Myom
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň pán doktor chcem sa spýtať mame zistili myom z vonkajšej strany maternice . Čo to spôsobuje? Je to nebezpečné ? Ďakujem
Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň pán doktor chcem sa spýtať mame zistili myom z vonkajšej strany maternice . Čo to spôsobuje? Je to nebezpečné ? Ďakujem
Dobrý deň, subserózny myóm je najčastejším typom myómov maternice. Záleží od viacerých okolností. Nemusí Vám spôsobovať žiadne ťažkosti, môže spôsobovať bolesti v podbrušku, tlak na močový mechúr a s tým spôsobené ťažkosti s močením, krvácanie mimo cyklu, ... Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.
Dobrý deň,
dnes som bola na gyn.vyšetrení pri novej gynekologičke, ktorá mi počas transvaginálneho ultrazvuku našla myóm o veľkosti cca 2,5cm na vonkajšej strane steny uterusu. V júli tohto roku som bola na preventívnej prehliadke pri mojej predchádzajúcej lekárke, ktorá mi spravila len transabdominálny ultrazvuk, je možné, že daný myóm prehliadla kvôli typu ultrazvuku?
Chcela by som sa Vás aj opýtať na Vaše skúsenosti s pacientkami, ktoré s touto diagnózou plánovali otehotnieť, aké mali komplikácie?
Mám 27 rokov, plánujem tehotenstvo a na internete som sa dočítala rôzne informácie, tak by som rada poznala aj Vašu osobnú skúsenosť.
Viete mi prosím aj odporučiť čo užívať prípadne čomu sa vyhýbať?
Ďakujem.
Dobrý deň, 2.5 cm myóm sa neoperuje. Samozrejme, brušnou sondou, najmä pri hrubšej brušnej stene pacientky, nemusí byť myóm daných rozmerov vidieť, najmä ak je na zadnej stene maternice. Nevylučujem však, že sa jedná o novovzniknutý myóm, takže je potrebné to odsledovať a USG skontrolovať o 3 až 4 mesiace. Ak plánujete tehotenstvo v dohľadnej dobe, nevidím dôvod, prečo by ste sa nemohli začať snažiť otehotnieť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorého v prípade ťažkostí alebo nejasností kontaktujte.
Dobrý deň.
Cca pred 6 mesiacmi som začala mať priehľadný výtok baz zápachu bez iných príznakov,iba ho bolo veľa. V júli som bola na kontrole u gynekologičky kvôli dermoidnej cyste na vaječníku, ale zabudla som jej to povedať. Vtedy sa mi pozrela na krčok a dohodli sme sa, že o 3 mesiace, keď bude rok od predošlej mi spraví preventívnu prehliadku a cytológiu. Keď som bola v októbri na preventívke a videla môj krčok, povedala mi, že vyzerá hrozne a vzala mi ster na kultiváciu a spravila biopsiu. Posledné dva cykly som mala za krvácanie v strede cyklu a výtoku bolo viac a bol žltkastý.
Z kultivácie mi vyšli 3 druhy baktérií, napísala mi Amoksiklav a čípky Gyonoflor. Z biopsie mi vyšiel výsledok Ascus, PAPII- III. V správe, ktorú mi dala píše, že na hornej pere krčka mám tumorózny útvar veľkosti 2,5x 2cm. Posiela ma na hysterektómiu do onkologického ústavu, lebo podľa nej tento nález nie je spôsobený iba zápalom. Je to naozaj potrebné podľa vášho názoru? Mám 45 rokov, ale vyberať maternicu pre zápal sa mi zdá byť zbytočné.
