Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Nosice - novorodenci

    , Autor: cruz

    Dobrý deň, položím ptázku ktorá zrejme zaujíma mnohé maminy. Od kedy je možné/vhodné/v poriadku nosiť bábo v nosiči? Ergonomickom, slovenskej certifikovanej značky,…. Máme novorodenca, strašne rada sa nosí na rukách, ale nás už z toho bolí chrbát aj ruky, aj by sme radi mali tie ruky občas voľné. Myslím že by sa jej v nosiči páčilo, ale má len 4 týždne,… vďaka za odpoveď :-)

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň.

    Ja nosič neodporúčam kým dieťatko samé nesedí. Vývoj bábätka začína v horizontálnej rovine - čiže svaly sa postupne aktivujú v ľahu oporou o podložku. Napr.v ľahu na chrbte sa aktivujú svaly oporou lopatiek o podložku, tým pádom sa môže zaktivovať brušné svalstvo atď. Hlavne u novorodencov sa neodporúča držanie vo vertikále. Maximálne na odrgnutie po papaní, aj to by sme si ho mali položiť na naše rameno. Mám skúsenosť, že v nosiči trávia bábätká priveľa času a môže to negatívne ovplyvniť vývoj. Bábätká sú malinké, rodič má širšiu panvu, takže nožičky bábätka sú priveľmi rozkročené až do maximálnej možnej abdukcie v bedrovom kĺbe, čo môže ničiť hlavicu bedrového kĺbu. Ideálne je bábätko položiť a hrať sa s ním alebo dať spinkať so kočika. Môžete navštíviť fyzioterapeuta, ktorý sa venuje bábätkám a ten Vám ukáže polohy ako môžete novorodenca bezpečne nosiť prípadne zavinovať, aby pokojne a kľudne spinkalo.

    Prajem pekný deň