Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,166 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • cytologia

  , Autor: tara

  dobrý deň,mám 50 rokov a pravidelne chodím na gyn.prehliadky.Cytologické vyš.je pre mna vždy nepríjemné,lebo ma bolí.Pri oslednom vyš.som však necítila nič,a mala som pocit,ako by mi lekárka ani vyš.neurobila.Ked som sa informovala o výsledok,tak mi povedala,že treba vyš.zopakovat,lebo som úzka a nezachytilo sa to.Som bez sexu 25 rokov,žijem sama.Môže to byt spoôsobené tým?Ak áno,tak čo ma vlastne čaká?Znamená to,že sa mi už nikdy nepodarí urobit cytolog.vyš.?Dakujem pekne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  určite nie, nemusíte sa ničoho obávať, vaša pani lekárka len vykoná vyšetrenie preciznejšie.

Podobné otázky

 • Genitálne papilómy

  , Autor: Evitkas

  Pekný deň. Po pôrode sa mi v pôrodnej jazve objavili papilómy. Bola som na chirurgickom odstránení, ktoré nepomohlo. Mám ich vo vnútri. Moja gynekologička túto vec veľmi nerieši, nespravila mi ani ster na zistenie typu hpv. Odporučila len čakanie, na to kým zmiznú, vraj to raz zmiznúť musí. Cytológia pred dvoma mesiacmi bola v poriadku, ja mám však obavu, aby to neovplyvnilo aj krčok, keďže je to agresívne. Užívam už tretí mesiac isoprinosine, dala som sa ockovat, no nevidím žiadnu zmenu. Zúfalo vás prosim o radu, pripadne kontakt na nejakú kliniku, kľudne aj súkromnú, kde by niekto môjmu problému venoval pozornosť. K tomu všetkému mám po dvoch kyretoch po pôrode zrejme aj zrasty na maternici, moja menstruacia je len slabé spinenie.
  Veľmi pekne ďakujem za vás čas a odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, kondylómy (condylomata acuminata, genitálne bradavice) spôsobujú najčastejšie nízkorizikové typy HPV, hlavne typ 6 a 11. Cytológia môže byť v poriadku, genitálne bradavice spôsobuje iný typ HPV vírusu, ako typy HPV spôsobujúce zmeny na krčku maternice. Očkovanie Vám už na daný typ HPV nepomôže, ak ste s ním prišli do kontaktu ešte pred očkovaním a teda máte už aj prejavy vo forme kondylómov. Váš organizmus si už vytvoril protilátky. Recidíva je pomerne častá, aj napriek chirurgickému ošetreniu. Kondylómy sa časom stratia aj samé, môžu sa však objaviť znova. Dôležitá je tiež podpora imunitného systému, ktorá už u Vás prebieha.
  Čo sa týka lokálnej liečby, v liečbe sa používa preparát Wartec, Imiquimod 5% krém, Podofylotoxín krém, výborný je krém Aldara, ktorý stimuluje imunitu a dá sa zbaviť kondylomov aj natrvalo. Často sa využíva aj chirurgická liečba, okrem excízie (vyrezania) sa využíva aj kryoterapia (zmrazenie), CO2 ablačný laser, či pulzný farbivový laser. Niekedy sa chirurgické ošetrenie realizuje vo viacerých etapách. Môžete vyskúšať aj istú formu samoliečby, ktorá je však menej účinná. Na samoliečbu môžete použiť najmä lokálne aplikované kozmetické prípravky s obsahom rastlinných výťažkov, napríklad Epigen sprej, či Epigen Intim gél. Vyskúšať sa môže napríklad aj Gynella Silverstone Foam. Nevidel som však nález, ani nepoznám všetky informácie, či okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Vhodná je tiež konzultácia s dermatovenerológom.

 • Zvýšená cytológia

  , Autor: NikaDurdy

  Dobrý deň prajem,

  Po poslednej preventívnej prehliadke mi zo vzorky z krčka maternice našli zvýšenú cytologiu. Doktorka mi povedala, že nastal malý rast buniek. HPV je negatívne, ďalšia cytológia o pól roka.
  Nemám sa síce báť, ale je možné, že by sa do pól roka začal rýchlejší rast buniek? Znamená to automaticky onkologické ochorenie alebo sa to nejako chirurgicky odstraňuje. Neviem si to vôbec predstaviť. A úprimne predsa len mám obavy.
  Viem, že nemáte moje výsledky, ale rada by som si prečítala aj Váš pohľad na danú vec. A či môžem nejako zabrániť tomu, aby sa to zhoršilo.

