Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Špičkovanie u detí

    , Autor: DomSab

    Dobrý deň,
    uvediem svoje odpozorovanie - dcérka začala pekne chodiť, no okolo 2 rokov častejšie stúpala na špičky, tak som sa na to spýtala pediatričky a poslala nás na rehabilitácie. Absolvovali sme ich - bavilo ju to, prostredníctvom rôznych pomôcok si pekne cvičila nôžky. Praktizovali sme aj doma občasné cvičenia, hry, upozorňovanie milým slovom. No ako rastie (má teraz 3 roky), začína byť vnímavejšia a aj vrtkavejšia. Poskakuje si, hrá sa na rôzne rozprávkové bytosti, tancuje a tam vidieť, že špičkuje stále, dá sa povedať, že stojí viac-menej na prstoch. Naozaj dokáže vydržať veľa. Zatiaľ má všetky vyšetrenia v poriadku, no usudzuje sa, že to má možno zlozvyk, no ťažko sa ho zbavuje. Vedeli by ste nám prosím poradiť, čo by bolo vhodné, aby sa táto nezrovnalosť minimalizovala? Napr. sme rozmýšľali aj o športe - lyžovanie (mala by obe nožičky na zemi) :) Srdečná vďaka za odpoveď. Želám pekný deň.

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    Predpokladám, že ste absolvovali tzv. bežnú rehabilitáciu. Cvičenie s nožičkami je síce fajn, ale odporúčam navštíviť fyzioterapeuta, ktorý má certifikát na Vojtovu metódu. To znamená, že ovláda psychomotorický vývoj detičiek a dokáže vyšetriť komplexelne celý pohybový aparát Vašej dcérky. Špičkovanie totiž nie je problém len chodidla. Na to ako dieťatko chodí ma vplyv veľmi veľa veci v rámci vývoja počas prvého roku bábätka. Na základe tohto vyšetrenia Vám poradí čo by bolo vhodné. Môžete zatial vyskúšať na doma dať na nožičky vyššie členkové pevnejšie papučky, ktoré zabránia špičkovaniu. Určite to však nie je riešenie.

    Prajem pekný deň