Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • rozprávanie

    Dobrý deň prajem,
    mám syna Jakuba, ktorý má 2,5 roka. Hovoriť začal asi v 25. mesiaci ale stále hovorí v ženskom rode. Neviem, či to robí naschvál, alebo sa mu to viac páči ako mužský rod. Zakaždým ho opravujem a on to potom zopakuje správne. Trvá to už cca 3-4 mesiace. Chcem sa opýtať, či to je normálny jav a upraví sa to samo, alebo to treba nejako riešiť a ako. Vyplýva z toho niečo? Nikde som sa o tom nedočítala, akurát mi jedna kamarátka povedala, že aj jej syn, keď začal hovoriť, tak tak rozrával ale trvalo to u nich len 1 týždeň.
    Ďakujem.
    Martina z Bratislavy

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Deti pomerne dlho hovoria gramaticky nesprávne a ak chlapec hovorí v ženskom rode, je to tiež gramaticky nesprávne. Vo veku 2,5 roka to je primerané. Ak je ale ochotný opraviť sa, je to fajn, lebo má chuť učiť sa hovoriť správne. No príliš veľa opravovania môže v dieťati tiež vzbudiť pocit nedostatočnosti, čo nemá priaznivý vplyv na jeho vývin. S opravovaním buďte teda miernejšia, nemusíte ho opravovať zakaždým, skúste rôzne hry na uvedomenie si rovnakostí i rozdielov pohlaví atď.