Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Kopanie nohami v ľahu

    Dobrý deň. Mám 4rocneho syna, ktorý ma detskú mozgovú obrnu. Niektorí Dr.píšu kvadruparezu, niektorí diparezu. Ruky vie používať, ma pinzetovy uchop, jemná motorika je slabšia oproti rovesníkom. Vacsinou( tak v 90% prípadov) ak si syn ľahne na chrbatik( pri zaspávaní, keď dlhšie leží napr na gauči) začne kopať nohami. Vyzerá to ako mix plávania a bicyklovania. Epilepsiu nemá. Tieto pohyby robí vedome. Ak ho napomeniem prestane alebo odpovie na mnou položenú otázku. Proste leží a kope nohami. Neviem, či je to v poriadku. Robí to viacmenej odmala. Vacsinou ma ruky v päsť a robí grimasy. Stalo sa ale aj to, ze mal ruky otvorené a smial sa. Ďakujem za odpoved.

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    Počas mojej praxe som sa nestretla s tým, aby takéto pohyby robili deti s DMO vedome. Ale píšete, že to robí odmala. Skonzultujte to so synčekovym lekárom a fyzioterapeutom, ktorý sa priamo venuje tejto problematike.
    Prajem pekný deň