Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Sedenie v tvare W

    Dovry den,

    chcela by som sa informovat ci sedenie v tvare W u mojho 20 mesacneho dietata je potrebne riesit alebo nie. Sadne si vzdy to tejto polohy pricom vsetkymi fazami vyvoja sme si do teraz presli riadne. Vsade pisu
    ze je to nevhodna poloha a moze ovplyvnit bedrove klby. Avsak som narazila na studiu z roku 2020 kde nic take nebolo dokazane. A ze casom takyto sed vymizne. Vedeli by ste mi prosim poradit? Dakujem pekne.

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    Sedenie v tvare "W" býva najčastejšie preto, že detičky sa ním akoby zastabilizujú v určitej polohe. Pri tomto type sedenia sú však v nesprávnej pozícii kĺby dolných končatín - najmä bedrový kĺb. Nožička je vtočená akoby dovnútra čo negatívne ovplyvňuje aj postavenie panvy a následne chrbtice. To, že synček prešiel všetkými fázami vývoja ešte neznamená, že boli všetky tieto fázy ideálne.
    Odporúčam konzultáciu a vyšetrenie u fyzioterapeuta, ktorý sa venuje Vojtovej metóde a je schopný vyšetriť Vášho synčeka.

    Prajem pekný deň