Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Skolioza a husle

    Dobry den, chcela by som sa poradit, dcere (15) zistili skoliozu, este sa nevie presne, ale okolo 30 stupnov. Hra na husliach, od septembra nastupuje na konzervatorium, zhorsia jej husle stav? Samozrejme zacne cvicit a asi aj nosit korzet, moze pritom s huslami pokracovat?

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.
    U detí, ktoré hrávajú na husliach je takmer vždy prítomná asymetria trupu a ramien. Pretože veľmi veľa času trávia deti pri hraní v nesymetrickej polohe. Cvičenie je pri skolióze veľmi dôležité, ale v tomto veku už ani korzetom chrbticu nevrátite späť do pôvodnej polohy. Pretože to nie je len o vykrivení chrbtice. Mení sa aj poloha hrudného koša, menia sa svaly. Nikto vám nebude vedieť povedať či sa skolióza v tomto veku ešte môže zhoršiť alebo už zostane zastabilizovaná. Ak ešte dcérka rastie tak riziko zhoršenia tam je.
    Prajem pekný deň