Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
11,690 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Gestagenová

  , Autor:

  Dobrý deň, mám Desirett ale priberám pri nej a som príliš opuchnutá. Existuje aj iná čisto gestagenová antikoncepcia ktorá by nemala také vedľajšie účinky? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, čo sa týka čisto gestagénovej hormonálnej antikoncepcie, exitujú ešte preparáty Azalia a Isaniva, ktorých účinná látka je úplne rovnaká ako u Desirett a preparát Zlynda, ktorá má inú účinnú látku ako Desirett. S istotou Vám nikto nepovie, či pri zmene preparátu vymiznú vedľajšie alebo nežiadúce účinky. Navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Antikoncepcia zmena

  , Autor:

  Dobrý deň, od októbra 2019 som brala Axia daily, od februára 2021 zmenená na Desirett kvôli bolestiam hlavy. Nerodila som, mám 30 rokov.

  Na neurologiu ešte idem,ale podľa výsledkov z magnetickej rezonancie tam mám nejaké lezie ktoré spôsobili migrény alebo prekonanie nejakej infekcie z domácich zvierat. Vraj z toho mám bolesti hlavy.

  Môžem sa vrátiť ku kombinovanej antikoncepcii? Gestagenová nie je pre mňa tá správna voľba, lebo menzes je veľmi nepravidelný a keď ho dostanem tak dlho trvá a niekedy je aj silný. Plus k tomu mám aj špinenie týždeň pred a týždeň po menzese, čiže do mesiaca mám možno týždeň pokoj. Odkedy ju beriem v podstate nonstop nosím vložky a je to nepríjemné už pre mňa. Preto by som sa chcela vrátiť ku kombinovanej keďže teliesko, že nemôžem mať keď som ešte nerodila .

  Prípadne akú antikoncepciu by som ešte mohla mať aby som mala pravidelný menzes ako pri kombinovanej. A aby bola dostatočne spoľahlivá.

  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, bez neurologického vyšetrenia a jednoznačného stanovenia diagnózy kombinovanú hormonálnu antikoncepciu neužívajte! Áno, gestagénová antikoncepcia má vedľajšie a nežiadúce účinky, ktoré sú často obmedzujúce. Môžete ju vysadiť a chrániť sa bariérovo, napríklad kondómom, prípadne si aplikovať lokálne pôsobiaci spermicídny vaginálny gél. Vnútromaternicové teliesko sa dá zaviesť aj nerodivším ženám, nie je to však bežné.

 • Gestagenová antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, že či existuje aj taká čisto gestagenová antikoncepcia, pri ktorej by žena mala aj pravidelný menzes (krvácanie) ako pri kombinovanej? Aby všetkých 28 tabliet nebolo rovnakých, ale boli by tam aj placebo tabletky alebo pauza. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, existuje aj čisto gestagénová hormonálna antikoncepcia, krvácanie však pri nej pravidelné pravdepodobne nebude. Tak isto existuje aj kombinovaná hormonálna antikoncepcia v schéme 24+4, kde posledné 4 tabletky sú placebo, ako aj v schéme 21+ 7 dní pauza, kedy dôjde ku krvácaniu z vysadenia. Odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

 • Gestagenová

  , Autor:

  Dobrý deň, mam Desirett, začala som druhý blister, 7 tableta, minulý týždeň od prvej tablety z druhého blistra som mala menzes, teda aspoň myslím, ze to bol menzss. Teraz po 7 tablete, aj po menzese v podstate ked vysadím antikoncepciu mám znova čakať menzes z vysadenia? A potom každých cca 28 dní? Menzes som mávala pravidelný pred antikoncepciou. Bude aj po nej hneď pravidelný, alebo to potrvá pár mesiacov, kým bude. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania antikoncepcie sa nejednalo o menštruáciu, ale o krvácanie, ktoré sa môže vyskytovať počas celého cyklu, to je nevýhoda tejto gestagénovej antikoncepcie. Táto antikoncepcia sa užíva kontinuálne počas celého cyklu, teda jedna tableta každý deň, bez ohľadu na možné krvácanie. Ak ste sa rozhodli vysadiť antikoncepciu, Desirett môžete prestať užívať kedykoľvek, kedy chcete. Počnúc dňom, keď prestanete Desirett užívať, nie ste viac chránená pred otehotnením a menštruačný cyklus by sa mal upraviť do pár mesiacov.

 • Priberanie

  , Autor:

  Dobrý deň, od 15.2 som prešla na Desirett. Odvtedy sa mi zdá, že príliš priberám aj napriek pravidelnému cvičeniu, strave, nejem sladké,nepijem sladene nápoje. Keď som mala Axia daily tak som s takýmto režimom schudla takmer 10 kíl. V pondelok 8.3. som mala absolvovať vyšetrenie na neurologii, bohužiaľ lekár neordinoval, čiže ďalší termín mám až o mesiac, a až s výsledkami pôjdem ku gynekologovi. Bojím sa, že priberanie sa nezastaví,a pokiaľ absolvujem vysetrenie na neurologii poprípade MRI, alebo iné, tak priberiem aj 10 kíl. Neviem či existuje aj iná gestagenová antikoncepcia,a či by mi zmena vôbec pomohla. Ďakujem za každú radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, okrem Desirettu je ešte nízkodávková Azalia, či Isaniva. Z vysokodávkových gestagénových antikoncepcií je na trhu Zlynda. Ak však máte obavu z priberania, čo je možný vedľajší/nežiadúci účinok hormonálnej antikoncepcie, môžete antikoncepciu na mesiac vysadiť a po neurologických vyšetreniach sa rozhodne, čo, a či vôbec, budete užívať ďalej.

 • Gestagenova antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý deň,ako si mám pri čisto gestagenovej antikoncepcii vyrátať "menzes" alebo krvácanie. Už mesiac žijem ako na ihlách, a nonstop s použitím hygienických vložiek, čo je pre mňa dosť nepríjemné aj obmedzujúce, ale keďže sa bojim kedy má krvácanie môže prekvapiť, či v noci či cez deň, tak pre istotu ich stále mám . ďakujem za každú radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri gestagénovej antikoncepcii si to presne nevyrátate, to je jej nevýhoda. Preto, ak to okolnosti a možnosti dovoľujú, je vhodnejšia kombinovaná hormonálna antikoncepcia.