Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,029 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Nepravidelná menstruacia

  , Autor: Emsss

  Dobrý deň, mám 18 rokov a gynekologický problém v podobe nepravidelnej menštruácie. Menstruacia mi nechodí každý mesiac, ale niekedy len každé dva alebo tri. Niekedy sa mi dostaví iba hnedý zapáchajúci výtok. Ale tento mesiac trvá tento hnedý výtok už dva týždne a do toho pred týždňom začalo sem tam aj krvavé spinenie ale velmi slabé. Pred cca troma týždňami som mala jemný zápal močových ciest. Moze tento hnedý zapáchajúci výtok signalizovať aj vaginalny zápal? Alebo sa jedna čisto o menštruačné spinenie?

  Co sa týka nepravidelného cyklu, pred rokom som bola na vyšetrení, kde mi lekár povedal ,že do 18 by sa to malo ustáliť, ale stále to je rovnake ako predtým. Mám nízku váhu, stresujúci životný štýl a nepravidelný spánok, cvičím často silové tréningy s vysokými váhami. Strava tiež nie je ukazkova. Môžu byt práve toto naozaj dostatočne príčiny pre nepravidelnú menštruáciu?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na menštruačný cyklus má vplyv viacero faktorov, najmä stres, životný štýl, fyzická aktivita, stravovanie, … Všetky z Vami uvedených okolností majú vplyv na menštruačný cyklus a jeho neprsvielenosť. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnotiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Problém s ovulaciou

  , Autor: Sissy

  Dobrý deň, chcela by som sa spytat....uz je to cca 4-5 mesiac co sa mi nedá otehotniet. Mala som nasadenu antikoncepciu no v maji tohto roku som ju vysadila no potom sa mi dostavila nepravidelná menštruácia a bol mi nasadeny duphaston na jej upravenie. Beriem od mája aj vitamíny a stale nič. Čo mám prosím Vás robiť?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, odporúčam mať pravidelný nechránený pohlavný styk, aspoň 2 - 3 krát týždenne počas celého cyklu (okrem menštruácie). Užívajte kyselinu listovú. Ak sa Vám aj napriek tomu nepodarí otehotnieť do pol roka až roka, navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Nepravidelna menstruacia po skonceni dojcenia

  , Autor: zizzi

  Dobry den, pan doktor, chcela by som sa opytat: rodila som v decembri 2019, dojcila som do konca augusta 2020. Po 3 mesiacoch od porodu som uz dostala menstruaciu, ktora bola relativne pravidelna (+/- par dni). No, odkedy nedojcim som menstruaciu este nedostala. Menstruacia mi meska, ale podla domacich testov tehotna nie som. Moze toto omeskanie sposobit tato zmena, ze uz nedojcim? Dakujem za odpoved. Pekny den.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, obdobie kojenia, ako aj obdobie po ňom je pre organizmus hormonálnou zmenou. Menštruácia môže byť ešte nepravidelná, alebo sa nemusí dostaviť, teoreticky aj niekoľko mesiacov. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí, alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý môže menštruáciu prípadne aj vyvolať.

 • Syndrom PCO

  , Autor: dzanafx

  Dobrý deň, mám 22 rokov, asi pred rokom mi bol diagnostikovaný syndrom PCO. Brala som duphaston, no bez výsledkov, doktor mi nasadil Diane 35, tá mi akosi nepomáhala ale keď som ju vysadila na dva mesiace mi zmizlo akné a prestali padať vlasy. Zrazu sa mi stav však opäť zhoršuje, čakám na výsledky z krvi. Čítala som, že to môže súvisieť aj s metabolizmom, neviem presne, čo sa tým myslí, no ani môj metabolizmus nie je v poriadku, mám problémy s trávením, tiež veľmi dlhú dobu. Som z toho už zmätená, neviem ako sa zbaviť príznakov. Nie som obézna mám 162 cm a 70 kg, možno mierna nadváha. Všade čítam, že sa to nedá yliečiť, ale ja verím, že je nejaký spôsob. Pomôžte mi, prosím.
  Ďakujem, Dzana

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  PCO je komplexný metabolický syndróm, kde na jednej strane je problém s poruchami menštruačného cyklu, s ovuláciou, akné a výraznejším ochlpením u žien, na druhej strane je porucha metabolizmu cukrov a tukov, tento syndróm sa môže ale aj nemusí viazať s nadváhou, obezitou a taktiež neplodnosťou. Ide o to, o čo vám teraz v prvom rade ide. Či je hlavným problémom akné a nepravidelná menštruácia alebo nemožnosť otehotnieť. Ak ide len o akné a nepravidelnú menštruáciu je naozaj vhodnou liečbou nasadenie antikoncepcie. Na to aby sa prejavili účinky antikoncepcie na pleť a vlasy je nutné dlhšie užívanie, preto to nevzdávajte hneď. V prípade, že vám Diane 35 nepomohol je viac preparátov, požiadajte vášho lekára aby vám predstavil aj iné preparáty, ktoré sú vhodné na liečbu prejavov zvýšenej hladiny androgénov. Ak pôjde o tehotenstvo, je nutné v takom prípade navodiť ovuláciu liekmi. Aj napriek tomu, že nemáte veľkú nadváhu, keď schudnete pár kíl pomôže to zlepšiť aj prejavy tohto syndrómu. Zatiaľ by som vám doporučila užívanie Inofolic 2x denne - voľnopredajný výživový doplnok.