Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Zaseknutý sedací nerv v tehotenstve

    , Autor: Kaja462

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať mám pravdepodobne zaseknutý sedací nerv. Bola som s tým na neurológii dali mi obstrek nakoľko som tehotná tak veľa možnosti nebolo. Obstrek mi pomohol to trochu zmierniť ale stále mavam dni kedy nemôžem poriadne ani chodiť. Dal mi aj cviky ktoré nepomáhajú. Chcela by som sa vás opýtať čo by ste mi poradili žiadny fyzio ktorý má skúsenosti s tehotnymi v mojom okoli nieje. Už som zúfalá z toho že nemôžem normlane behať iba s bolesťami. Ďakujem za odpoved.

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    Navštívte fyzioterapeuta - nemusí byť špecializovaný na tehotné ženy. Príčin, prečo máte problémy s chôdzou, môže byť viac. Nemusí ísť len o zaseknutý sedací nerv. V tehotenstve býva často problém aj s tzv. SI-kĺbom (ide o kĺbne spojenie krížovej kosti a panvovej kosti). A tento kĺb môže byť buď zablokovaný alebo naopak uvoľnený, keďže hormóny v tehotenstve postupne uvoľňujú väzy panvy a tým pripravujú telo na pôrod. Takže aj terapia je iná pri blokáde a iná pri uvoľnení. Môžete mať aj nerovnováhu svalov v oblasti bedrového kĺbu. Môžete mať zošikmenú panvu (napr.v dôsledku skoliózy) a tým môže dochádzať k väčsiemu tlaku do SI-kĺbu na jednej strane v dôsledku zvýšenej váhy počas tehotenstva. Bohužiaľ Vám neviem poradiť nič konkrétne, keďže som Vás nevidela a nevyšetrila. Všeobecne však platí, že sa neodporúča sedieť v hlbokom kresle - zhoršuje to problém v bedrovej časti vyžarujúci do dolnej končatiny - preťažuje to SI kĺby. Neodporúča sa nahrievať v horúcej vani alebo sprche. Chvílkovo sa môžete v horúcej vode cítiť dobre, ale následne nastáva zhoršenie. Ak teplo, tak suché. Mnohým tehotným ženám pomáha napr.tejpovanie - určite však u odborníka.
    Prajem rýchle zotavenie