Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,617 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Streptokok

  , Autor: ria-3

  Dobrý deň Pán doktor. Bola mi robená kultivácia v ktorej sa objavil streptokok, ktorý sa nachádza vraj aj v hrdle. Gynek. mi predpísal ATB. Vraj je to bacil, ktorý sa často vracia. Zaujímal by ma aj názor iného gynek. ako sa ho možno zbaviť, môže mať vplyv aj na budúce tehotenstvo? Lieky beriem 3 deň a veľmi nejaké výsledky nevidím. Trápil ma biely nezapáchajúci výtok + pálenie cca 3 mesiace. Predtým som mala angínu.Som už z toho zúfala. Hygienu som vždy dodržiavala a všetko s tým spojené. Sú aj nejaké podporné vitamíny , ktoré sú nato vhodné alebo nejaké výplachy? Môžem nakaziť tým aj partnera? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, streptokokov je pomerne veľa, neviem o aký druh presne sa jedná, čiže sa nemôžem bližšie vyjadriť. V pošve sa niektoré druhy streptokokov ako aj stafylokokov nachádzajú prirodzene ako súčasť fyziologickej vaginálnej flóry a netreba ich liečiť. Existujú však rôzne vaginálne výplachy, napr. Clogin, alebo vaginálne probiotiká, ktoré pomáhajú udržať fyziologickú fluóru v pošve. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach ho kontaktujte.

Podobné otázky

 • Opakované infekcie

  , Autor: AnnB234

  Dobry den prajem, uz su to 2 roky co neustale bojujem s nejakou gynekologickou infekciou. Bola som preliecena na chlamydie aj ureaplazmu. Opakovane vytery su v poriadku, vsetky rozsirene vytery su negativne v posve streptokok viridans a enterecoc faecalis. Moje problemy su v jednom kolotoci. Lekarka to uz ani nechce riesit no ja mam neustale bolesti podbruska a palenie po cikani hoci moc je kultivacne v poriadku. Bolesti podbruska su na dennom poriadku. Kolposkopicke vysetrenie je OK, cytologia negativna. HPV pozitivita na vysokorizikove nie vsak 16 a 18. Po dvoch sekciach podstupena sterilizacia zo zdravotnych dovodov. Ja uz neviem kam ist alebo co robit kedze vsetko co bolo mozne mam vysetrene a moje problemy neustale pretrvavaju. *Rozmyslam aj o diagnostickej laparoskopii lebo takto sa zit neda vkuse nejaky problem....Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak máte všetky, aj rozšírené, výsledky výterov a USG nálezy v poriadku, na základe opisu sa u Vás vzhľadom k anamnéze cisárskych rezov môže jednať o zrasty, prípadne aj endometriózu. Jedná sa u Vás o tzv. Pelvic pain a je vhodné uvažovať o diagnostickej laparoskopii. Takto sa Vám neviem viac objektívne vyjadriť. Ak si Váš obvodný gynekológ nevie dať rady, odošle Vás na vyššie prscovisko do nemocničného zariadenia.

 • Opakujúci sa problém

  , Autor: Simkaaa

  Dobrý deň prajem. Som v 27tyzdni, môj gynekológ má stále dovolenku a potebujem poradiť. Z vyteru mi bol už skôr zistený nález candida a pri ďalšom bol potvrdený aj streptokok, po obidvoch nálezoch mi bolo odporúčané vkladat macmiror 500, následne probiotiká. Svrbenie a pálenie prišlo až neskôr, najskôr to bol vytok. Pred dvoma dňami som si v lekárni kúpila canesten 1vag tabletu, cítim zlepšenie ale úplne to nevymizlo. Vytok prešiel z bieleho hrudkoviteho na zltobiely a svrbenie a pálenie je len občasne. Myslite že mám narušenú posvovu flóru z macmiroru alebo sa znovu opakuje mykóza? Dodržiavam hygienu, nosím bavlnené, nejem sladké. Po obdobi vkladania macmiror a užívania probiotík, kedy sa už situácia zlepšila sme mali s partnerom styk, následne sa to zhoršilo a tiež pociťoval svrbenie pár dni.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môže sa u Vás jednať o bakteriálnu vaginózu z narušenia vaginálnej mikroflóry. Odporúčam dlhodobejšiu, aspoň desaťdňovú, kúru vaginálnymi probiotikami. Odsledujte si to. Partner môže používať Canesten krém, vy si môžete raz za čas aplikovať Canesten vaginálne tablety.

 • Špinenie

  , Autor: NikaDurdy

  Dobrý deň,

  Momentálne beriem gynoflor po liečbe premnoženého streptokoka (liečil sa macmirorom). Zobrala som už 6 tabliet a posledné dva dni mám vždy ale len doobeda keď sa mi vylučuje tabletka špinavý ružový až hnedý výtok. Môže to byz nejaké krvácanie z tabliet alebo len ovulácia, ktorá to spôsobuje? Už som v minulosti počas ovulácie aj krvacala a býva zväčša bolestivá. Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môže sa jednať aj o ovulačné špinenie, prípadne zvyškami Macmiroru. Ružový výtok môže byť však spôsobený aj Gynoflorom. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Zápal

  , Autor: Marijka

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, doktorka mi nasadila liečbu Macmirorom tabletkami do úst, zistili mi prítomnosť vysoko pozitívneho streptokoka v pošve,ktorý mi viackrát po sebe robil ťažkosti, ktoré sa vždy objavili po pohlavnom styku. Mohol by aj partner užívať tie iste lieky súbežne somnou?Poprípade nejaké voľno dostupné z lekárne, ktoré by ste odporučil aby sa preliecil aj on a neopakovali sa mi ťažkosti. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vhodné je pri opakujúcich ťažkostiach urobiť stery aj u partnera. Čo sa týka liečby, závisí od citlivosti na danú baktériu. Vo všeobecnosti nie je problém s tým, aby Macmiror vo forme tabliet užíval aj muž, vhodnejšie je možno pre partnera lokálna aplikácia Macmiror krému.

 • Fluora

  , Autor: Nykaaaa

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa spýtať či má každá žena rovnaku flóru /rovnaké baktérie a mikroorganizmi/, alebo každá inú? Ak inú dá sa nejak zistit aké osídlenie baktériami a mikrorganizmami konkrétne mám ja prirodzene? Pripadne gardnerella sa vyskytuje u každej ženy v malom počte prirodzene, alebo len u niektorej? Môže gardnerella vzniknúť aj bez styku? Pretože mne moja lekárka tvrdí že mi ju musel preniesť partner, vraj len pri styku. Lenže my sme sa s manželom nikdy nepodviedli a dokonca keď som ju mala tak sme predtým na základe opakovanej cca 1 a pol mesačnej liečbe streptokoka a stým spojených aj vyplachov styk ani nemali. Ako to teda prosím vás je a ako sa jej do budúcna dá predísť?
  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v pošve sa štandardne nachádzajú okrem laktobacilov aj epitélie, či tyčinky. V pošve je za normálnych okolností kyslé pH, tomu je prispôsobená aj vaginálna mikroflóra, ktorá by mala byť u každej ženy približne rovnaká. Gardnerella sa môže vyskytovať v pošve aj za normálnych okolností. Nie všetci sú zástancami jej liečenia. Pri jej premnožení, keď už žena začína mať ťažkosti, je potrebné ju preliečiť. Predísť sa infekcii dá podporením vaginálnej mikroflóry, užívaním desaťdňovej kúry vaginálnych probiotík.