Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,088 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Konizacia

  , Autor: Iva253

  Dobry den prosim vas mam jednu otazocku. 26.10. mi robili LEEP konizaciu + kyret.. poslednu menstruaciu som mala 15.10. ale to bolo len skor spinenie asi tri dni.. cyklus som mavala pravidelny lebo som uzivala antikoncepciu inak neviem aky by bol. Po zakroku bolo vsetko fajn vytok mierny. Kludovy rezim dodrzany. No na 7 den po zakroku som zacala krvacat najskor silnejsie no na druhy den uz slabsie ako klasicka slabsia menstruacia. Akurat to bude 6 den krvacania. Teda sa chcem opytat mohla som dostat menzes aj ked mi robili kyret. V nemocnici ma upozornili ze by sa uvolnili zrazeniny ale zo mna nic take nevyslo. Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže nepoznám žiadne bližšie informácie, ani okolnosti zákroku, neviem sa Vám jednoznačne objektívne vyjadriť. najvhodnejšie je sa pýtať priamo v zdravotníckom zariadení, kde bol zákrok realizovaný, prípadne, ak má Váš obvodný gynekológ k dispozícii operačný protokol, mohol by sa Vám k tomu bližšie vyjadriť aj on. Niekedy, keď je realizovaná iba kyretáž kanála krčka maternice a nie dutiny, to vplyv na menštruačný cyklus nemá a menštruácia sa dostaví v očakávanom čase.

Podobné otázky

 • Konizácia vs. hysterektómia

  , Autor: Janka81

  Dobrý deň p. doktor,
  obraciam sa na vás s prosbou o radu. Doteraz každý jeden rok som absolvovala prevent.prehliadku u gynekológa (mám 40 rokov). Výsledky doteraz vždy negatívne (NILM). V tomto roku výsledok prevent.prehliadky bol ASCUS-. Na základe toho vykonaná kolposkopia s biopsiou s výsledkom CIN III s HPV HR+.
  Na základe toho som hneď absolvovala konizáciu s výsledkom CIN III konizát, ložisko AIS, okraje voľné
  Vôbec nerozumiem tomu ako by sa v priebehu roka mohol stav takto zhoršiť a neviem ani porozumieť tomu ako vážne to je a či je potrebné sa veľmi obávať.
  Lekár sa vyjadril, že je možné urobiť amputáciu krčka maternice ale on by rovno doporučil hysterektómiu s ponechaním vaječníkov a ideálne čo najskôr.
  Mne pripadá tento postup príliš unáhlený (myslím tú hysterektómiu). Amputáciu krčka by som určite zvážila (nakoľko mi to príde ako menší zásah s rýchlejším zotavením a návratom do práce).
  Mohli by ste mi prosím vás povedať váš názor o závažnosti diagnózy a či je možné/vhodné zvážiť menej invazívne spôsoby alebo nejakú presnejšiu diagnostiku?
  Mojou snahou je samozrejme predchádzať nepríjemnostiam ale nerobiť invazívne nezvratné zásahy unáhlene pokiaľ sú aj iné možnosti (napriek tomu že tehotenstvo neplánujem).
  Veľmi pekne ďakujem za posúdenie

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak bol výsledok z konizácie so záverom ložiska adenokarcinómu in situ a resekčné okraje boli voľné, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vybralo celé ložisko karcinómu a priľahlých zmenených buniek. Vzhľadom k tomu, že u Vás došlo v priebehu relatívne krátkeho času k vývoju nálezu na krčku lekári uvažujú aj nad radikálnymi, no definitívnymi riešeniami. Nepoznám však všetky výsledky vyšetrení, nálezy, ani ďalšie okolnosti, preto je ťažké sa bližšie objektívne vyjadriť. Definitívne rozhodnutie je na Vás, vy ste pacient.

 • H-Sil a tehotenstvo?

  , Autor: Ivik6

  Dobrý deň,
  Minulý rok mi bola robená konizacia krcka, z histologie však vyšlo, že ešte tam zostalo niečo, po 4 mesiacoch mi vyšlo z cytologie, ze sa nález ešte zhoršil, mam H-SIL, PAP IIIB. Som pozitivna na HPV16, v minulosti som bola očkovaná Silgardom, teraz preockovana aj Gardasilom. Moja otázka znie, chcem babatko, gynekologicka neodporúča tehotenstvo. Je možné pri takýchto výsledkoch riešiť tehotenstvo? Alebo aké sú pre mňa možnosti. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od viacerých okolností, ktoré nepoznám. Ak ale boli pozitívne resekčné okraje konizátu, najprv by som asi doriešil to a až následne plánoval tehotenstvo.