  Ďakujem za odpoved a prajem pekný deň

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, predpokladám, že pod pojmom “zvýšená cytológia” ste mysleli zhoršenú onkocytológiu oproti poslednému výsledku. Nepoznám však žiadne konkrétne výsledky vyšetrení, nálezy, informácie ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak ste HPV negatívna a máte výsledok ASCUS, či LSIL, je potrebné skontrolovať ster o 4 až 6 mesiacov a poďľa toho ďalej postupovať. Zatiaľ si môžete realizovať vaginálnu kúru RegreSILom, či DeflaGynom. Ja sa Vám skutočne takto neviem bližšie vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Doxyhexal

  , Autor: NinaV12

  Dobry den,

  od oktobra 2022 uzivam Drovelis.
  V aprili som mala bolesti v posve, pominuli. Mala som ich aj v juli take iste, navstivila som pani doktorku ktora mi nasla bakteriu Urea a druhu si nepamatam, prepacte.Ze sa mam ozvat po lete kvoli slnku. Uzivam Doxyhexal 9 dni. 9 dni presne mam opat tie bolesti v posve. Len v posve. ATB uziva aj partner a pocas celej doby liecby sme bez pohlavneho styku. Uzivam na noc aj Macmiror. Cytologia 2-3 v aprili, kontrola teraz 3t bude po douzivani Doxyhexal. Prosim vas... Je mozne ze Doxyhexal na bolest v posve neucinkuje? Je mozne ze tieto bolesti nie su bakteriami? Je mozne ze je to pre horsku cytologiu, pripadne uz uplne zhorsenu? Dakujem pekne za info. Pekny den.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin Vašich ťažkostí môže byť viacero. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Na Vaše otázky Vám vie najlepšie zodpovedať Váš obvodný gynekológ, ktorý pozná všetky výsledky vyšetrení, nálezy, okolnosti, aj všetky potrebné informácie.

 • LBC cytológia po konizácii

  , Autor: Mravce

  Krásne ďakujem za Vašu odpoveď na moju predošlú otázku.
  Prosím Vás, nieje ten výsledok cytológie Lsil nejako moc skoro po konizácii? (Výsledky konizácie boli v poriadku). Priznám sa, že som čakala pokoj na dlhšiu dobu
  Moc ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, nemusí to byť priskoro. Ste HPV pozitívna a HPV má najčastejšie vplyv na vznik bunkových zmien, ktoré môžu vzniknúť aj za niekoľko týždňov, či mesiacov, aj po konizácii. Odporúčam si ešte realizovať vaginálnu kúru RegreSILom alebo Deflagynom, ktorá by mohla mať pozitívny vplyv na vyhojenie. Ak máte t.č. “iba” LSIL, je možné aj spontánne vyhojenie do normy, nález môže pretrvávať, ale aj sa zhoršiť.

 • LBC cytológia po konizácii

  , Autor: Mravce

  Dobrý deň prajem, začiatkom júna som v MFN Martin podstúpila konizáciu z dôvodu ASC-H (lézie zasahovali do krčka maternice, nebolo vidieť kde končia počas kolposkopie). Výsledky z konizácie boli následne v poriadku, som objednaná do onkogynekologickej ambulancie v MT na november (kolposkopia). Teraz na konci augusta mi môj gynekológ robil LBC cytológiu a výsledok vyšiel L sil s pozitívnymi HPV (tie som mala aj predtým). Prosím Vás čo mohlo spôsobiť opäť krátko po konizácii zlé výsledky? . Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nález ASC-H (Atypical Squamous Cells - cannot exclude HSIL) predstavuje zmeny na bunkách krčka maternice, ale stále ešte nie je podozrenie z cytologického náteru na predrakovinový stav, čiže nejednalo sa u Vás ešte o prekanzerózu (LSIL, HSIL). V prípade, že ste aj HPV pozitívna, je vyššie riziko malígnej transformácie v budúcnosti, u Vás sa to prejavilo výsledkom LSIL, čo je prvý (najnižší) stupeň bunkových zmien. Je potrebné realizovať expertné kolposkopické vyšetrenie a podľa jeho záverov sa určí ďalší postup. V prípade negatívneho kolposkopického vyšetrenia je určite nutné realizovať kontrolné cytologické vyšetrenie o 4 - 6 mesiacov. Taktiež odporúčam očkovanie proti HPV, aj keď už ste HPV pozitívna, predpokladám, že nie na všetky HPV typy, proti ktorým Vás chráni očkovacia látka, preto Vás ešte stále môže očkovanie chrániť proti ďalším typom. Realizujte vyšetrenia podľa odporúčaní, vyčkajte na výsledky vyšetrení a postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť, nakoľko poznajú všetky výsledky vyšetrení a informácie.