Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,341 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Antikoncepcia účinok

  , Autor: Asdffdsa

  Dobrý večer, beriem antikoncepciu, viem, že lubovnik bodkovaný, antibiotiká,grapefruit, sója, sladké drievko znižujú jej účinok. Môže účinok znížiť aj škorica a zázvor? Našla som, že v rozumnej miere nie,ale pijem napríklad veľa čaju, či už zelený, alebo bylinkové ako medovka, mäta, materina dúška, žihľava a teraz v chripkovom období aj čaje na prechladnutie zazvorové a podobne, tie obsahujú zázvor, škoricu a drievko. Môže mi to ten účinok znížiť aj keď je to len v čaji? Prípadne vyššie spomínané bylinky a potraviny? Ak áno, mám sa po takom čaji či potravine chrániť 7 dní kondómom? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa jedná o bežne dostupné sáčkové čaje, množstvo byliniek v nich je minimálne a vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie tiež malý. Problém môže spôsobovať väčšie množstvo čerstvo porciovaného čaju. Museli by ste ho však vypiť väčšie množstvo a súbežne s antikoncepciou.

Podobné otázky

 • Ant

  , Autor: Ivkaaa

  Dobrý deň, už som písala otázku ..Sa chcem opýtať ak som z posledného blistra užila len 11 tabletiek a potom som mala 7dnovu pauzu či to má tiež vplyv na účinnosť HAK? Ďakujem

  Odpoved
  Momentom vysadenia antikoncepcie stratila antikoncepcia účinok. Sedemdňová pauza sa nemôže robiť hocikedy, nerozumiem, prečo ste postupovali uvedeným spôsobom.

  Ak začnem na ôsmy deň užívať znova Hak..kedy začne HAK účinkovať? Alebo ako mám teraz postupovať? Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepoznám presnejšie informácie a okolnosti, ale ak ste pri oddialení menštruácie postupovali tak, že ste kontinuálne pokračovali po doužívaní prvého blistra v užívaní jedenástich tabliet z druhého blistra a až následne si urobili sedemdňovú pauzu, pokračujte v užívaní nového blistra po skončení pauzy. Za týchto okolností by mal byť, za predpokladu pravidelného užívania tabliet, účinok hormonálnej antikoncepcie okamžitý.

 • Antk

  , Autor: Ivkaaa

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať či tabletky Forcapil majú vplyv na účinnosť HAK?
  A tiež sa chcem opýtať ak som z posledného blistra užila len 11 tabletiek a potom som mala 7dnovu pauzu či to má tiež vplyv na účinnosť HAK? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínaný výživový doplnok nemá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie. Momentom vysadenia antikoncepcie stratila antikoncepcia účinok. Sedemdňová pauza sa nemôže robiť hocikedy, nerozumiem, prečo ste postupovali uvedeným spôsobom.

 • Posunutá antikoncepcia

  , Autor: Liv_b

  Dobrý deň. Uživam antikoncepciu karhleight. Zostali mi posledné dve tabletky v treťom tyždni pred placebo, no dnes som si vzala placebo pretože by som nutne potrebovala dostať menštruáciu skôr. Neviete mi poradiť, či som náhodou nespravila niečo čim by som si mohla uškodiť. Bude mať antikoncepcia účinok aj naďalej? Môžem pokračovať v braní placebo a potom pokračovať v novom blistry alebo mám užiť potom aj tie dve z tretieho tyždňa čo som neužili?

  Ďakujem za radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste si skrátili cyklus o dva dni a začali ste užívať placebo tabletky, po dobratí placebo tabliet pokračujte v užívaní nového blistra. Spomínané dve tabletky z prvého blistra neužívajte, blister vyhoďte.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Viki65

  Dobrý večer, chcela som sa opýtať ak som brala už antikoncepciu ale už som prestala lebo mi nevyhovovala ale keď začnem brat o mesiac novú tak bude mat účinok ? A mám začať brat v deň menštruácie ?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, pri opätovnom užívaní hormonálnej antikoncepcie po viactýždennej pauze sa opäť začína s užívaním prvej tabletky blistra v prvý deň menštruácie. Za predpokladu pravidelného užívania bude mať antikoncepcia účinok, nemusíte sa obávať.