Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Bábätko ma rôzne hrubé koncatiny

    , Autor: veve2019

    Dobrý deň pani doktorka, prosím o radu. Moja 4-mesačná dcéra ma pravú ruku aj s nožičkou trochu hrubšie ako na ľavej strane. Dokonca na nich ma o jeden “kožný zarez/ riasu” viac na stehienka a na ramene. Dcéra je inak veľmi šikovná, prospieva dobre. Pred dovŕšením 4 mesiacov sa naučila pretáčať z chrbta na bruško (zatiaľ iba na jednu stranu a to švihom ľavej nôžky cez pravú nôžku a následným pretočením). Taktiež som si všimla že pri pasení baránkov ľavú ručičku v posledných troch týždňoch vystiera, pravú ma ešte stále väčšinou na predlaktí ale občas nadvihne lakeť aj na tejto ruke a pomaly ju posúva na podložke spod hrudníka smerom hore. Prosím je podľa vás všetko v poriadku? Uvažujem či sa vyvíja asymetricky, avšak nemá zležanu hlavičku, bez problémov otáča hlavičku na obe strany, taktiež do oboch rúk chytá hračku.

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.
    V období 3 mesiacov je fyziologické, že je symetrická opora a predlaktie v polohe na brušku. V období 4,5 mesiaca dochádza už k nesymetrickej opore - čiže jedno predlaktie je v opore a druhú ruku dieťatko natiahne dopredu. Avšak opora o obe dlane na brušku by mala byť až okolo 6 mesiaca. Každé dieťatko je však individuálne. Závisí nielen na veku od narodenia ale aj tzv. gestačneho veku - či bolo dieťatko narodené v termíne alebo predčasne. Závisi aj na postavení trupu, panvy, hlavičky.. podľa vášho popisu neviem určiť či je všetko v úplnom poriadku. Podľa mňa je vždy lepšie ísť v tomto období za odborníkom ako neskôr ľutovať. Fyzioterapeut alebo rehabilitačný lekár, ktorí sa venujú Vojtovej metóde Vám vyšetria dcérku či je vývoj v poriadku. Často nejde o nič vážne a postačia rady ohladom nosenia a úchopu bábätka. V tomto období sa to dá väčšinou veľmi jednoducho a rýchlo upraviť. Časom sa vie asymetria zafixovať a nesieme si ju po zvyšok života ako napr.skoliózu. Držím palce. Pekný deň