Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,796 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Vexya

  , Autor: Nicolineczka

  Dobry den. Bola mi predpisana antik. Vexya a mam otazocku lebo nikdy som takuto nebrala a vobec tomu nerozumiem ako na nu. Ak dostanem menzes priklad iny den ako pondelok mam zacat uzivat tabletu v ten den? Priklad streda uzivat zacinam ruzovymi tabletkami a ked dojdem az k bielej tak mam pokracovat este tymi dvomi ruzovymi co ostali na zaciatku a tak az nakoniec tie 4 biele a dokoncim blister?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, blister spomínaného preparátu obsahuje 24 ružových (aktívnych) tabliet, ktoré obsahujú malé množstvo dvoch hormónov. 4 biele tablety neobsahujú liečivá a nazývajú sa aj placebo tablety. Neriadite sa dňami. Prvú ružovú tabletku užijete v prvý deň menštruácie, takže ak dostanete menzes v pondelok, v pondelok začínate s užívaním aktívnych ružových tabliet. Po doužívaní 24 aktívnych ružových tabliet pokračujete v užívaní 4 bielych placebo tabliet, počas ktorých užívania (najčastejšie na 2. - 3. deň užívania placebo tabliet) dôjde ku krvácaniu. Užívanie z nasledujúceho blistra sa začína nasledujúci deň po užití poslednej tablety z predchádzajúceho blistra.

Podobné otázky

 • Zmena HAK

  , Autor: Leeeejinska

  Dobrý deň pán doktor dneska mi môj pán doktor zmenil HAK z MISTRA NA VEXYA…dôvodom bola folikula na vaječníku (dúfam som to napísala dobre a pochopil ste ma ) nakoľko aj v minulosti ma strašne bolel ľavý vaječník hlavne v obdobi kedy by som mala mat ovuláciu (ktorá by pri HAK nemala byt a preto celkom nechápem prečo ma to bolelo aj ten folikul) ale viem že folikul mi nič nehrozí …chcem sa opýtať ešte na prestup z mistri na vexyu..mistru mám dobrat poslednú tabletku 16.8 a krvácanie by sa malo dostaviť 19.8 ako začať užívať vexyu pri zmene..mám si dať prvú tabletku ružovú dnes 17.8 alebo v deň keď mi začne menstruacia ??..

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Mistra sa užíva v schéme 21 + 7 dní pauzy, Vexya v schéme 24+4, teda 24 aktívnych ružových tabliet a 4 biele placebo tabletky, ktoré neobsahujú žiaden hormón a počas ktorých užívania by malo dôjsť ku krvácaniu zo spádu hormónov. Ak Vám vychádza posledná tabletka Mistry na 16.08.2023, užite ju a následne si urobte 7 dňovú pauzu, teda od 17.08.2023 do 23.08.2023 a 24.08.2023 užite prvú aktívnu ružovú tabletku nového preparátu hormonálnej antikoncepcie Vexya.

 • Pauza

  , Autor: Bubli5

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa spýtať užívam antikoncepciu Vexya a teraz momentálne mám pauzu už 3. deň ale stále mi neprišlo krvácanie z vysdenia. Mám sa obávať alebo je to normálne?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, je to normálne. Aj keď najčastejšie dochádza ku krvácaniu z vysadenia na 3. - 4. deň pauzy, nie je to pravidlo. Krvácanie, či špinenie sa nemusí dostaviť vôbec, prípadne môže pretrvávať aj do obdobia začiatku užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie. Za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie sa tehotenstva nemusíte obávať. Odsledujte si to.

 • Prechod z jednej antikoncepcie na druhú

  , Autor: Tinny

  Dobrý deň, prosím vás chcela by som sa spýtať, prechádzam z antikoncepcie lydely na vexya, mam prvý deň prestávku zo 7mich. Môžete mi prosím povedať, kedy mam užiť prvú tabletu vexya? Ci v deň menštruácie alebo až po 7dnovej prestávke? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, preparát Vexya je potrebné začať užívať nasledujúci deň po užití poslednej aktívnej tablety Lydely, teda dnes, alebo najneskôr v deň po aktuálnej sedemdňovej prestávke.

 • Oddialenie menštruácie

  , Autor: Laura16

  Dobrý večer, užívam antikoncepciu Vexya, kvôli dovolenke som oddialila menštruáciu tak som prvý blister dokončila ale posledné 4 tabletky biele som neužívala, potom som začala druhý blister kde som zatiaľ užila 4 ružové tabletky, chcem sa opýtať ako mám teraz postupovať aby som vyvolala menštruáciu napríklad zajtra alebo až 3.1., mám začať užívať posledné 4 tabletky z predošlého blistra alebo ako ? Ďakujem pekne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak ste už vynechali biele placebo tabletky z prvého blistra a začali ste kontinuálne užívať aktívne ružové tabletky z druhého blistra, doužívajte už celý blister. Počas užívania druhého blistra môžete mať mierne krvácanie alebo krvácanie podobné menštruácii. Potom začnite s ďalším blistrom. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Vexya a krvácanie

  , Autor: Kla

  Dobrý deň, začala som brať antikoncepciu vexyu. Prvú tabletu som si dala v deň začatej menštruácie a krvacam už 10 dní. Je to v poriadku? Nikdy predtým som antikoncepciu neužívala a menštruáciu som mávala max 6 dní. Ďakujem vám

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, najmä v začiatkoch užívania hormonálnej antikoncepcie sa môže vyskytovať špinenie, či krvácanie, prakticky aj počas celého cyklu. Organizmus si musí zvyknúť na pravidelné denne dávky hormónov. Odsledujte si to. Pri veľmi silnom krvácaní alebo pri nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.