Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,435 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Syndrom PCO

  , Autor: DzanaFX

  Dobrý deň, mám 22 rokov, asi pred rokom mi bol diagnostikovaný syndrom PCO. Brala som duphaston, no bez výsledkov, doktor mi nasadil Diane 35, tá mi akosi nepomáhala ale keď som ju vysadila na dva mesiace mi zmizlo akné a prestali padať vlasy. Zrazu sa mi stav však opäť zhoršuje, čakám na výsledky z krvi. Čítala som, že to môže súvisieť aj s metabolizmom, neviem presne, čo sa tým myslí, no ani môj metabolizmus nie je v poriadku, mám problémy s trávením, tiež veľmi dlhú dobu. Som z toho už zmätená, neviem ako sa zbaviť príznakov. Nie som obézna mám 162 cm a 70 kg, možno mierna nadváha. Všade čítam, že sa to nedá yliečiť, ale ja verím, že je nejaký spôsob. Pomôžte mi, prosím.
  Ďakujem, Dzana

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  PCO je komplexný metabolický syndróm, kde na jednej strane je problém s poruchami menštruačného cyklu, s ovuláciou, akné a výraznejším ochlpením u žien, na druhej strane je porucha metabolizmu cukrov a tukov, tento syndróm sa môže ale aj nemusí viazať s nadváhou, obezitou a taktiež neplodnosťou. Ide o to, o čo vám teraz v prvom rade ide. Či je hlavným problémom akné a nepravidelná menštruácia alebo nemožnosť otehotnieť. Ak ide len o akné a nepravidelnú menštruáciu je naozaj vhodnou liečbou nasadenie antikoncepcie. Na to aby sa prejavili účinky antikoncepcie na pleť a vlasy je nutné dlhšie užívanie, preto to nevzdávajte hneď. V prípade, že vám Diane 35 nepomohol je viac preparátov, požiadajte vášho lekára aby vám predstavil aj iné preparáty, ktoré sú vhodné na liečbu prejavov zvýšenej hladiny androgénov. Ak pôjde o tehotenstvo, je nutné v takom prípade navodiť ovuláciu liekmi. Aj napriek tomu, že nemáte veľkú nadváhu, keď schudnete pár kíl pomôže to zlepšiť aj prejavy tohto syndrómu. Zatiaľ by som vám doporučila užívanie Inofolic 2x denne - voľnopredajný výživový doplnok.

Podobné otázky

 • Tehotenstvo

  , Autor:

  Dobrý večer. Mám otazku ohľadom otehotnenia. Meškala mi menštruácia a na vyšetrení mi objavili cystu. Dali mi injekciu na vyvolanie menštruácie. Menštruácia prišla a pri ďalšej kontrole tam cysta už nebola (praskla). Ale mám syndróm PCO. Dieťa ešte neplánujeme (keby sa podarí, nebol by problém, tešili by sme sa) ale veľakrát mi hovoria, že kvôli PCO môže trvať aj roky kým otehotniem. Aký je Váš názor? Dieťa by sme plánovali tak o rok-dva, ale prípadne tehotenstvo by nebol problém. Máme sa podľa Vás začať snažiť už teraz? Nechcem dopadnúť tak, že sa začnem snažiť vtedy keď dieťa budeme už plánovať a potom roky byť sklamaná a zúfalá..

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, dá sa otehotnieť aj s PCO, závisí to však od viacerých okolností. Jedna cysta ešte neznamená, že máte PCO. Vo všeobecnosti sa štandardne postupuje tak, že ak sa nedarí páru otehotnieť do 1 roka intenzívneho snaženia, začína sa to riešiť. Nemusí sa čakať roky, ale pacietka musí sama navštíviť gynekológa.

 • ovulacia a tehotenstvo

  , Autor: Janka

  Dobry den,
  chcem sa spytat, poslednu menstruaciu som mala 6.2., s priatelom sme mali pohlavny styk 21.2., netusim kedy ovulujem, kedze mi zistili syndrom pcos... od nedele mam neskutocnu bolest v lavom vajecniku, je mozne, ze doslo k ovulacii? sex sme mali len 21, uz som zufala z toho, ze cyklus je nepravidelny

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, k ovulácií za normálnych okolností dochádza na 14 deň cyklu. Ak máte menštruáciu nepravidelnú, ovulácia nemusí byť nepravidelná. Vaše bolesti môžu byť spôsobené ovulačnou krízou, takto Vám to ale s istotou nepoviem. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý po vyšetrení ako aj USG stanoví ďalší postup, eventuálne nasadí liečbu na spravidelnenie menštruácie.

 • Cysty

  , Autor: Sandra

  Dobrý deň. Od svojích 13r. sa mi na vaječníku objavujú cysty. Teraz mám už 18 rokov a stále som sa toho nezbavila. Na začiatku som bola operovaná 3 krat za pol roka z dôvodu,že mi cysty nepukajú. Spôsobujú mi veľké bolesti,ktoré sprevádzajú stavy omdlievania. Už tri roky užívam antikoncepciu. Na začiatku to boli lieky logest a aj napriek pravidelnému užívaniu sa mi cysty tvorili a nepukali. Aktualne uživam mersilon. Cysty mi spôsobujú veľmi nepríjemné stavy naposledy sa mi cysta dostala do križovej časti čo mi spôsobovalo komplikácie pri chôdzi. Viacerí lekári mi hovoria že tento moj problém ktorý ma tak dlho sprevádza vyrieši len bábätko. Je to podľa vás naozaj tak? Je možné že aj napriek užívania antikoncepie je môj stav stále rovnaký? Doteraz som absolvovala 5 laparoskopií. Vaječniky mi aj napichovali no nič nepomohlo. Môže to ovplyvniť aj to že deti nebudem môcť mať? Budem veľmi vďačná za vašh odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak je u Vás diagnostikovaný syndróm PCO (polycystické vaječníky) , prípadne endometrióza, ktorá okrem iného môže spôsobovať aj takéto cysty, najlepšou voľbou liečby je tehotenstvo. Ak by sa Vám náhodou nedarilo otehotnieť viac ako 12 mesiacov intenzívneho snaženia, odporučil by som navštíviť Centrum asistovanej reprodukcie.