Poradňa detského psychológa

1,435 otázok

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • pobehovanie z postele

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, máme dcéru, ktorá má 2 roky a tri mesiace. Je to naše prvé dieťa. Pred piatimi mesiacmi sme prerobili detskú izbu a dali ju do novej izby a do novej veľkej postele. Všetko bolo v poriadku, sama pekne zaspávala - trvalo jej to síce dlhšie, cca 3/4hodinu si rozprávala a spievala, ale všetko v poriadku. Niekedy v noci pricupkala k nám a spala s nami.
  Teraz začína po uložení z postele pobehovať za nami do obývačky-raz cikať, raz čajík,... Najprv sme jej to vysvetľovali (keď ju uložíme a prečítame rozprávku, treba ostať v postieľke), potom sme prešli aj na vyhrážanie. Tánička je veľmi šikovné dieťa, od roka a pol nemá plienky, recituje spieva, pozná farby, ale stále je cumlíková. Tak sme sa začali vyhrážať, že keď bude behať, vezmeme jej dudinu. Ale nefungovalo ani to. Pár krát sme jej dudinu naozaj vzali, ale keď sľúbila, že už bude spinkať, tak sme jej ju vrátili. Dnes som jej ju zobrala, rozhodnutá jej ju už nevrátiť. Po hodinovom veeeľkom plači zaspala.A teraz neviem, čo ďalej. Neviem ako jej v tom behaní zabrániť.
  Ináč je Tánička veľmi šikovné,samostetné a poslušné dieťa. Nemám problémy so scénami v obchodoch, na ihrisku...poslúcha v podstate na slovo. Veľa sa sama hrá, oblieka si sama všetko okrem mikiny a bundy. Všetky kamošky z okolia mi závidia ten pokoj na rodičovskej dovolenke:-) Celý deň je skvelý, len večer sa mi malá mení na čerta.
  A možno som len ja zvyknutá na to, že poslúcha a keď to zrazu nie je podľa mojich predstáv, tak si neviem rady.
  Veľmi pekne ďakujem za radu.
  Zuzana

  Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

  Dieťa zrejme nechce ostať samé, chce byť s vami, nejako sa ubezpečiť, že ste stále tam. Pokojne ju treba zakaždým odprevadiť do postieľky, uložiť, dať dobrú noc, prípadne si ju pritúliť, aby vás cítila, vaše teplo a vôňu.