Poradňa fyzioterapeuta

Poradňa fyzioterapeuta
130 otázok

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa fyzioterapeuta
 • Cvik

  , Autor: Nika24

  Dobrý deň. Môj problém spočíva v bloku kŕčnej a hrudnej chrbtice. Mesiac chodím na rehabilitácie kde mi aj ukázali cviky na doma. K nim patrí aj mačací chrbát, pri ktorom upažíme ruku a s nádychom sa vytáčame do strany pričom sa pozeráme za rukou, s výdychom sa vraciame do základnej polohy. Keď prevádzam tento cvik, pri vracaní sa do základnej polohy keď položím ruku na zem a zapriem sa o ňu začne mi praskať v kŕčnej chrbtici. Deje sa to len na pravej strane. Táto strana mi aj robila problémy bolesti som pociťovala tam. V oblasti lopatky. Mám tento cvik prevádzať ďalej alebo ho mám radšej vynechať? Ďakujem.

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň.
  Zásada rehabilitačného cvičenia je, že sa nemajú cvičiť cviky, pri ktorých pociťujeme bolesť. Cvik je potrebné cvičiť plynulo pomaly. Ak Vám pri cviku praská v krčnej chrbtici tak cvik zatiaľ necvičte a pri najbližšej terapii cvik skonzultujte s fyzioterapeutom. Skontroluje či ho cvičíte správne a či je pre Vás vhodný. Niekedy sa stáva, že zvuky počuť pri pohybe lopatky, ktorá sa trie o rebrá. Ale pri samotnej krčnej chrbtici treba byť opatrný.
  Pekný deň

Podobné otázky

 • Problém s chôdzou- bolesť asi kĺbu

  , Autor: Heňón

  Dobrý deň. Chcem vás poprosiť o názor ohľadom mojich zdravotných komplikácií. V 3. trimestri gravidity som začala mať problém s chôdzou. Začala som chodiť takzvanou kačacou chôdzou kvôli bolesti v bedrovom, možno sakralnom kĺbe. Neviem ľavou nohou vykročiť rovným krokom skrz ťahanie a bolest, ktorá mi vyžaruje až smerom do stehna. Rátala som s tým, že po pôrode to zmizne ale zatiaľ som týždeň po a bolesť mi komplikuje starostlivosť o novorodenca. Som objednaná k ortopedovi, ale chcela by som počuť aj váš názor. Ci je možné to nejako napraviť. Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň.

  Objednajte sa aj k fyzioterapeutovi alebo rehabilitačnému lekárovi (fyziatrovi), aby vyšetrili či ide o problém s chrbticou a platničkami alebo s krížovobedrovým kĺbom alebo so svalmi. Niekedy stačí pár cvikov a problém sa rýchlo vyrieši. Držím palce

 • Točenie hlavy

  , Autor: matulka-c

  Dobrý deň už dlhšiu dobu mám točenia hlavy a stratu rovnováhy , mám stuhnutú šiju a skoliózu neviem ako si pomôcť som v 8 týždni tehotenstva vedeli by ste mi niečo odporučiť

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Môže ísť o problém, ktorý vychádza z krčnej chrbtice. Tam by bolo vhodné ísť k fyzioterapeutovi.
  Alebo môže ísť o tzv. vestibulárny syndróm, kde je problém vo vnútornom uchu. Vo vnútornom uchu je umiestnený labyrint a tri drobné kanáliky so špeciálnou tekutinou a bunkami, ktoré informujú mozog o polohe hlavy. Niekedy sa tu vytvoria kryštáliky, ktoré dráždia receptory v kanálikoch a vyvoláva to pocit točenia hlavy, niekedy až pocit na zvracanie, stratu rovnováhy. Existujú polohové manévre na diagnostikovanie vestibulárneho syndrómu a následne aj polohové cviky na uvoľnenie kryštálikov. Odporúčam vyhľadať ORL lekára, ktorý sa venuje poruchám vestibulárneho systému, aby zdiagnostikoval, či je problém v tomto systéme alebo nie. Pekný deň

 • Krcna chrbtica

  , Autor: Romana3105

  Dobry den,pocas prace som mala sedave zamestnanie a odkedy som uz 3.rok na materskej,krcna chrbtica ma bolieva takmer stale. Momentalne mam 12.tyzdnovu dcerku ktoru kojim a s chrbticou mam este vacsie problemy. Snazim sa cvicit,chodim raz za mesiac na masaze ale pomaha to len kratkodobo. Stale mam pocit stuhnuteho svalstva.Posledny mesiac ma zacal boliet aj hrudnik,lava strana,ako keby od rebra,nie stale ale je to taka jemna bolest,obcas pichnutie,zalezi v akej polohe som,ci lezim alebo sedim,tiez ako sa vyspim. Pri dychani alebo pohybe bolest nieje. Viete mi prosim poradit cvicenie na ulavu od bolesti?

