• Vreya

    Dobrý deň ak sa antikoncepcia nezačne užívať počas menštruácie ale po nej má to nejaký významný vplyv na prerušenie ovulácie?? Aj keď prešlo už 10 dní od kedy ju užívam?

    Dobrý deň, tak áno. K ovulácii dochádza štandardne na 14. - 16. deň menštruačného cyklu. Ak žena začne s užívaním tabliet hormonálnej antikoncepcie tak, ako sa má, teda na prvý deň menštruácie, ovulácia stihne byť blokovaná. Ak už aj začne s užívaním na 2. - 5. deň menštruácie, je potrebné sa chrániť minimálne 7 dní, aby došlo k blokovaniu ovulácie. Ak sa však začne s užívaním tabliet hormonálnej antikoncepcie ešte neskôr, existuje riziko, že ovulácia nestihne byť blokovaná, prípadne, ak žena ovuluje skôr ako na 14. - 16. deň cyklu, ovulácia môže prebehnúť. Preto je potrebné sa chrániť aj doplnkovo, minimálne 7 dní, prípadne, ak sa začne s užívaním tabliet ešte neskôr, tak ako vo Vašom prípade, najvhodnejšie je sa chrániť doplnkovo celý prvý blister. Neviem Vám však povedať, ako je to vo Vašom prípade, či ovulácia stihla byť blokovaná alebo nie.