 • Krvacanie po konizacii

  , Autor: Lenka22

  Konizacia
  Dobry den, 6.4. mi bola robena konizacia s fr.kyretazou. 2dni po konizacii som silnejsie krvacala take 2dni ,ustupilo to do slabsieho krvacania,ale trva to doteraz,Je to uz 19ni od konizacie. Je to v poriadku? Dokedy mozem takto slabsie krvacat? Az do riadnej menstruacie? Snazim sa dodrziavat kludovu rezim
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, po konizácii môže žena špiniť niekoľko dní. Je to individuálne. Takto, bez vyšetrenia a videnia nálezu, sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní krvácania navštívte Vášho obvodného gynekológa, prípadne zdravotnícke zariadenie, kde bol výkon realizovaný.

 • Nabothiniho cystička

  , Autor: Sisi2212

  Dobry den pan doktor, zvysoval sa mi scca nad normu a nakolko som mala v minulostica cervixu figo 1a1 riesenie dvomi konizaciami, tak sa mk rozhodli urobit zasa konizaciu, ci tam zasa nieco nie je. Konizacia vysla ok, ziadna znamka dysplazie. Avsak zistilo sa, ze mam zvyseny aj ca125 na hodnotu 40. Poslali ma na MRI kde mi nezistili nic, len nabotiniho cystu 0,5cm na zvysku krcka maternice. Moze takato cysta zvysovat zmienovanie markery? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Nabothova cysta (ovula Nabothi) alebo retenčná cysta krčka maternice je nezhubná cysta krčka maternice, ktorá vzniká uzatvorením vývodu hlienovej žľazy. Príčinou býva najčastejšie chronický zápal v oblasti krčka maternice, či stavy po operácii na krčku. Nabothove cysty sa klinicky neprejavujú, nespôsobujú u veľkej väčšiny žien žiadne ťažkosti a zistené sú väčšinou náhodne pri vyšetrení z iných príčin. Ich rozmery sú zväčša niekoľko milimetrov, len ojedinele dosahujú veľkosti viac ako 2 cm – veľké cysty môžu spôsobovať problémy z tlaku na okolité štruktúry. Často sa diagnostikujú pri vyšetrení magnetickou rezonanciou. Príčina mierne zvýšeného Ca125 môže byť skôr pooperačný zápal, nie spomínaná ovula Nabothi. Keďže nepoznám bližšie informácie, okolnosti, ani výsledky vyšetrení, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť.

 • Konizacia krčka

  , Autor: Gabriella11141

  Dobrý deň prajem pán doktor. Rada by som sa s Vami poradila ako odborníkom. Mám 32rokov, za celý život mám len jedného partnera a rovnako aj partner len mňa. V 20rokoch som bola ockovana vakcínou Silgard, avšak i tak to nejak vo mne driemalo a už mi bola potvrdená ťažká dysplazia cin II, na odporúčanie som podstúpila 17.3 konizaciu krčka maternice. Ešte je to len 5dni po konizacii, ešte cítim bolesť brucha a krvacam slabo, čo je asi normálne. Lekárka mi však odporúčala po zákroku očkovať sa Gardasilom ma to prosím význam už v mojom veku? Resp pravdepodobne som vírus dostala od môjho manžela je možné že i po konizacii (výsledky z histologie ešte nemám) ak vybrali všetko "zle" môžem znova od manžela dostať vírus?
  Vopred Ďakujem za odpoveď.
  Zostávam s pozdravom, Gabriela.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, štvorvalentná vakcína Silgard chráni pacientku pred najčastejšími štyrmi typmi HPV a to 6, 11, 16 a 18. Proti týmto typom máte vytvorenú imunitu, ak ste boli očkovaná úplnou schémou (3. dávky), nie iba jednou dávkou. Gardasil je deväťvalentná vakcína, ktorá chráni až proti deviatim najviac rizikovým typom HPV. Môžete, ale nemusíte, sa nechať preočkovať Gardasilom. Vhodné je vyčkať výsledky histopatologického vyšetrenie, či sú resekčné okraje konizátu čisté, teda či sa odstránili všetky zmenené bunky. Treba tiež povedať, že príčin zmeny buniek môže byť viacero, nemusí to byť iba výlučne HPV, je to však málo pravdepodobné. Na základe opisu mi nie je jasné, či u Vás bol realizovaný výter z krčka na HPV a s akým výsledkom, nepoznám ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. HPV sa dá samozrejme vyšetriť aj u muža.