• Cysta na vaječníku

    Dobrý deň. Prosím Vás veľmi pekne. Pošlem Vám MR malej panvy, vedeli by ste si prosím nájsť čas a pozrieť sa na to a napísať mi nejaké vyjadrenie? Je potrebná operácia? Cysta mi bola zistená v decembri 2023 - odvtedy sledovaná.
    Tu je výsledok MR:
    MR panve
    localizer, t2_blade_sag, t2_blade_cor, t2_tse_tra, t2_blade_fs_tra, t1_tse_tra_320,
    resolve_dwi_tra_p2_TRACEW, resolve_dwi_tra_p2_ADC, t1_vibe_fs_tra_p2_320_bh,
    t1_tse_fs_tra_320+C, t1_tse_sag_320+C, t1_vibe_fs_tra_p2_320_bh+C
    Ľavé ovárium je zväčšené, so simplexnými folikulárnymi cystami, ktoré sú T2 hypersignálne s T1
    FS hyposignálnym korelátom, zachytená väčšia cystická lézia v T1 FS výrazne homogénne
    hypersignálna, lézia dosahuje veľkosti 33,7 mm, v T2W je posteriórne naznačený shading, s
    hladinou, v T1 FS postkontrastne bez enhancementu, minimálne výraznejšie enhancuje jemná
    stena v periférii, septá nie sú, jednoznačný T2 hyposignálny dark spot nediferencujem, v dif. dg.
    úvahe hemoragická cysta endometriózna cysta s hladinou aparciálnym sgadingom. Pravé
    ovárium nezväčšené, s 1 cystickou léziou, bez sept, v T1 FS s hyposignálnym korelátom, v
    postkontrastných meraniach bez enhancementu, táto cysta dosahuje do veľkosti 13 mm. Pravé
    ovárium je normálnej veľkosti, bez hemoragických zmien a endometriózy.
    Uterus je v AVF, endometrium je maximálnej hrúbky 7 mm, stratifikácia primeraná veku, junkčná
    zóna dobre definovaná, myometrium je s primeranou SI, seróza s primeraným nálezom. Cerviko -
    uterínny prechod je v norme. Zachytené retenčné cysta Nabothi, v počte 3, dosahujú veľkosti 3-8
    mm, postkontrastne bez enhancementu, v T2W homogénne hypersignálne, endocervix s
    primeraným nálezom, cervix bez nálezu expanzie, vonkajšia fibromuskulárna stróma bez
    disrupcie, parametriá sú voľné.
    V panve bez nálezu voľnej tekutiny.
    M. mechúr je s primerane hypersignálnym obsahom v T2W, stena nezhrubnutá, endoluminálna
    proliferácia nezachytená.
    Vaginálna stena je primerane hyposignálna v T2W.
    Rectum a rectosigma bez nálezu infiltratívnych zmien, lumen je pravidelný, MRF je dobre
    definovaná. Zachytené nepočetné divertikle colon sigmoideum bez zápalových zmien.
    Tarlova cysta v úrovni S2 vpravo parasagitálne, T2 hypersignálna, dosahuje 15 mm.
    Skelet panve bez nálezu patologických signálových zmien.
    Záver:
    Hemoragická cysta ľavého ovária popísanej veľkosti, v dif. dg. úvahe endometrióm menej
    pravdepodobný (pravidelná a nezhrubnutá stena, bez nálezu dark spot-u).
    Folikulárne cysty ľavého ovária v periférii.
    Pravé ovárium s normálnym nálezom, nezväčšené, simplexná v. s. folikulárna do veľkosti
    15 mm.
    Retenčné cysty uteru v cervikálnej oblasti.
    Tarlova cysta v úrovni S2 parasagitálne vpravo.
    Výpotok v panve nepozorovať.
    Bez nálezu patologickej LAP.
    Divertikle colon sigmoideum bez nálezu zápalových zmien.
    Ďakujem veľmi pekne

    Dobrý deň, po gynekologickej stránke máte cystu na ľavom vaječníku, ktorá však nemá ani 3,5 cm. Je vhodné realizovať USG vaginálnou sondou cestou Vášho obvodného gynekológa, ktorý vie tiež doplniť a vyšetriť onkomarkery Ca125, prípadne aj HE4 a ROMA index, ale podľa opisu sa jedná o jednoduchú cystu, takže to nevyzerá na nič zlé. Môže sa jednať o funkčnú cystu, zakrvácané žlté teliesko, ktoré sa časom vie úplne vstrebať alebo aj o endometrióm vaječníka, teda endometrióznu cystu. Zvyšok popisu ženských pohlavných orgánov je primeraný, vrámci štandardných nepatologických funkčných zmien. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, čo sa týka Vašej gynekologickej stránky, preto sa takto nedá bližšie objektívne vyjadriť. K nálezu mimo ženských pohlavných orgánov sa mi neprináleží vyjadrovať,