Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • bolesti krížov

    , Autor: Iba Ja

    Dobrý den, mám 39 r., pred rokom ma seklo v krížoch a odvtedy ma tie kríže pobolievaju, chodila som aj na rehabilitácie, ktoré načas pomohli, ale bolesti sa vracaju hlavne ak robím niečo v predklone, mám aj namáhavu prácu, som kuchárka, zdvíhame a nosíme ťažké hrnce, snažím sa aj cvičit cviky na chrbticu, aj ked priznávam cez leto som nemala bolesti, tak som cvičenie zanedbala..Dá sa vôbec bolesti krížov zbavit natrvalo a ako im predchádzat? dakujem

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň,
    Pri takejto namáhavej práci akú popisujete je veľká záťaž na chrbticu. Najmä v predklone je nadmerný tlak na medzistavcové platničky. Predklon spojený s zdvíhaním ťažkých bremien je teda rizikový faktor na poškodenie platničiek. Ak Vám cvičenie uľavuje od bolesti, tak cvičíte pravdepodobne správne. Zároveň je to vhodné ako prevencia vysunutia alebo prasknutia platničky. Bolesťou vám telo dáva signál, že niečo nie je v poriadku. Takže buď ide o nadmernú záťaž alebo bolesť môže byť sekundárna od nesymetrického postavenia dolných končatín alebo panvy. Odporúčam pokračovať v cvičení.