Dobrý deň, aj keď chápem Vaše obavy, bez videnia nálezu sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pretrvávajúce zápalové zmeny môžu spôsobiť zmeny na krčku, aj na úrovni bunkových zmien. Výsledok onkocytologického vyšetrenia ASCUS nie je indikáciou na hysterektómiu. ASCUS predstavuje atypické skvamózne bunky neznámeho pôvodu. Diagnóza ASCUS znamená, že abnormality, ktoré sa pozorovali v bunkách krčka maternice sú mierne a ich pôvod nie je známy. Nález ASCUS znamená, že výsledok steru je úplne ľahko abnormálny a riziko prítomnosti závažných prenádorových zmien je veľmi malé. Každopádne sa musí urobiť kontrola - najčastejšie kontrolný cytologický ster, najčastejšie za 3-6 mesiacov. Vhodné zvažovať podrobnejšie vyšetrenie krčka maternice LBC, HPV testovanie, biopsia. Spontánne upravenie tiež pripadá do úvahy. Čo sa týka spomínaného tumorózneho útvaru, môže sa jednať o rôzny nález, od polypu krčka, po myóm, ale naozaj ťažko sa takto bez videnia nálezu vyjadruje. Ak je krčok zapálený, môže byť aj daný útvar zápalovo zmenený. Určite je však potrebné spomínaný tumorózny útvar odstrániť a histologizovať a podľa výsledku histológie by sa určil ďalší postup. Je potrebné navštíviť vyššie pracovisko v nemocničnom zariadení, kde sa na Vás pozrú a určia ďalší postup.
Dobrý deň p. Doktor. V sobotu večer som musela navštíviť pohotovosť kvôli neutíchajúcim bodavým bolestiam. Som dva týždne po kyretáži z dôvodu MA. Doktorka mi povedala, že mám zápal maternice a dala mi ATB. Do správy napísala: uterus v AVF, veľ. 70x40 mm, myometrium homogénne, ET 5mm, mierne nehomogénne, bez jednoznačných známok reziduí, ovária bilat, bpn, v CD cca 15-20ml VT.
Je to prosím Vás v poriadku? Čo mi tam vlastne napísala? Ďakujem
Dobrý deň, áno, USG nález vyzerá primerane. Popisovaná je veľkosť a postavenie maternice, štruktúry maternice, vaječníky - to všetko je vrámci normy a malé množstvo voľnej tekutiny v malej panve: ktorá po zákroku byť môže. Užívajte antibiotiká podľa odporúčaní. Odporúčam plánovať kontrolu stavu a informovať Vášho obvodného gynekológa.
Dobrý deň pred15 dňami mi robili urgentnú kyretáž začala som abnormalne krvácať dostala som aj 1x transfuziu a dali mi na uživanie železo a ascorutin,mala som vysokú výstielku maternice. Predtym som už bola v riešení gynekologičkou ktorá ma odosiela na operačne riešenie na onko gyn lebo mam ťažkú dysplaziu krčka,ranku a myom aby sa to doriešilo v jednej operácii a odporúča vybrat maternicu. Mám 43r a 12 r sa liečim na dilatačnú kardiomyopatiu a riedim si krv. Po zakroku mi dali clexane 0,8mg predtym som mala trombex. Včera som začala miwrne krvácať a aj dnes pri močení bolesti v podbrušku také pichanie a vyšla zo mňa malá zrazenina. Moj cyklus je nepravidelny moze to byt uz menstruácia? Čakam na vysledky histologie a potom ma už dr posiela na onkogyn. Mam už panicky strach z krvacania. Preto sa pýtam či sa to stáva po zákroku aj skôr.
Ďakujem
Dobrý deň, áno, v niektorých prípadoch môže dôjsť ku krvácaniu aj skôr. Záleží to od diagnóz, nálezov a okolností. Iba na základe opisu sa tiež vzhľadom k diagnózam a ťažkostiam prikláňam k radikálnejšiemj riešeniu. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov. Rozhodujúca bude asi histológia.
Dobrý deň. Prosím Vás veľmi pekne. Pošlem Vám MR malej panvy, vedeli by ste si prosím nájsť čas a pozrieť sa na to a napísať mi nejaké vyjadrenie? Je potrebná operácia? Cysta mi bola zistená v decembri 2023 - odvtedy sledovaná.
