Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • 7 dňová pauza

  , Autor: anonymus

  Dobrý deň. Začala som užívať antikoncepciu Mercilon. Chcem sa spýtať že či počas 7dňovej pauzy keď mám nechránený pohlavný styk som stále plne chránená alebo tu je riziko tehotenstva. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste chránená aj počas sedemdňovej pauzy.

Podobné otázky

 • Antikoncepcia

  , Autor: luckalucinka

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať nikdy som antikoncepciu nebrala ,dr mi povedala aby prvou tabletkou som začala až na 5 den ako mi začne menzes,aby sa mi upravil cyklus pretože som ho mala nepravidelny ,budem uz hneď ten prvý deň ako začnem brat antikoncepciu chranena?nemusím sa báť ze otehotniem? Na 8 deň začnem brat normálne pravidelne každý deň
  .A ešte ma zaujíma mam antikoncepciu LEVONILLE,je tam 21 ružových tabliet a 7 bielych čítala som letak a vtom bolo ze tých 7 bielych tabletiek mam brat počas 7 dňovej pauzi na 8 deň znovu ružovú,lenže moja dr mi povedala ze tých 7 dni počas pauzy nemám brat ziadne tabletky ,až na 8 znova a takto dookola.No od budúceho mesiaca ked budem brat antikoncepciu a pride znovu ta 7 dňová pauza som aj počas nej chranena?menzes mam max 4dni.dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, prvá tabletka hormonálnej antikoncepcie má užiť na prvý deň menštruácie, za týchto okolností ste chránená okamžite a nie je potrebná doplnková ochrana. Ak užijete prvú tabletku na 2.- 3. deň menštruácie, je potrebné sa doplnkovo chrániť aspoň 7 dní. Ak tabletku užijete neskôr, ako na 3. deň menštruácie, vhodnejšie je používať doplnkovú formu ochrany (kondóm) počas celého prvého cyklu. Ako ste správne napísala, blister Levonille obsahuje 28 tabliet, z toho 21 ružových tabliet je aktívnych - obsahujúcich hormóny a 7 bielych tabliet je neaktívnych, neobsahujúcich hormóny - placebo tabletky. Placebo tabletky sa užívajú iba kvôli tomu, aby žena nezabudla užiť tabletku hormonálnej antikoncepcie, tým pádom pacientka kontinuálne užíva každý deň tabletku, hoci ako som už spomínal, placebo tabletky neobsahujú žiaden hormón, takže sa teoreticky nemusia užiť, musíte si ale potom odsledovať deň začiatku užívania prvej aktívnej tabletky z nového blistra. Počas užívania hormonálnej antikoncepcie sa nejedná o menštruáciu, ale o krvácanie z vysadenia, respektíve zo spádu hormónov. Pri nejasnostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.

 • 7 dnova pauza a hnacka

  , Autor: Slavikkk

  Zdravim, chcem sa opytat, ci som dostatocne chranena pocas 7 dnovej pauzy, ak som mala hnacku, pockat teda, do skoncenia pauzy, alebo zacat s uzivanim tabletiek uz skor(popripade v ten den,kedy som zaregistrovala hnacku-5.den)??? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste mali hnačku počas 7 dňovej pauzy, nemá to žiaden vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie. Po skončení 7 dňovej pauzy pokračujte v užívaní nového blistra podľa plánu.

 • Špinenie

  , Autor: Iglia

  Dobrý deň užívam už rok antikoncepciu mistra a v poslednom čase som si všimla špinenie (hnedé) nie je toho veľa ale aj tak sa chcem opýtať či je to v poriadku.. v sobotu mi začína 7 dňová pauza tak nie je to náhodou kvôli tomu?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie je špinenie, či krvácanie aj mimo pauzy pomerne časté. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Zabudnutá tabletka

  , Autor: Domčičiak

  Dobrý deň, zabudla som si vziať poslednú tabletku pred 7dňovou pauzu. HAK používam :Mistra. Tabletky pri sebe momentalne nemám a najbližšie si budem môcť vziať až zajtra, lenže od zajtra mi začína tá 7 dňová pauza je to problém ? Ak budem mať nechránený pohlavný styk nastáva riziko otehotnenia ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak neužijete poslednú tabletku blistra, ale začnete 7 dňovú pauzu o deň skôr, teda v deň, kedy ste mali pôvodne užiť poslednú tabletku, za predpokladu, že po skončení 7 dňovej pauzy budete pokračovať v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie, účinok bude zachovaný, hoci cyklus sa Vám posunie o deň skôr.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Kikin12

  Dobrý deň , potrebovala by som poradiť, už roky beriem antikoncepciu dienorette , sem tam zabudnem jednu tabletku za mesiac zobrať ale vždy mi príde menštruácia na čas ( to znamená 3-4 deň po skončení balíka )
  Tento mesiac som tiež zabudla vziať jednu a menštruácia mi mešká už týždeň , test som si robila ,je negatívny ale nakoľko som čítala vaše príspevky ,že treba až po 14 dňoch skúsiť,tak sa chcem spýtať ako ďalej s užívaním antikoncepcie , mám ich zacat brat teraz od pondelka ? Alebo počkať ešte týždeň ,urobiť si test a potom ? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pokračoval by som v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie podľa plánu. Ak Vám končí 7 dňová pauza v nedeľu a v pondelok začína nový cyklus, začnite s užívaním tabliet. Počas užívania hormonálnej antikoncepcie, aj napriek pravidelného užívania, nemusí dôjsť ku krvácaniu z vysadenia počas 7 dňovej pauzy, krvácanie sa môže objaviť prakticky počas celého cyklu. Odsledujte si to.