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Veľmi rada by som Vám poradila cvičenie na úľavu od bolesti, ale nie je to také jednoduché. Bolesti bývajú málokedy v tom mieste, kde je problém. Je dôležité si telo správne vyšetriť a cvičiť ho ako celok. Neexistuje neutrálny cvik, ktorý zaberie každému. Každý sme individuálny. Ideálne by bolo nastaviť Vám cviky na mieru na Váš problém. Navštívte fyzioterapeuta, ktorý Vám poradí správne cvičenie. Určite je dôležité rozdýchať bránicu, cvičiť hlboký stabilizačný systém, nejaké automobilizačné cvičenia. Podľa toho, čo píšete máte pravdepodobne aj zablokované rebrá – môže to byť z kojenia, keď držíte dcérku. Takže by boli fajn aj nejaké mobilizačné techniky. S týmto všetkých Vám vie pomôcť fyzioterapeut.
  Pekný deň

 • Tenisový laket

  , Autor: Iva2

  Dobrý deň, už 3 mesiace mam problémy s tenisovým lakťom na oboch rukách. Pracovala som v reštaurácii v kuchyni. Tie 3 mesiace som doma nepracujem,nenamaham ruky.. Ale bolesť stále pretrváva. Ortopéd mi dal len nejakú masť ktorá obsahuje Chili papričky ale nemôžem ju používať nakoľko mám astmu a masť mi vyvoláva záchvaty.. Dá sa nejako pomôcť doma mimo lekárov? Dakujem

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Vzhľadom k tomu, že bolesti máte už tak dlho aj napriek tomu, že už nemáte záťaž, by som odporúčala aspoň jednu návštevu fyzioterapeuta. Vyšetrí si Vás a odporučí Vám terapiu. Je dôležité vyšetriť, či nie je bolesť prenesená aj z iných miest. Mnohokrát sa bolesť prenesie aj z krčnej chrbtice alebo ramenného pletenca. Fyzioterapeut Vás naučí ako si masírovať predlaktie, naučí Vás cviky na uvoľnenie svalstva predlaktia a zacentrovanie ramenného pletenca a krčnej chrbtice. Môžete skúsiť zatiaľ doma masírovanie mäkkou loptičkou (na soft tenis) – oblasť celého predlaktia od zápästia až po boľavé miesto. Ak však bolesť nebude ustupovať navštívte fyzioterapeuta alebo rehabilitačného lekára. Prajem skoré uzdravenie

 • Diastíáza

  , Autor: victoriaq

  Dobrý deň. Som vyše 4 mesiace po pôrode sekciou. Je to môj druhý pôrod - prvý bol pred 6 rokmi spontánny. Pri oboch deťoch som mala výrazne veľké brucho, všetko mi to tlačilo dopredu najmä v okolí pupka. Po prvom tehotenstve keď som mala 25 sa mi to vrátilo do normálu, momentálne ma však trápi diastzáza. Nevyzerá byť veľká - tak na 1-2 prsty, ale robí sa mi "strieška" a brucho je stále dosť vypuklé aj napriek tomu, že vážim takmer ako pred otehotnením. Snažila som sa cvičiť aj podľa internetu, ale zatiaľ nevidím nejaký extra efekt. viem, že to takto online nevyriešime a plánujem navšetíviť terapeuta aj osobne, skôr som sa chcela ale opýtať, či máte skúsenosť, aby diastáza robila problémy s trávením. Totiž od sekcie ma trápi nafukovanie viac menej bez ohľadu na to čo zjem. Mám ísť aj na alergológiu nech ma pre istotu ešte otestujú, ale mám pocit že to môže mať súvis aj s oslabenou brušnou stenou. Minule som nešťastne skúsila cvik na brucho a takmer týždeň som mala hnačku. Myslíte, že je to možné? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Diastáza svalov a fascií brucha má výrazný dopad hlavne na stabilitu chrbtice. Pri diastáze je však uvolnený hlboký brušný sval (musculus transversus abdominis) a tým pádom brušná stena nie je opora pre vnútorné orgány v brušnej dutine a preto sa často vyskytujú problémy s trávením a peristaltikou čriev.
  Diastáza svalov brucha je počas tehotenstva prirodzený fyziologický dej. Ako maternica rastie, tak sa pravá a ľavá časť priameho brušného svalu rozostúpi a vytvorí sa medzi nimi medzera. Je to preto, aby sa v brušnej dutine vytvoril priestor pre dieťa. Po pôrode by sa malo brucho vrátiť do pôvodného stavu. Ak je však väzivo medzi týmito dvoma pruhmi svalu oslabené alebo málo elastické, tak to nedokáže. Je to nežiadúci stav, ktorý je potrebné riešiť.
  U žien, ktoré rodili sekciou môže byť diastáza dôsledkom rezu alebo žiadnej popôrodnej rehabilitácie. Včasná rehabilitácia vie dopomôcť k rýchlejšej rekonvalescencii a k náprave distenzie steny brucha.
  Je potrebné vyšetriť brušnú stenu nielen pohmatom, ale aj pomocou metódy USG, kde lekár posúdi rozsah a vie následne posúdiť či sa stav dá upraviť špeciálnym cvičením, alebo je nutná operačná liečba.