Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Zlé spánkové návyky

    Dobrý deň, som matkou 20 mesačnej dcérky. Narodila sa v ukončenom 38.tt, počas tehotenstva cerclage,počas pôrodu komplikácie s ozvami srdca(prudké výkyvy),do roka kontroly u fyzioterapeta so zvýšeným svalovým tonusom, ktorý je už ok. Dcérka je od narodenia veľmi náročné dieťa, no nakoľko máme len jedno dieťa, ktoré bolo veľmi vytúžené, tak som ochotne vždy plnila jej túžby, priania....Nakoľko starých rodičov máme ďaleko, vydala som sa do mesta, kde veľa ľudí nepoznám, väčšinu MD sme trávili spolu samé dve večery aj s manželom. Dcérka na mne doslova lipne, keď sa na určitý čas vytratím z domu a ostáva s manželom, či babičkami, tak po mojom návrate sa odo mňa neodlepí....So zaspávaním som zle postupovala od narodenia, postupne ako rástla skúšala všetko možné, až sme sa dostali do takej fázy, že uspávať ju musím ja, lebo je inak zle, veľmi plače a dlho, ľahnem si s ňou do manželskej postele, po zaspaní ju preložím do postieľky, ale okolo polnoci sa prebudí, v poslednej dobe sa budí častejšie, resp. plače zo sna a bude šaškovať, kým si s ňou neľahnem znova do našej postele a tak si sladko spinká až do rána. Môžte mi, prosím, poradiť ako ju naučiť spať celú noc v postielke? a ako ju čo najbezpečnejšie naučiť zaspávať samú - lebo také niečo, že uložím, odídem, vrátim sa.....resp. spací tréning nefunguje, bude rev, krik aj 3 hodiny a to zas nie som ochotná podstúpiť, pretože nerada by som našej dcérke spôsobila nejaké psychické ťažkosti.ďakujem pekne za odpoveď

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Ak vychádzame z toho, že pre dieťa je aj telesná blízkosť matky dôležitou "výživou", niet sa čo čudovať, že dieťa síce pospí časť noci samé, no potom zatúži vnímať teplo a vôňu matky, lebo mu dáva pocit bezpečia a istoty, ktoré sú pre dieťa životne dôležité.
    Takže ak si chcete ušetriť tréning, vezmite ju k sebe a spite až do rána bieleho. :)