je vidieť. Pre objektívne posúdenie stavu pri bolestiach a pri dlhodobom vynechaní menštruácie pripadá do úvahy diagnostická laparoskopia a hysteroskopia. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Až na základe nálezu sa dá bližšie vyjadriť k možným príčinám ťažkostí a záležitostiam ohľadne otehotnenia, ako aj k ďalšiemu postupu.

Podobné otázky

 • Endometrioza

  , Autor: andrea-133

  Dobrý deň,dcéra bola už 2 krát operovana..ťažký stupeň endom.cysta 7cm .zrasty panvy a rekta.podstupila liečbu reseligo 6 mesiacov.po 2 operácii 4maja bolo všetko čisté. Včera jej lekár oznámil ze ma znova endo cystu 37mm.je zúfalá.dufali sme že bude aspoň rok pokoj.dal jej zas na 6 mesiacov endovel.nie je podľa vás nebezpečné zas zastaviť menzes a brat podľa mňa to isté ako reseligo za tak kratky čas?ma 22 rokov ešte deti neplánuje.je niečo čím by mohla tu chorobu stabilizovať napr.akupukuntura alebo niečo.to už bude celý život brat hormony?ak cysta znova narastie tak bude musieť podstúpiť zas lsk...je z toho úplne zúfalá.nieje na Slovensku nejaké centrum kde sa týmto zaoberajú a mohli by pomôcť?ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, endometrióza je ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť, iba tlmiť. Existujú prakticky iba dve možnosti liečby. Tehotenstvo alebo hormonálna liečba Visanne, či Endovelle. Za daných okolností, keď ešte dcéra neplánuje tehotenstvo, prakticky iná, ako hormonálna liečba tlmenia, kedy sú tlmené aj vaječníky a je predpoklad, že ďalšie endometriózne cysty, ložiská a zrasty nebudú vznikať, nie je. Endometriózou sa na Slovensku zaoberajú viacerí lekari, napr. MUDr. Tibor Bielik, ktorý sa venuje ťažkým stupňom endometriózy.

 • Zrasty

  , Autor: LuciaD93

  Dobrý deň, 13.4 mi bol vybratý jeden vajcovod kvôli mimomaternicovej gravidite vo vajcovode. Druhý vajcovod mal vraj tiež zrasty, kt. Boli odstránené počas laparoskopii keď mi vybrali vajcovod s graviditou
  Ostal mi teda len 1 vajcovod kt. Mal zrasty, keďže druhý vybrali s plodom. Rada by som sa opýtala čím si môžem pomôcť aby som zasa po laparoskopii zrasty nemala. Nejaké vitamíny alebo niečo. Veľmi by som chcela ešte 2. Dieťa.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, s týmto si neviete pomôcť. Počkajte aspoň tri mesiace a následne sa pokúšajte otehotnieť. Ak je podozrenie na nepriechodnosť vajíčkovodu, môžu sa realizovať s odstupom pár mesiacov vyšetrenia na zistenie priechodnosti vajíčkovodu. Ak by bol nepriechodný, prípadne by sa Vám nedarilo otehotnieť aj napriek pravidelnému nechránenému pohlavnému styku 2 až 3 krát týždenne počas celého cyklu, okrem obdobia menštruácie, bude potrebné navštíviť centrum asistovanej reprodukcie.

