Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
9,334 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Polyp

  , Autor:

  Dobrý večer,
  Chcem sa spýtať, ak sa polyp nachádza na maternici môže sa pohlavne žiť, nevadí to tomu polypy? Neporaní sa počas sexuálneho styku? (polyp bude chirurgický odstránený).Taktiež, ak sa vytvoril polyp môže to mať spoločné aj s HPV, ak v minulosti bol test pozitívny? Môžem preventívne užívať probio femina na posilnenie imunity ak užívam hlivu ústricovú a vitamín D. Ďakujem


  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pohlavný styk mať môžete. S HPV to súvis nemá, spomínané prípravky užívať môžete, polyp tým však nezmizne.

Podobné otázky

 • Myom

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať po akom čase po odstránení myomu sa môže začať pohlavný styk? Odporúčanie v správe bolo iba ohľadom kúpania (nekupať sa 2 mesiace, len sprchovať sa), ale o pohlavnom styku nebolo nič, pochopiteľne že není vhodné ihneď mať sex, ale ako dlho trvá cca zahojenie miesta po odstránení (mesiac? 2 mesiace). Taktiež sa chcem spýtať, pred odstránením bolo určené, že sa jedná o polyp a z histologie vyšiel výsledok myom. Aké je tu riziko pri možnom budúcom otehotnení, myom bol odstránený z maternice 7.8 2020. Deti zatiaľ nemám žiadne, vek 29 rokov. Je možné, že v popise je uvedené že sa jedná o endometriózu? Čo to celé znamená? Bude možné otehotnieť? Za odpoveď vopred ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa jednalo o odstránenie malého myómu z dutiny maternice vrámci jednodňového zákroku, pohlavný styk by ste mohli mať už po dvoch týždňoch od výkonu, rovnako tak ak kúpať by ste sa mohli po dvoch týždňoch od výkonu. Keďže však nepoznám bližšie okolnosti a informácie, ani dokumentáciu ohľadom operačného výkonu, je veľmi tažké sa bližšie vyjadriť aj čo sa týka popisu. Čo sa týka otehotnenia, s tým by ste problém nemali mať. Pri nejasnostiach je najvhodnejšie navštíviť zariadenie, kde bol výkon realizovaný.

 • Kyretáž

  , Autor:

  Dobrý deň, mám 40rokov a chcem sa spýtať na pár otázok. Dňa 13.07 2020 som bola na kyratáži pre silné krvácanie, sliznicu maternice som mala 24 mm, pri kyretáži mi odstránili polypy,ktorý bol bez dysplázie epitelu a bez podstatnejšieho nálezu.Keď som bola na kontrole už zase som mala sliznicu 14 mm. Od 17.08.2020 som dostala menštruáciu ,čiže trvá už 7 deň a začínam byť z toho nervózna. Čaká má zase kyretáž? A môžu mi robiť vôbec kyretáž, keď s príchodom menštruácie som začala brať antikoncepciu ,, Zlynda ,, tak ako mi to kázala pani doktorka. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusí Vás vôbec čakať kyretáž ani nemusíte byť nervózna. Máte dostatok hormónov, ktoré spôsobujú rast sliznice. Antikoncepcia by Vám to mala trošku upraviť, rast spomaliť a zabezpečiť krvácanie z vysadenia, pri ktorom dôjde k odlúčeniu sliznice. Po týždni užívania hormonálnej antikoncepcie sa nedá povedať, či Vám sadla alebo nie. Ak krvácanie nie je veľmi silnej intenzity a nemáte iné ťažkosti, nemusíte sa znervózňovať. Odsledujte si to. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • vag. probiotiká

  , Autor:

  Dobry den, Pán doktor! Dakujem Vám za odpovede. Chcela by som sa Vás este spytat: 13. 7. som podstúpila hysteroskópii (polyp endometria)- histol. nález OK, bez SIL/dysplázie. Bola som uz aj u obv. gynekológa, vsetko OK, nekrvácam, nespiním obcas ma este pichá v podbrusku. O 4-6 mesiacov mám íst na kontrolné USG. Zabudla som sa gyn. dr. spytat, ci mozem uzívat vag. probiotiká, a ked áno, odkedy? Nemám momentálne ziadne problémi, len som si ich zvykla obcas uzívat na prevenciu. Moja druhá otázka: docítala som, ze polypy sa casom vracajú, co by som mohla robit, aby sa to tak nestalo: bylinkové caje, pupalkovy olej, nejaky volnopredajny progesterónovy doplnok...alebo nieco iné? Mohli by ste mi poradit? Dakujem Vám za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vaginálne probiotiká môžete užívať prakticky kedykoľvek, ak už nešpiníte, môžete ich začať užívať. Čo sa týka opakovania polypov, nepredídete im. Treba dodržiavať pravidelné gynekologické prehliadky.

 • histológia

  , Autor:

  Dobry den, absolvovala som hysteroskópiu (13.7.) kvoli susp. polyp endometria. Bolo mi robené: I., curr. canalis cerv. uteri, II., curr. cavi uteri.
  V hist. závere stojí: I., vlocky hlienu, krvné koagulá, fragmenty primerane histologicky konfigurovanej endocervikálnej sliznice.
  II., fragmenty endometriálneho korpusového polypu bez atypií; fragmenty cervikálnej sliznice s prejavmi vcasnej i vyzrievajúcej skvamóznej metaplázie, bez prejavov SIL / dysplázie.
  Prosím Vás, co to znamená? Najviac ma znepokojuje tá "skvamózna metaplázia" - je to uz predrakovinovy stav, mám sa obávat? Samozrejme s nálezom pojdem k obv. gynekológovi, ale dost som vystrasená z tej metaplázie. Dakujem Vám za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa popisu histológie bol polyp odstránený, skvamózna metaplázia je prirodzený proces nahrádzania dlaždicového epitelu cylindrickými bunkami na krčku maternice. Ak sa nejedná o dyspláziu a nie sú prítomné SIL prejavy, je to v poriadku. Nejedná sa o "predrakovinový" stav. Vystrašená byť nemusíte.

 • Hysteroskopia

  , Autor:

  Dobry den!
  13. júla mi robili hysteroskopiu kvoli polypu - susp.endometriálny polyp (USG nález 2 dni po menzese)V prepústacej správe je: 1. curr.canalis uteri, 2. curr. cavi uteri - co to znamená, ze mi vycistili aj krcok aj telo maternice? Lekár po zákroku povedal, ze tam ani nebol polyp, iba ze vycistili sliznicu. Ako to mám chápat? Mohol zmiznút ten polyp, alebo sa vyplavil pocas menstruácie? Zákrok som mala 3 dní po menzese. Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, bol Vám realizovaný štandardný zákrok, kedy sa berie vzorka sliznice kanála krčka maternice a vzorka sliznice dutiny maternice. Ak bolo USG robené 2 dni po menštruácii, nemyslím si,že došlo k vyplaveniu polypu. Nemuselo sa jednať o polyp ako taký, ale o polypoidnú sliznicu, ktorá sa na USG javí ako polyp a v dutine maternice sa nemá prečo vyskytovať. Keďže som však nebol pri zákroku, môžem sa len domnievať, ale nemôžem sa bližšie objektívne vyjadriť.