Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Cvicenia na spevnenie brucha

    Dobry den,

    V roku 2020 som absolvovala prirodzeny porod bez komplikacii. V roku 2021 som bola operovana laparoskopicky na slepe crevo. Po tejto operacii som mala par mesiacov zvacsene brucho. Nasledne som o polroka na to bola znovu druhykrat tehotna. Teraz som rok po druhom porode a brucho sa mi zmensilo na velkost po operacii. Cize ho mam trochu vacsie. Moze to byt tou operaciou ze sa brucho ako keby uz nevrati do povodneho stavu a ostane trochu vacsie? Ine tazkosti nemam. Na nic sa neliecim. Mohla by som zacat cvicit cviky na posilnenie brucha? Dakujem Vam pekne za odpoved.

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    Bruško by sa malo dať vrátiť do pôvodného stavu správnym cvičením. Odporúčam však navštíviť fyzioterapeuta, aby Vás vyšetril. Či náhodou nemáte diastázu alebo či ranky po laparoskopii nie sú tzv. aktívne. Naučí Vás ako začať cvičiť, následne si môžete už cvičiť sama. Je tam dôležité zvoliť vhodné cviky na celý hlboký stabilizačný systém, nielen na povrchové brušné svaly, správne pri tom dýchať atď. Často sa stretávam s tým, že ženy po pôrode začnú cvičiť samé doma a bruško sa vôbec nemení lebo cvičia nevhodné cviky. Držím palce. Pekný deň