 • Laparoskopia vajcovodov

  , Autor: Shely

  Dobrý deň,
  chcela by som sa informovať aké spoľahlivé je vyšetrenie Hyfosy u obeznejšich žien. Je laparoskopia vajcovodov spoľahlivejšia v prípade nepriechodnosti je možné do určitej miery rozrušiť zrasty,alebo je to už beznádejne a jediná cesta je umelé oplodnenie? Bola by som Vám vďačná za Váš názor prípadne skúsenosť. Veľmi pekne Vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v súčasnosti sa pri diagnóze sterility najčastejšie realizuje diagnostická laparoskopia s chromopertubáciou a výkonom podľa nálezu, kedy sa zisťuje priechodnosť vajíčkovodov, zisťujú sa prípadné patológie na pohlavných orgánoch a v celej dutine brušnej a v prípade zrastov sa realizuje ich rozrušenie. Pri náleze nepriechodnosti vajíčkovodu sa v dnešnej dobe preferuje odstránenie vajíčkovodu, aby následne v budúcnosti nedošlo jeho vplyvom ku komplikáciám ďalších tehotenstiev, najčastejšie tubárna gravidita, teda mimomaternicové tehotenstvo v nepriechodnom vajíčkovode. Každá žena je však individuálna a príčina sterility je u každej ženy iná. Nepoznám žiadne výsledky vyšetrení, nálezy, okolnosti, ani ďalšie informácie, preto sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Bolesť v pravej strane podbruška

  , Autor: Saskia_aa

  Dobrý deň ,
  28.10.2022 som bola na kyretazi kvôli zamlčanemu potratu . Po 2 týždňoch som bola na kontrole , doktorka všetko skontrolovala a povedala že je všetko dobre vyčistené a nič tam už nie je . Sex sme mali až po 4 týždňoch od kyretazi . Teraz v januári som mala už druhý krát menštruáciu a bola taká ako bývala pred tým , pred 5 rokmi som bola na operácii kvôli Apendixu .

  Lenže pár dni mám bolesti v pravej strane podbruška a boli to až k rebram . Je to iba pri pohlavnom styku a to vtedy ked správy prudší pohyb alebo keď viac zatlačí . Neboli to pri každej polohe , no je to nepríjemne .

  Menstruacia mi skončila 21.01. 2023 trvala päť dni , no prsníky ma ešte stále bolia .

  Za odpoved ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin bolestí môže byť viacero. Ak ste boli operovaná a vyberali Vám pred pár rokmi slepé črevo, je možné, že sú u Vás prítomné v bruchu zrasty, ktoré môžu spôsobovať bolesti v niektorých polohách. Rovnako tak príčin citlivosti, či bolestivosti prsníkov môže byť viacero. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám vie eventuálne odporúčať aj chirurgické vyšetrenie.

 • Zrasty a zila

  , Autor: Lupa77

  Dobrý deň,
  Mam otazku. Je mozne ze na vajecniku by bola "krcova zila"? Inak to neviem nazvat. Chodim na prehliadky aj 2x do roka, riesila som to so svojou lekarkou. Som po dvoch akutnych sekciach, od tej druhej 6 rokov. Od porodu sa stale stazujem, ze mam tam nieco boli, na bruchu sa mi asi povroku urobila taka akoby previsajuca koza. Uvazovala som, ci nemam herniu, absolvovala som usg, ct, nic. Nsjhorsie to je posledny rok, boli ma to, ale nie zvnutra, ale zvonku. A dost neprijne
  Tento mesiac som absolvovala uz 2x gyneko vaginalny usg, usg brucha, ale ziadna hernia. Je mozne ze zrasty s kombinaciou krcovej zily mivrobia taku paseku? S kym to riesit? S gynekologom? Angiologom? Dakujem za pomoc acradu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, varixy môžu byť prítomné všade tam, kde sú prítomné žily. Nevylučujem, že po operačných výkonoch sú u Vás prítomné zrasty v dutine brušnej, či malej panve. Ak máte pretrvávajúce bolesti v podbrušku a v oblasti panvy, jedná sa o tzv. Pelvic pain. Ak sú všetky zobrazovacie aj laboratórne vyšetrenia negatívne, je možné realizovať diagnostickú laparoskopiu, vrámci ktorej by sa pozrelo kamerou do brucha, zistila sa možná príčina ťažkostí a podľa nálezu by sa rozhodlo o ďalšom operačnom postupe, o uvoľnení prípadných zrastov, ... Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás vie prípadne odoslať na vyššie pracovisko do nemocničného zariadenia.