Tu je výsledok MR:
MR panve
localizer, t2_blade_sag, t2_blade_cor, t2_tse_tra, t2_blade_fs_tra, t1_tse_tra_320,
resolve_dwi_tra_p2_TRACEW, resolve_dwi_tra_p2_ADC, t1_vibe_fs_tra_p2_320_bh,
t1_tse_fs_tra_320+C, t1_tse_sag_320+C, t1_vibe_fs_tra_p2_320_bh+C
Ľavé ovárium je zväčšené, so simplexnými folikulárnymi cystami, ktoré sú T2 hypersignálne s T1
FS hyposignálnym korelátom, zachytená väčšia cystická lézia v T1 FS výrazne homogénne
hypersignálna, lézia dosahuje veľkosti 33,7 mm, v T2W je posteriórne naznačený shading, s
hladinou, v T1 FS postkontrastne bez enhancementu, minimálne výraznejšie enhancuje jemná
stena v periférii, septá nie sú, jednoznačný T2 hyposignálny dark spot nediferencujem, v dif. dg.
úvahe hemoragická cysta endometriózna cysta s hladinou aparciálnym sgadingom. Pravé
ovárium nezväčšené, s 1 cystickou léziou, bez sept, v T1 FS s hyposignálnym korelátom, v
postkontrastných meraniach bez enhancementu, táto cysta dosahuje do veľkosti 13 mm. Pravé
ovárium je normálnej veľkosti, bez hemoragických zmien a endometriózy.
Uterus je v AVF, endometrium je maximálnej hrúbky 7 mm, stratifikácia primeraná veku, junkčná
zóna dobre definovaná, myometrium je s primeranou SI, seróza s primeraným nálezom. Cerviko -
uterínny prechod je v norme. Zachytené retenčné cysta Nabothi, v počte 3, dosahujú veľkosti 3-8
mm, postkontrastne bez enhancementu, v T2W homogénne hypersignálne, endocervix s
primeraným nálezom, cervix bez nálezu expanzie, vonkajšia fibromuskulárna stróma bez
disrupcie, parametriá sú voľné.
V panve bez nálezu voľnej tekutiny.
M. mechúr je s primerane hypersignálnym obsahom v T2W, stena nezhrubnutá, endoluminálna
proliferácia nezachytená.
Vaginálna stena je primerane hyposignálna v T2W.
Rectum a rectosigma bez nálezu infiltratívnych zmien, lumen je pravidelný, MRF je dobre
definovaná. Zachytené nepočetné divertikle colon sigmoideum bez zápalových zmien.
Tarlova cysta v úrovni S2 vpravo parasagitálne, T2 hypersignálna, dosahuje 15 mm.
Skelet panve bez nálezu patologických signálových zmien.
Záver:
Hemoragická cysta ľavého ovária popísanej veľkosti, v dif. dg. úvahe endometrióm menej
pravdepodobný (pravidelná a nezhrubnutá stena, bez nálezu dark spot-u).
Folikulárne cysty ľavého ovária v periférii.
Pravé ovárium s normálnym nálezom, nezväčšené, simplexná v. s. folikulárna do veľkosti
15 mm.
Retenčné cysty uteru v cervikálnej oblasti.
Tarlova cysta v úrovni S2 parasagitálne vpravo.
Výpotok v panve nepozorovať.
Bez nálezu patologickej LAP.
Divertikle colon sigmoideum bez nálezu zápalových zmien.
Ďakujem veľmi pekne
Dobrý deň, po gynekologickej stránke máte cystu na ľavom vaječníku, ktorá však nemá ani 3,5 cm. Je vhodné realizovať USG vaginálnou sondou cestou Vášho obvodného gynekológa, ktorý vie tiež doplniť a vyšetriť onkomarkery Ca125, prípadne aj HE4 a ROMA index, ale podľa opisu sa jedná o jednoduchú cystu, takže to nevyzerá na nič zlé. Môže sa jednať o funkčnú cystu, zakrvácané žlté teliesko, ktoré sa časom vie úplne vstrebať alebo aj o endometrióm vaječníka, teda endometrióznu cystu. Zvyšok popisu ženských pohlavných orgánov je primeraný, vrámci štandardných nepatologických funkčných zmien. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, čo sa týka Vašej gynekologickej stránky, preto sa takto nedá bližšie objektívne vyjadriť. K nálezu mimo ženských pohlavných orgánov sa mi neprináleží vyjadrovať,