Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • hra

    Dobrý večer, chcem sa spýtať, čo robíme nesprávne, ak sa náš 2,5 ročný syn nevie (nechce) sám zahrať. Najradšej len pozerá rozprávky na DVD. Volám ho do jeho izbičky hrať sa, hovorím mu ako za ním jeho hračky plačú, nechce ísť. Keď sa s ním hrajem, za chvíľu mi zničí napr. vežu z kociek a ide si po inú hračku, ale ani s tou sa nevydrží hrať dlhšie ako minútu. Stále hovorí: Ty sa hraj! A on sa pozerá a potom sa na chvíľu pridá a zasa odíde. Alebo povie, že ho to nebaví. Ja mu nechcem stále vymýšľať ako sa má hrať. Čítala som, že to by nebolo správne, nenaučil by sa sám hrať. Nemá žiadnu trpezlivosť, hneď sa rozčúli, ak sa mu niečo nedarí.Kresliť ešte nevie, strihá si, nalepuje, číta knihy, ale len chvíľočku, hneď niečo vyvedie, zničí, odbehne... V marci sa mu narodila sestrička, tak možno to bola pre neho veľká zmena, ale zdá sa mi, že už to prekonal. Najradšej je, keď som pri ňom, stále ma volá, aby som s ním pozerala rozprávky, čítala mu, ... Ale nie vždy sa to dá, nemám len jeho. Dávali sme ho aj do škôlky, ale bol často chorý, tak už ho nedávame. Ale nechcel tam chodiť, nemá akosi rád iné deti. Je na mňa dosť naviazaný už od narodenia, aj mladšia dcéra.Manžel sa mu venuje, rád sa s ním jaší. Len ja by som bola radšej, keby sa hral aj sám, keď ja na neho nemám vždy čas.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Niektoré deti sú také - nevedia, čo majú robiť, keď s nimi nie je niekto iný, potrebujú stále spoločnosť a niekoho do partie. Pre rodiča - teda pre vás je to náročné, najmä akmáte na starosti aj ďalšie dieťa. Je to rozhodne náročné zadeliť si čas tak, aby bolo postarané o obe deti.
    Mimochodom, kreslenie sa neobjaví naraz - treba nechať dieťa, aby "čarbalo" odkedy udrží ceruzu a aby si tým precvičovalo svaly na ruke či oboch rukách. Spočiatku je dôležité, aby dieťa malo veľkú plochu a mohlo robiť naozaj veľké pohyby celou pažou. Dôležité tiež je, aby ceruzky alebo fixy, s ktorými kreslí, boli dobre viditeľné, aby dobre videlo "výsledok svojej práce". Kreslenie môžete kombinovať s otlačkami (zemiakové pečiatky, kúpené pečiatky...), s otláčaním nafarbených prstov, s nalepovaním vystrihnutých alebo poobtŕhaných obrázkov a podobne.
    A skúste aj rozprávky na počúvanie nahraté na cédečku. Prípadne rozprávanie príbehov, ktoré vy samy dvaja vyskladáte - jeden povie jednu dve vety a druhý pokračuje a striedajú sa, až kým rozprávka neskončí.