Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Antikoncepcia

  , Autor: Viki65

  Dobrý večer, chcela som sa opýtať ak som brala už antikoncepciu ale už som prestala lebo mi nevyhovovala ale keď začnem brat o mesiac novú tak bude mat účinok ? A mám začať brat v deň menštruácie ?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, pri opätovnom užívaní hormonálnej antikoncepcie po viactýždennej pauze sa opäť začína s užívaním prvej tabletky blistra v prvý deň menštruácie. Za predpokladu pravidelného užívania bude mať antikoncepcia účinok, nemusíte sa obávať.

Podobné otázky

 • Antikoncepcia a vitamíny

  , Autor: Daniella72

  Dobrý deň, beriem už vyše týždňa antikoncepciu Levonille a chcem sa opýtať, či vitamíny ako vitamín C,D, železo, Omega 3, nebudú znižovať jej účinok.
  Vopred ďakujem za odpoveď!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie, vitamíny, železo ano omega-3 mastné kyseliny neznižujú účinok hormonálnej antikoncepcie. Vhodnejšie je však neužívať všetko naraz, ale antikoncepciu užiť v inom čase, ako ostatné výživové doplnky.

 • Antikoncepcia vreya

  , Autor: Luci1568452

  Dobrý večer, už som Vám písala ohľadom užívania antikoncepčnej tabletky vreya, ktorá sa mi skoro vždy zasekne v hrdle pri prehĺtaní pre jej malú veľkosť, napriek tomu aj keď ju zapíjam dostatočným množstvom vody a robím všetko preto aby sa to nestalo. Preto sa chcem spýtať či si tabletku môžem vložiť do prázdnej vegánskej kapsuly vyrobenej z buničinovej vlákniny aby som zväčšila veľkosť antikoncepčnej tabletky a tak zabránila zaseknutiu. Za odpoveď ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, takáto malá tabletka sa Vám nezasekne v hrdle, práve naopak, zväčšením objemu prehĺtaného sústa sa zvyšuje riziko zaseknutia. Pri problémoch s prehĺtaním navštívte otorinolaryngológa, môžete mať zväčšené krčné mandle.

 • Antikoncepcia- ako ďalej pokračovať v užívaní

  , Autor: Slavikkk

  Dobry den, pan doktor, uzivam momentalne 3. blister neprerusovane (bez 7 dnovej pauzy), no kedze, som prednedavnom zacala spinit (co sa teda zvykne stavat pri neprerusovanom uzivani), tak som po dobu 4 dni brala po 2 tablety denne, namiesto jednej (na odporucanie pani doktorky-prestanem skor spinit).Prestala som a dalej pokracujem v uzivani jednej tablety. Tusim, ze sa tam nejako krati cyklus, ako mam dalej pokracovat v uzivani? Mam dobrat akoby celych 21 dni, alebo odcitat tie tablety, ktore som si pocas spinenia vzala navyse? Chcem v tom mat jasno a vediet, kedy presne si teda mozem urobit najblizsiu 7 dnovu pauzu a byt stale chranena. 8.1. som teda zacala uzivat 3.blister a od 10. do 13.1.(v case, kedy som zacala spinit) som uzivala spominane 2 tablety. Dakujem krasne za odpoved!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ako ste správne napísali, počas kontinuálneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie, ktoré sa ale odporúča užívať maximálne dva blistre za sebou, sa špinenie môže vyskytovať. Nemyslím si, že je rozumné vedome užívať dvojitú dávku tabliet hormonálnej antikoncepcie. Nie je istota, že sa špinenie zastaví,
  aj keď k tomu väčšinou dôjde. A navyše budete mať nedostatok tabliet hormonálnej antikoncepcie na dokončenie cyklu. Najjednoduchšie je dobrať aktuálny blister, aj keď budete mať skrátený cyklus o štyri dni, následne si realizovať sedemdňovú pauzu a po nej pokračovať v užívaní nového blistra hormonálnej antikoncepcie. Pri nejasnostiach neváhajte kontaktovať Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Simičko

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či je možné otehotnieť aj keď užívam antikoncepciu Adele ? S partnerom sme mali nechránený pohlavný styk a na konci súlože so mňa "vytielko" niečo ako ejakulát, ale partner sa urobil až vonku na servítku.
  Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste plne chránená a môžete mať nechránený pohlavný styk aj s ejakuláciou do pošvy.

 • Antikoncepcia

  , Autor: luckalucinka

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať nikdy som antikoncepciu nebrala ,dr mi povedala aby prvou tabletkou som začala až na 5 den ako mi začne menzes,aby sa mi upravil cyklus pretože som ho mala nepravidelny ,budem uz hneď ten prvý deň ako začnem brat antikoncepciu chranena?nemusím sa báť ze otehotniem? Na 8 deň začnem brat normálne pravidelne každý deň
  .A ešte ma zaujíma mam antikoncepciu LEVONILLE,je tam 21 ružových tabliet a 7 bielych čítala som letak a vtom bolo ze tých 7 bielych tabletiek mam brat počas 7 dňovej pauzi na 8 deň znovu ružovú,lenže moja dr mi povedala ze tých 7 dni počas pauzy nemám brat ziadne tabletky ,až na 8 znova a takto dookola.No od budúceho mesiaca ked budem brat antikoncepciu a pride znovu ta 7 dňová pauza som aj počas nej chranena?menzes mam max 4dni.dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, prvá tabletka hormonálnej antikoncepcie má užiť na prvý deň menštruácie, za týchto okolností ste chránená okamžite a nie je potrebná doplnková ochrana. Ak užijete prvú tabletku na 2.- 3. deň menštruácie, je potrebné sa doplnkovo chrániť aspoň 7 dní. Ak tabletku užijete neskôr, ako na 3. deň menštruácie, vhodnejšie je používať doplnkovú formu ochrany (kondóm) počas celého prvého cyklu. Ako ste správne napísala, blister Levonille obsahuje 28 tabliet, z toho 21 ružových tabliet je aktívnych - obsahujúcich hormóny a 7 bielych tabliet je neaktívnych, neobsahujúcich hormóny - placebo tabletky. Placebo tabletky sa užívajú iba kvôli tomu, aby žena nezabudla užiť tabletku hormonálnej antikoncepcie, tým pádom pacientka kontinuálne užíva každý deň tabletku, hoci ako som už spomínal, placebo tabletky neobsahujú žiaden hormón, takže sa teoreticky nemusia užiť, musíte si ale potom odsledovať deň začiatku užívania prvej aktívnej tabletky z nového blistra. Počas užívania hormonálnej antikoncepcie sa nejedná o menštruáciu, ale o krvácanie z vysadenia, respektíve zo spádu hormónov. Pri nejasnostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.